DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Prymas i Przewodniczący KEP proszą, aby 1 listopada nie było Mszy i procesji na cmentarzach

Prymas i Przewodniczący KEP proszą, aby 1 listopada nie było Mszy i procesji na cmentarzach
Zdjęcie ilustracyjne. Albert Górniak [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

W tym roku w uroczystość Wszystkich Świętych w wielu polskich diecezjach nie odbędą się Msze Święte i procesje na cmentarzach. Z powodu tzw. pandemii koronawirusa część biskupów wydała dekrety, aby 1 listopada liturgie sprawowano w kościołach. ​Biskupi namawiają również wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy.

 

Abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i abp Wojciech Polak – prymas Polski wezwali wiernych do „indywidualnego nawiedzania cmentarzy”. Hierarchowie wezwali kapłanów do odwołania Mszy Świętych i procesji na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych.

 

W wydanym w tej sprawie komunikacie prymas poprosił, aby „w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych” wszelkie obchody odbywające się w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach celebrować w kościołach. Poprosi także „o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc”.

 

Taką samą decyzję podjął kard. Kazimierza Nycz, który ogłosił, że w archidiecezji warszawskiej 1 listopada nie będzie tradycyjnych procesji m.in. na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy Cmentarzu Wawrzyszewskim. Natomiast „modlitwa w intencji zmarłych będzie zanoszona do Boga podczas nabożeństw w świątyniach”.

 

W komunikacie kurii diecezjalnej włocławskiej w uroczystość Wszystkich Świętych odwołano na cmentarzach Msze św. polowe, nabożeństwa i procesje. „Ich celebrację należy przenieść do kościołów”, napisano. Podkreślono, że „Msze w tym dniu powinny zostać odprawione w kościołach parafialnych według porządku niedzielnego, z uwzględnieniem możliwości sprawowania ich na tych cmentarzach, na których znajdują się kościoły lub kaplice, zgodnie z nałożonymi przez władze limitami liczby uczestników zgromadzeń religijnych - jedna osoba na 7 m kw”.

 

Zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku w dniach od 1 do 30 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia.

 

Warunkiem jest nawiedzenie cmentarza lub kościoła oraz wypełnienie zwykłych warunków, tj. przystąpienie do Komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw: Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

 

Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu - mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy za zmarłych.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-10-29 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Marcina ; mnie już nawet nie został telewizor pojechał do Afryki 10 lat temu gdy przejął rządy B. Komorowski
1 miesiąc temu / ula
 
...
1 miesiąc temu / katolik
 
Potem poproszą , abyśmy uczestniczyli w Eucharystii jedynie raz w roku. Bycie żyrantem błędu , przyniesie owoce tego błędu, już przynosi.. Biedne dusze czyśćcowe, a zapomniałem , przecież nie tylko piekło ale i czyściec podobno pusty ..
1 miesiąc temu / Kefas
 
nie mogę tego zrozumieć, jak to jest, wirus szaleje po cmentarzach i kościołach, a robi się ociężały w czasie burd na ulicach, że nie wspomnę o zakupach w marketach, niestety nie mamy już przewodników, na episkopat nie możemy już liczyć
1 miesiąc temu / anty
 
@apolinarius, chyba nie wiesz o czym mówisz, Msze na cmentarzach są w kaplicach cmentarnych, tam wiatr nie hula, a nawet takie zostały odwołane, mimo przyjętych intencji mszalnych na ten dzień sic!
1 miesiąc temu / vera
 
Zaraz poproszą, żeby zamiast Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy świętować Ramadan.
1 miesiąc temu / Republikanin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.