DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Przebłagiwali rośliny za zło im wyrządzone – pseudonabożeństwo w ogniu krytyki

Przebłagiwali rośliny za zło im wyrządzone – pseudonabożeństwo w ogniu krytyki
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

W protestancko-liberalnym Union Seminary afiliowanym przy amerykańskim Uniwersytecie Kolumbia odprawiono pokutne pseudonabożeństwo. W kaplicy ustawiono rośliny z różnych gatunków, studenci przepraszali je za przewiny ludzkości i własne względem świata flory. Quasi-liturgia słusznie wywołała falę krytyki w internecie.

 

„Nabożeństwo” odbyło się w ramach zajęć z profesorem Claudio Carvalhaesem. Uczelnia określa rytuał jako liturgiczną odpowiedź na kryzys klimatyczny. Union Seminary podkreśla również, że jego kaplica stanowi miejsce modlitw wyznawców różnych tradycji religijnych. Union Seminary obecnie jest afiliowane przy Uniwersytecie Kolumbia.

 

Union Seminary od dziesięcioleci słynie z prób łączenia chrześcijaństwa i lewicowego liberalizmu. Seminarium założyło w 1836 roku dziewięciu prezbiteriańskich pastorów. Dziś kształci ludzi różnych religii i niewierzących do pracy na rzecz sprawiedliwości społecznej.

 

Quasi-nabożeństwo pokazuje całkowite postawienie na głowie porządku świata. O ile bowiem w tradycyjnym chrześcijaństwie człowiek przepraszał za grzechy Boga (i bliźnich), o tyle w tym przypadku zajął się przebłagiwaniem roślin – a więc istot niebędących podmiotami moralnymi. Oprócz dostrzeżenia filozoficznego absurdu, trudno też nie zgodzić się z oskarżeniami o śmieszność. Wszak rośliny nie rozumieją słów uczestników pseudoliturgii. Ponadto nawet, jeśli ktoś odczuwał potrzebę przeproszenia świata roślinnego za jakieś przewinienia, to nie powinien czynić tego w formie quasi-chrześcijańskiego nabożeństwa – gdyż to ociera się o profanację.

 

Źródła: utsnyc.edu/ tygodnikpowszechny.pl / washingtonpost.com / komentarz pch24.pl

mjend


DATA: 2019-10-02 13:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jest świadoma profanacja. Nie widzę fali oburzenia. To nie ma nic wspólnego z głupotą i śmiesznością. To jest kreowanie nowej rzeczywistości. Ludzkie życie w łonie matki nie jest życiem. A rośliny i zwierzęta mają się stać podmiotem kultu. Tak się rozmywa ludzką świadomość. Nie widomo o co chodzi. Jak człowiek straci orętację co jest dobre a co jest złe, co jest prawdziwe a co fałszywe, co jest Boskie a co jest ludzkie co jest profanacją. Zaciera się wyraźne granice. Wtedy wszystko można robić i jest dobrze?
7 miesięcy temu / Robi
 
Posoborwie górą! hahaha
7 miesięcy temu / hahah
 
Trudno to nazwać normalnością... To raczej przypadek psychiatryczny...
7 miesięcy temu / Krakusik
 
Mięsa już nie jedzą, więc w zasadzie sami na siebie wydają wyrok. Typowy, chorobliwy przerost woli nad resztkami rozumu, jak w przypadku choćby anorektyczek.
7 miesięcy temu / sp
 
Diabeł jest naprawdę inteligentnym, choć upadłym duchem. Umie wszystko ośmieszyć, zmałpować, zakłamać.
7 miesięcy temu / non paevalebunt
 
To prawda,że ludzka głupota nie ma granic.
7 miesięcy temu / chachacha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.