DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   ŚWIAT

Grzegorz Kucharczyk

Przeciwko nienawiści bezbożnych


Osiemdziesiąt lat temu w przeciągu kilku miesięcy powstały dwie prorocze encykliki ostrzegające świat przed erupcją totalitarnej zarazy, które pomimo upływu tak długiego czasu również dziś czyta się, jakby powstały wczoraj.

 


W drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku dwie odmiany lewicowego totalitaryzmu – sowiecki komunizm i niemiecki narodowy socjalizm – były już mocno i krwawo osadzone w dziejach Starego Kontynentu. W epoce, o której mowa, obydwa totalitarne systemy przechodziły fazę konsolidacji. Stalin zarządzał sowieckimi kadrami za pomocą wielkiej czystki, która w roku 1937 wchodziła w swoje apogeum; Hitler po „nocy długich noży” wdrażał właśnie wielki program zbrojeniowy.

A tak zwane czołowe demokracje Zachodu albo odwróciły się od spraw Europy (jak Stany Zjednoczone), albo weszły na ścieżkę appeasementu. Nie tylko wobec Hitlera. W roku 1936 pozwolono Niemcom na zajęcie bez wystrzału Nadrenii, a dwa lata później Londyn i Paryż „przyklepią” aneksję Austrii i rozbiór Czechosłowacji. Z kolei wiosną 1939 roku przedstawiciele Francji i Wielkiej Brytanii będą widzieć w Sowietach pewnego sojusznika w planowanej wojnie z Hitlerem.

 

Metafizyczne korzenie totalitaryzmu

Rok 1937 był więc swoistym interludium. Jakby przygotowanym przez Opatrzność czasem, by tym wyraźniej mógł wybrzmieć głos Następcy Świętego Piotra – głos miłosierdzia, bo ostrzegający ludzkość przed pędem ku przepaści, do której popychały ją obydwa totalitaryzmy. W marcu 1937 roku w przeciągu pięciu dni ukazały się dwie encykliki Piusa XI o fundamentalnym znaczeniu dla społecznego Magisterium Kościoła: Mit brennender Sorge (14 marca) oraz Divini Redemptoris. O bezbożnym komunizmie (19 marca). Obydwa dokumenty były wielkim non possumus Namiestnika Chrystusa wobec uroszczeń obu bezbożnych ideologii i stworzonych w oparciu o nie systemów politycznych. Wielkie weto założone z ducha Chrystusowego wobec dwudziestowiecznych religiopodobnych ustrojów państwowych.

Chociaż wspomniane encykliki odnosiły się do dwóch różnych państw, obydwie jednak wskazywały na podobne korzenie zła panującego zarówno w sowieckiej Rosji, jak i w hitlerowskiej Rzeszy Niemieckiej. W obu przypadkach – jak nauczał Pius XI – chodziło o zanegowanie autorytetu i władzy Boga nie tylko nad poszczególnymi ludźmi, ale i nad całymi społecznościami. Chodziło o walkę natury metafizycznej: Smutnym następstwem nieszczęsnego upadku Adama była uciążliwa walka z naporem zła, spowodowana zmazą grzechową. Nigdy też ów dawny a wielce podstępny kusiciel nie ustawał w oszukiwaniu ludzi zwodnymi obietnicami. Dlatego to w ciągu wieków następowały jedne wstrząsy po drugich, aż doszło do obecnego przewrotu, który prawie wszędzie albo już się sroży, albo stanowi poważną groźbę, a gwałtownością i rozmiarami zdaje się przerastać wszystko, co Kościół w dawniejszych prześladowaniach wycierpiał (Divini Redemptoris, 2).

Słowa te napisał Pius XI w odniesieniu do bezbożnego komunizmu, który wprost określał mianem szatańskiej zarazy (DR, 7). Z kolei w encyklice potępiającej niemiecki narodowy socjalizm papież zauważał, że czasy obecne mają to do siebie, że i nauka moralna, i podstawy życia prawnego, i nauki prawa odrywają coraz bardziej od władzy Boga i od objawionych przykazań Boskich. Mamy tu na myśli szczególnie tak zwane prawo naturalne, które ręką samego Stwórcy zostało wpisane do serca ludzkiego (Rz 2, 14), a w sercu tym może je odczytać zdrowy rozum, nie zaślepiony grzechem i namiętnością (Mit brennender Sorge, 39).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Powstanie bitcoina wydawało się spełnieniem wolnościowych marzeń. Kryptowaluta działająca w ramach rozproszonego rejestru blockchain omijała pośrednictwo systemu bankowego i zachowywała niezależność od państwa. Za sprawą zdumiewającej ironii historii wykorzystana w bitcoinie technologia staje się narzędziem w rękach najbardziej totalitarnego państwa w dziejach. Czerwonego Smoka Xi Jinpinga.

 
 

Polska znajduje się w politycznie poprawnym gronie krajów, które ratyfikowały konwencję stambulską i nie wypowiedziały jej. Pod tym względem znajduje się w opozycji choćby do naszych południowych sąsiadów – Czechów, Węgrów i Słowaków, a nawet postępowej Wielkiej Brytanii. Szkoda, bo choć przemoc wobec kobiet należy zwalczać, to nie trzeba pod tym pretekstem promować lewackich utopii.

 

„To przykład politycznego szaleństwa”, tymi słowami przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji, Walentina Matwijenko, skomentowała tekst premiera Mateusza Morawieckiego opublikowany w Politico. Szef polskiego rządu odniósł się w nim do historycznych kłamstw, jakie w ostatnim czasie zaserwował światu prezydent Władimir Putin zarzucający Polsce wywołanie II Wojny Światowej i przygotowanie Holocaustu.

 

Każdy człowiek ma taki moment, w którym pyta o sens ludzkiego życia. Pytanie staje tym bardziej nurtujące, gdy dotyczy tych, których oczy otworzyły się na wieczność, a jednocześnie nigdy nie widziały doczesności.

 

Niewiele jest udanych filmów wojennych osadzonych w pierwszej wojnie światowej – zwłaszcza tych z najwyższej półki. 1917 jest udanym, wręcz świetnym filmem, ze wszech miar wartym obejrzenia. I owszem, jest to film z najwyższe półki, osadzony w pierwszej wojnie światowej. Ale nie jest to film wojenny.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.