DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Prymat Piotra – kość niezgody z protestantami

Prymat Piotra – kość niezgody z protestantami

Kardynał Kurt Koch po raz kolejny deklaruje, że jest pełen nadziei na radykalne zbliżenie z protestantami i podkreśla zgodność intuicji Lutra z reformami II Soboru Watykańskiego. Z kolei kardynał Gerhard Müller rysuje fundamentalne różnice w pojmowaniu prymatu papieża. Jaki więc będzie ekumenizm najbliższych lat?

 

O ile przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch uważa, że w dialogu z protestantami trzeba skupić się na „wdzięczności, pokucie i nadziei”, to prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller kładzie nacisk na fundamentalne różnice. Kluczem do zrozumienia podziału między katolikami a luteranami jest w jego ocenie pojmowanie Urzędu Piotrowego.

 

500-lecie reformacji jest dobrą okazją do wzmocnienia wysiłków ekumenicznych. Aby szansa ta została właściwie wykorzystana należy zadbać, by rok 2017 był „nie zwieńczeniem, ale nowym początkiem starań ekumenicznych o pełną wspólnotę między katolikami a luteranami”. Takie stanowisko przedstawił przewodniczący Papieskiej Radzie ds. Jedności Chrześcijan szwajcarski kardynał Kurt Koch, przemawiając w niedzielę na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Według kardynała jedność chrześcijan można próbować wypracować dzięki właściwemu połączeniu „wdzięczności, pokuty i nadziei”. Koch podkreślał, że na II Soborze Watykańskim podjęto pewne inicjatywy Marcina Lutra, jak choćby ponowne odkrycie powszechnego kapłaństwa wszystkich ochrzczonych czy też celebrowanie mszy świętej w języku lokalnym. Kardynał podkreślał, że herezjarcha Marcin Luter „w żadnej mierze nie chciał rozłamu z Kościołem katolickim ani założenia nowego Kościoła”. Chodziło mu jedynie o „odnowienie całego chrześcijaństwa w duchu Ewangelii”.

 

Austriacki portal Kath.net uzupełnia stanowisko Kocha o inne spojrzenie prezentowane przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerharda Müllera. Ten niemiecki purpurat wydał niedawno książkę pt. „Papież – misja i zadanie”, w której wiele uwagi poświęca dysonansowi między katolickim a protestanckim spojrzeniem na Piotra i posługę piotrową. To właśnie sprawa samego papieża jest według Müllera najważniejszą kością niezgody między katolikami a protestantami ze względu na znaczenie urzędu piotrowego dla obrazu całości Kościoła. Podkreślając te różnice, komentuje redakcja Kath.net, kard. Müller stawia się przeciwko „ekumenicznemu mainstreamowi”, który zwraca uwagę przede wszystkim na kwestię Komunii Świętej i ewentualną możliwość interkomunii. Według Müllera papieski prymat jurysdykcyjny jest dla Kościoła fundamentalny, stąd wszelkie próby ekumeniczne możliwe są wyłącznie w ramach wypełniania tego prymatu. O ile dla kardynała istniejące między Kościołem a protestantami różnice są oczywiste, to perspektywy dialogu i pojednania malują się w znacznie mniej konkretnych barwach.

 

Źródło: Kath.net

Pach

 

 

Zobacz także:

 

Prostestantyzm potępiony przez papieży

 

Protestantyzm potępiony przez papieży

 

 


DATA: 2018-09-27 13:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pytanie zasadnicze kto tak naprawde rzadzi KK i czy oby napewno prymat wiedzie nastepca Piotra
ponad 3 lata temu / Diuram
 
@Leo: dlatego, że w Toruniu "Franciszek" jest "najpiękniejszy pośród synów ludzkich".
ponad 3 lata temu / ma
 
Na horyzoncie inter-komunia a media toruńskie milczą. Dlaczego?
ponad 3 lata temu / Leo
 
"Kardynał Kurt Koch po raz kolejny deklaruje, że jest pełen nadziei na radykalne zbliżenie z protestantami i podkreśla zgodność intuicji Lutra z reformami II Soboru Watykańskiego." No właśnie od SW II bardzo upodabniamy się do protestantów. Najbardziej objawia się to w liturgii. Po likwidacji tradycyjnej Mszy katolickiej i wprowadzeniu NOM naprawdę zbliżyliśmy się do ich poziomu. Czy można dziwić się krytyce SW II przez tradycjonalistów w Kościele?
ponad 3 lata temu / marco
 
Od starożytności chrześcijanie podlegali patriarchom. W starożytności było 5 patriarchatów: Jerozolima, Antiochia, Aleksandria, Konstantynopol i Rzym. Papież to po prostu to patriarcha Rzymu. Protestanci odrzucili swojego patriarchę i do dziś twierdzą, że wszyscy papieże to zbiorowy Antychryst. Nawet nie tak dawno mówiono o tym w CNN. O jakiś dziwnych filmikach o tym jak papieże stworzyli islam, nawet nie warto wspominać.
ponad 3 lata temu / ???
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.