DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Prowincjał ukarał o. Gużyńskiego za wypowiedzi pod adresem abp. Jędraszewskiego

Prowincjał ukarał o. Gużyńskiego za wypowiedzi pod adresem abp. Jędraszewskiego
O. Gużyński. FOT.:Maskacjusz TV/YouTube

Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego nałożył na o. Pawła Gużyńskiego trzytygodniową pokutę w jednym z kontemplacyjnych klasztorów. W oświadczeniu opublikowanym na stronie Dominikanów podkreślił, że decyzja ma związek z działalnością i wypowiedziami medialnymi o. Gużyńskiego.

 

Jak czytamy na stronie internetowej Polskiej Prowincji Zakonu Dominikanów, prowincjał o. Paweł Kozacki OP podjął decyzję o nałożeniu obowiązku pokuty na o. Pawła Gużyńskiego. Ukarany zakonnik nawoływał do dymisji abp. Marka Jędraszewskiego. Jednocześnie zachęcał wiernych oraz internatów do wysyłania do hierarchy listów z prośbą o „honorową dymisję”.

 

„W związku z działalnością i wypowiedziami medialnymi ojca Pawła Gużyńskiego informuję, że podjąłem decyzję, by udał się on do jednego z klasztorów kontemplacyjnych na trzytygodniową pokutę. Mam nadzieję, że rekolekcje te pozwolą mu odnaleźć właściwy dla osoby duchownej sposób wypowiadania się w sprawach wiary i moralności oraz prowadzenia sporów ideowych. Proszę o uszanowanie tego czasu ciszy, który ma być wypełniony modlitwą” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez o. Pawła Kozackiego OP, prowincjała Dominikanów w Polsce.

 

O. Paweł Kozacki OP zwraca również uwagę na to, że medialne wypowiedzi o. Pawła Gużyńskiego nie były z nim konsultowane, a zarazem nie były stanowiskiem całej prowincji. „Jednocześnie oświadczam, że ostatnie wypowiedzi ojca Pawła były jego osobistą inicjatywą. Jako dominikanie we wszystkich naszych działaniach chcemy pozostać wierni dwóm zasadom jednocześnie: bronić potrzebujących oraz czynić to w jedności z Kościołem” – podkreślił zakonnik.

 

Przypomnijmy, że o. Paweł Gużyński był oburzony słowami abp. Marka Jędraszewskiego, w których hierarcha zwrócił uwagę na zagrożenie płynące ze strony ideologii LGBT. „Proponuję, abyśmy od jutra zaczęli wysyłać listy do abp. Jędraszewskiego z wyrazem oczekiwania, że honorowo poda się do dymisji z powodu słów o tęczowej zarazie” – napisał. „Jeżeli zrobimy to wspólnie, konsekwentnie i z zachowaniem należytego szacunku dla urzędu biskupa, będzie to miało przynajmniej siłę wyrazu naszej przyzwoitości. Taki nasz katolicki maraton pisania listów” – wskazał. 

 

Stanowisko o. Pawła Gużyńskiego wywołało zdecydowany sprzeciw wiernych. W mocnych słowach do Dominikanina zwrócił się m.in. prof. Jacek Kowalski, który apelował, aby takimi wypowiedziami nie „kalać habitu”.

 

„Szanowny Ojcze! Jako chrześcijanin i wychowanek dominikańskiego duszpasterstwa proszę w imię Chrystusa: niech Ojciec przestanie kalać habit dominikański, działać na szkodę Kościoła uderzać w Jego pasterzy i wspierać niezgodne z Prawem Bożym ideologie” – napisał na Twitterze prof. Jacek Kowalski.

 


Źródło: info.dominikanie.pl, PCh24.pl, Twitter

WMa

 

 

 


DATA: 2019-08-09 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
43
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakże miałoby być inaczej?Przecież to oczywiste,że kasta nie może dopuścić do szargania jej świętości i nietykalności nawet słownej,choćby nie miała racji.
ponad 1 rok temu / nn
 
Rozbawiony śmiej się dalej ale chyba z siebie bo są przypadki wyjścia z tego typu chorób. Akurat przywoływanie uwarunkowań biologicznych gromi retoryke naturalności tych zjawisk. Bo to są fundamenty rozumowania logicznego. To tak jakby informatyk chciał aby wykonany przez niego software uległ wirusom i powiedział, że to jest Oki. Odrobina logiki i życie będzie lepsze a reżim marksistowski się oddali.
ponad 1 rok temu / Mataleo
 
Słusznie, sprawiedliwie i zbawiennie
ponad 1 rok temu / Abel
 
Za krótko ukarał,tylko 3 tygodnie? To kpina,powinien na 3 lata i do dymisji.
ponad 1 rok temu / Credo
 
do Rozbawionego: rozumiem, że ludzie urodzeni z różnymi wrodzonymi wadami psychicznymi i fizycznymi, deformacjami, bliźniacy syjamscy, niepełnosprawni intelektualnie, psychopaci, pedofile, i wszyscy inni urodzili się tacy zgodnie z zamiarem Stwórcy, więc nie należy im pomagać stać się normalnymi, bo skoro tacy się urodzili naturalnie, a takie rzeczy występują też u zwierząt, znaczy że to jest normalne i mają tak żyć? Proszę się zastanowić zanim się coś napisze. Od czasu wygnania z Raju człowiek za karę żyje w świecie złym, ze skażoną naturą i każdy ma jakieś wady, ciągoty do złego, w tym rzecz że to trzeba zwalczać, każdy musi nosić swój krzyż, i ten co urodził się bez nóg, i ten co ma zaburzenia popędu płciowego i każdy inny. Kompletnie czym innym jest takie zaburzenie popędu płciowego, choroba czy wada jak każda inna, są to normalni ludzie, a czym innym akty sodomiczne, nieważne czy między dwoma mężczyznami, czy między mężczyzną a kobietą, zawsze jest to złe.
ponad 1 rok temu / Albertus
 
Ludzie mają orientacje, niektórzy nawet skłonność do dzieci, a ideolodzy mają swoje cele - i o to tu chodzi. Komuniści zawsze szukają mniejszości do wyzwalania, a tak naprawdę do realizacji własnych celów
ponad 1 rok temu / do rozbawiony
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.