DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Przed eurowyborami. Parlament Europejski szykuje się do walki z dezinformacją

Przed eurowyborami. Parlament Europejski szykuje się do walki z dezinformacją
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję przygotowaną przez komisję, na której czele stoi Anna Fotyga. Jej autorzy przestrzegają przed kampanią propagandową i dezinformacyjną przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Chodzi między innymi o zagrożenie rosyjskie, choć nie tylko.

 

Autorzy rezolucji wzywają Komisję Europejską do przeznaczenia większych pieniędzy na walkę z tym, co ich zdaniem stanowi propagandę i dezinformację. Nawołują również do usprawnienia mechanizmów ich zwalczania, między innymi przez grzywny. 

 

Twórcy rezolucji przygotowali ją z myślą o sprzeciwianiu się propagandzie rosyjskiej, chińskiej, a także szerzonej przez Iran i Koreę Północną. Jednocześnie krytykują też podmioty negujące tak zwane wartości europejskie. 

 

Za dokumentem zagłosowało 489 eurodeputowanych, a przeciw opowiedziało się 148. Z kolei 30 europosłów wstrzymało się od głosu. W rezolucji potępiono „coraz bardziej agresywne działania” wymierzone przeciwko krajom europejskim i państwom sąsiadującym ze Wspólnotą.

 

Inicjatorzy rezolucji chcą „podnosić świadomość na temat kampanii dezinformacyjnych Rosji”. To właśnie Federacja Rosyjska jest uważana za główne źródło treści dezinformacyjnych w Europie. 

Projekt regulacji przygotowała polska eurodeputowana Anna Fotyga (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), pełniąca funkcję przewodniczącej podkomisji Parlamentu ds. bezpieczeństwa i obrony.

 

Autorzy rezolucji postulują czujność wobec propagandy mającej na celu „podważenie podstaw i zasad demokracji europejskiej, a także suwerenności wszystkich krajów Partnerstwa Wschodniego”.

Wzywają również do dofinansowania działań Specjalnej grupy zadaniowej ds. dezinformacji. Ta założona w 2015 roku instytucja funkcjonuje w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Komisji Europejskiej i zajmuje się zwalczaniem pochodzącej z Rosji propagandy. 

 

Obecnie w należącym do grupy serwisie East StratCom pracuje jedynie 15 osób. Twórcy rezolucji wzywają przekształcenie go w pełnoprawną jednostkę.

 

Ponadto w drugiej połowie marca uruchomiony zostanie system szybkiego ostrzegania. Umożliwi on szybką wymianę informacji, co usprawni reakcję Wspólnoty na zagrożenia związane z tak zwaną wojną hybrydową. 

 

Wypowiadając się już po głosowaniu, Anna Fotyga mówiła, że UE „nie może już zaprzeczać, że nasze instytucje i społeczeństwa są celem wrogiej propagandy Kremla, która jest częścią szerszej strategii”.

 

– Nasza odpowiedź zależy od odpornych społeczeństw, przejrzystych mediów i zachęcania do pluralizmu, jednocześnie podejmując pewne kroki, by uniknąć cenzury – stwierdziła polska eurodeputowana.

 

Rezolucja zachęca państwa europejskie do oceny sytuacji na ich terenie, a także do „uznania pilnej potrzeby strategicznego przebudzenia w celu przeciwdziałania wrogiej walce informacyjnej”.

 

– Podkreśliliśmy potrzebę zachowania wolności słowa i wolności mediów przy jednoczesnym zwalczaniu wrogiej propagandy i dezinformacji, a także rolę  niezależnych mediów i wysokiej jakości dziennikarstwa – przekonywała Anna Fotyga.

 

We wcześniejszym głosowaniu we wtorek (12 marca) Parlament Europejski przyjął również nowe przepisy służące zapobieganiu niewłaściwemu wykorzystaniu danych w trakcie kampanii przed majowymi wyborami do europarlamentu.

 

Za złamanie tych przepisów partie oraz fundacje mają być karane grzywnami czy pozbawieniem finansowania z funduszy unijnych. 

