DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Prowincjał ukarał o. Gużyńskiego za wypowiedzi pod adresem abp. Jędraszewskiego

Prowincjał ukarał o. Gużyńskiego za wypowiedzi pod adresem abp. Jędraszewskiego
O. Gużyński. FOT.:Maskacjusz TV/YouTube

Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego nałożył na o. Pawła Gużyńskiego trzytygodniową pokutę w jednym z kontemplacyjnych klasztorów. W oświadczeniu opublikowanym na stronie Dominikanów podkreślił, że decyzja ma związek z działalnością i wypowiedziami medialnymi o. Gużyńskiego.

 

Jak czytamy na stronie internetowej Polskiej Prowincji Zakonu Dominikanów, prowincjał o. Paweł Kozacki OP podjął decyzję o nałożeniu obowiązku pokuty na o. Pawła Gużyńskiego. Ukarany zakonnik nawoływał do dymisji abp. Marka Jędraszewskiego. Jednocześnie zachęcał wiernych oraz internatów do wysyłania do hierarchy listów z prośbą o „honorową dymisję”.

 

„W związku z działalnością i wypowiedziami medialnymi ojca Pawła Gużyńskiego informuję, że podjąłem decyzję, by udał się on do jednego z klasztorów kontemplacyjnych na trzytygodniową pokutę. Mam nadzieję, że rekolekcje te pozwolą mu odnaleźć właściwy dla osoby duchownej sposób wypowiadania się w sprawach wiary i moralności oraz prowadzenia sporów ideowych. Proszę o uszanowanie tego czasu ciszy, który ma być wypełniony modlitwą” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez o. Pawła Kozackiego OP, prowincjała Dominikanów w Polsce.

 

O. Paweł Kozacki OP zwraca również uwagę na to, że medialne wypowiedzi o. Pawła Gużyńskiego nie były z nim konsultowane, a zarazem nie były stanowiskiem całej prowincji. „Jednocześnie oświadczam, że ostatnie wypowiedzi ojca Pawła były jego osobistą inicjatywą. Jako dominikanie we wszystkich naszych działaniach chcemy pozostać wierni dwóm zasadom jednocześnie: bronić potrzebujących oraz czynić to w jedności z Kościołem” – podkreślił zakonnik.

 

Przypomnijmy, że o. Paweł Gużyński był oburzony słowami abp. Marka Jędraszewskiego, w których hierarcha zwrócił uwagę na zagrożenie płynące ze strony ideologii LGBT. „Proponuję, abyśmy od jutra zaczęli wysyłać listy do abp. Jędraszewskiego z wyrazem oczekiwania, że honorowo poda się do dymisji z powodu słów o tęczowej zarazie” – napisał. „Jeżeli zrobimy to wspólnie, konsekwentnie i z zachowaniem należytego szacunku dla urzędu biskupa, będzie to miało przynajmniej siłę wyrazu naszej przyzwoitości. Taki nasz katolicki maraton pisania listów” – wskazał. 

 

Stanowisko o. Pawła Gużyńskiego wywołało zdecydowany sprzeciw wiernych. W mocnych słowach do Dominikanina zwrócił się m.in. prof. Jacek Kowalski, który apelował, aby takimi wypowiedziami nie „kalać habitu”.

 

„Szanowny Ojcze! Jako chrześcijanin i wychowanek dominikańskiego duszpasterstwa proszę w imię Chrystusa: niech Ojciec przestanie kalać habit dominikański, działać na szkodę Kościoła uderzać w Jego pasterzy i wspierać niezgodne z Prawem Bożym ideologie” – napisał na Twitterze prof. Jacek Kowalski.

 


Źródło: info.dominikanie.pl, PCh24.pl, Twitter

WMa

 

 

 


DATA: 2019-08-09 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
43
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakże miałoby być inaczej?Przecież to oczywiste,że kasta nie może dopuścić do szargania jej świętości i nietykalności nawet słownej,choćby nie miała racji.
5 miesięcy temu / nn
 
Rozbawiony śmiej się dalej ale chyba z siebie bo są przypadki wyjścia z tego typu chorób. Akurat przywoływanie uwarunkowań biologicznych gromi retoryke naturalności tych zjawisk. Bo to są fundamenty rozumowania logicznego. To tak jakby informatyk chciał aby wykonany przez niego software uległ wirusom i powiedział, że to jest Oki. Odrobina logiki i życie będzie lepsze a reżim marksistowski się oddali.
6 miesięcy temu / Mataleo
 
Słusznie, sprawiedliwie i zbawiennie
6 miesięcy temu / Abel
 
Za krótko ukarał,tylko 3 tygodnie? To kpina,powinien na 3 lata i do dymisji.
6 miesięcy temu / Credo
 
do Rozbawionego: rozumiem, że ludzie urodzeni z różnymi wrodzonymi wadami psychicznymi i fizycznymi, deformacjami, bliźniacy syjamscy, niepełnosprawni intelektualnie, psychopaci, pedofile, i wszyscy inni urodzili się tacy zgodnie z zamiarem Stwórcy, więc nie należy im pomagać stać się normalnymi, bo skoro tacy się urodzili naturalnie, a takie rzeczy występują też u zwierząt, znaczy że to jest normalne i mają tak żyć? Proszę się zastanowić zanim się coś napisze. Od czasu wygnania z Raju człowiek za karę żyje w świecie złym, ze skażoną naturą i każdy ma jakieś wady, ciągoty do złego, w tym rzecz że to trzeba zwalczać, każdy musi nosić swój krzyż, i ten co urodził się bez nóg, i ten co ma zaburzenia popędu płciowego i każdy inny. Kompletnie czym innym jest takie zaburzenie popędu płciowego, choroba czy wada jak każda inna, są to normalni ludzie, a czym innym akty sodomiczne, nieważne czy między dwoma mężczyznami, czy między mężczyzną a kobietą, zawsze jest to złe.
6 miesięcy temu / Albertus
 
Ludzie mają orientacje, niektórzy nawet skłonność do dzieci, a ideolodzy mają swoje cele - i o to tu chodzi. Komuniści zawsze szukają mniejszości do wyzwalania, a tak naprawdę do realizacji własnych celów
6 miesięcy temu / do rozbawiony
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.