DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 3  >   Korzenie polskości

Rozmowa z Iwem Nowina Konopką

Przed nami ogrom pracy


O pałacu w Kościelnikach, jego najnowszej historii i odbudowie, a także sytuacji byłych właścicieli ziemskich ograbionych przez komunistyczne państwo, z Iwem Nowina Konopką rozmawia Mieczysław Pabis

W jakim stanie pałac w Kościelnikach zastała II wojna światowa?
- Nim odpowiem na to pytanie, chciałbym nakreślić tło tamtego czasu, co pozwoli lepiej zrozumieć, a przede wszystkim zobaczyć problem z szerszej perspektywy.

Sytuacja majątków ziemskich w schyłkowym okresie dwudziestolecia międzywojennego była niezwykle ciężka. Galopująca inflacja, brak stałych reguł rynkowych, co rusz wybuchające konflikty i kryzysy polityczne nie napawały optymizmem.

Europa, liżąca wówczas jeszcze rany po zakończeniu I wojny światowej, powoli dźwigała się z upadku. Odbudowywał się potencjał demograficzny poszczególnych narodów, jednocześnie z reguły okaleczona rodzina z wielką trudnością odtwarzała swe naturalne zaplecze, odradzał się potencjał i kapitał gospodarczy. W takich warunkach, mając nadzieję na rosnącą stabilizację polityczną i gospodarczą, ówczesny właściciel Henryk hr. Wodzicki podjął starania na rzecz restauracji swej wspaniałej zabytkowej rezydencji. Mając na uwadze chęć udostępnienia szerszym kręgom potencjalnych zainteresowanych, Teresa z hr. Potockich Wodzicka, żona Romana przekazała lwowskiemu Ossolineum wspaniałe archiwum domowe, będące wówczas jednym z trzech najbogatszych prywatnych tego typu zbiorów w przedwojennej Polsce. Spadła wielka ­odpowiedzialność i ciężar zajmowania się tym skarbem. To pozwoliło rozpocząć restaurację wnętrz I piętra ze wspaniałą salą ansamblową, biblioteką, salą antenatów, salonem błękitnym, projektowanych przez królewskich architektów. Wspaniałe, zachowane w spokojnym tonie wnętrze rodzinnego domu, obite jedwabnymi tkaninami ściany, patrzący poważnie z portretów antenaci, tryskający życiem ogród włoski, a nade wszystko Rodzina - trwały w coraz większym napięciu w oczekiwaniu na mające rozegrać się niebawem wydarzenia. Wydarzenia te zmieniły całkowicie obraz ówczesnej Europy, Rzeczypospolitej, Małopolski, Kościelnik i wreszcie rodzin je zamieszkujących. Jako że majątek należał do bardzo rozległych (liczył wówczas ok. 4500 ha), w niezłym stanie, pozostawiono Wodzickim tak możliwość zamieszkiwania, jak i zarządzania nim podczas wojny. Stosunki między wsią a dworem były przyjazne, Państwo często bywali rodzicami chrzestnymi dzieci włościańskich, a i wieś odwzajemniała się ser­decznością.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Miłość wybaczająca jest błogosławieństwem zwłaszcza dla tego, kto ją pełni. Jeśli według słów Pana Jezusa „szczęśliwsza rzecz dawać, aniżeli brać", to najradośniejszym dawaniem jest dawanie przebaczenia.

 
 

1846 – rozpoczęła się rzeź galicyjska. Mordy szlachty i osób związanych z dworem trwały do połowy marca. Podjudzeni przez urzędników austriackich chłopi w niezwykle bestialski sposób zabijali swoich dziedziców, odpiłowując im głowy, poddając najwymyślniejszym torturom.

 

Stosunki władz w Warszawie i Moskwie są lepsze niż tuż po wojnie, bowiem na terytorium Polski nie ma dziś radzieckich wojsk – taka jest odpowiedź polskiej ambasady w stolicy Rosji na wywiad Siergieja Andriejewa, przedstawiciela Kremla w naszym kraju.

 

Czy tradycyjny katolik może popierać globalizację i jaki powinien być jego stosunek do migracji oraz suwerenności – takie pytanie zadaje sobie redakcja Catholic World Report, jednocześnie cytując dotyczące Polski wypowiedzi kardynałów: Wyszyńskiego oraz Saraha, obecnego prefekta Kongregacji ds. kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Parlament Gibraltaru zdecydował o przeprowadzeniu referendum w sprawie tak zwanej aborcji. Ta brytyjska posiadłość na południu Półwyspu Iberyjskiego jest bastionem obrony życia w Europie – zabicie dziecka nienarodzonego to przestępstwo, za które grozić może nawet dożywocie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.