 

W rezolucji autorstwa Anny Fotygi, eurodeputowani wezwali również do uregulowania działalności mediów społecznościowych, firm umożliwiających przesyłanie e-wiadomości oraz wyszukiwarek. W uzasadnionych przypadkach politycy postulują blokowanie kont w mediach społecznościowych. Wszystko ich zdaniem odbywać się będzie zgodnie z prawem i zasadami społeczeństwa obywatelskiego, a także w sposób transparentny.

 

Wpływ na ten dokument wywarły skandale z Facebooka i Cambridge Analytica. Ta ostatnia wykorzystała dane użytkowników Facebooka (bez ich zgody) w trakcie kampanii przed referendum w sprawie Brexitu.

 

Danuta Hübner (PPE), przewodnicząca parlamentarnej komisji spraw zagranicznych (AFCO) wyraziła zadowolenie z wejścia w życie nowych przepisów. Podkreśliła, że chodzi o uchronienie procesu wyborczego przed działaniami o charakterze dezinformacyjnym.

Twórcy rezolucji wzywają też do podjęcia większych starań w celu precyzyjnego zbadaniu źródeł dezinformacji. 

 

Wzywają również na zwrócenie szczególnej uwagi na „treści podżegające do nienawiści” oraz „wiadomości i treści otwarcie zachęcające do przemocy, rasizmu, ataków samobójczych, rekrutacji zagranicznych bojowników, różnych przestępstw lub jawnie podżegające do tego typu działań”. 

 

Autorzy dokumentu wzywają również do „zadbania, by branża i platformy internetowe realizowały zobowiązania podjęte w kodeksie postępowania w zakresie zwalczania dezinformacji i skutecznie rozwiązywały problem dezinformacji” między innymi przez „skuteczną współpracę z niezależnymi podmiotami weryfikującymi fakty”.

 

Postulują również „dalsze wzmacnianie odporności w oparciu o podejścia obejmujące całą administrację rządową i całe społeczeństwo oraz rozwijanie możliwości reagowania na zagrożenia w czasie rzeczywistym, opracowanie zapobiegawczych i aktywnych środków, a także wyprzedzanie o krok zagrożeń, a nie tylko reagowanie na nie”.

 

Rezolucja przewiduje zaproponowanie przyszłej Radzie Europejskiej, by uznała „przeciwdziałanie dezinformacji i wrogiej propagandzie zostało uznane za priorytet i otrzymało odpowiednie zasoby i instrumenty w celu zapewniania obiektywnego relacjonowania wydarzeń i rozpowszechniania informacji”. 

 

Źródła: euractiv.com / europarl.europa.eu

AS


DATA: 2019-03-15 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie boję się propagandy z Rosji. Myślę że wystarczy trzeźwy rozum i niepozwalanie na robienie sobie wody z mózgu. Jak na razie to PiS najwięcej manipuluje i straszy nas Rosją. Należy unormować stosunki z krajem, w którym powinniśmy robić dobre interesy. Niestety najpierw należałoby odsunąć od władzy tych ludzi, bo z obecnymi, nikt nie bedzie chciał rozmawiać.
4 miesiące temu / taki 1
 
Co to jest "propaganda pochodząca z Rosji"? Czym różni się "wroga propaganda" od "przyjaznej"? Czy np. obrońcy życia zwani przez PiS "ruskimi agentami" będą karani? Czy prounijny PiS blokuje całkowitą ochronę życia ponieważ wie że będzie to bezwzględnie dominująca linia propagandowa w anty-demokratycznej UE? Czy kresowianie zwani "ruskimi agentami" zostaną wykluczeni? Rękami funkcjonariuszki PiS Anny Fotygi wprowadza się cenzurę i inwigilację i jako żywo jest to odzwierciedlenie "walki" z mitycznym, niedookreślonym, promującym rasizm "antysemityzmem". Stopniowo, na pierwszy rzut oka pozornie słuszne przepisy będą przeradzać się w tęczowy, antyludzki, prosyjonistyczny totalitaryzm. Jak widać POPiS ma jeden cel - NWO.
4 miesiące temu / fedor
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.