DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Protesty w Hongkongu. Setki uwięzionych w pułapce. Policja oblega uniwersytet

Protesty w Hongkongu. Setki uwięzionych w pułapce. Policja oblega uniwersytet
Zdjęcie ilustracyjne fot. TYRONE SIU/REUTERS

Policja w Hongkongu uwięziła setki ludzi na Politechnice. Użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych wobec demonstrantów próbujących uciec z kampusu, gdzie od ponad tygodnia trwa zażarta konfrontacją z policją.

 

W poniedziałek na kampusie wciąż uwięzionych było setki osób po nocnych starciach, podczas których protestujący rzucali koktajle Mołotowa, a policja zagroziła, że zacznie używać prawdziwych pocisków. Gdy demonstranci próbowali uciec z kampusu, policja zaczęła używać gazu i armatek wodnych, obstawiając wszystkie wyjścia. Kilku protestujących aresztowano. Grupa licząca około 1350 osób, biorąca wcześniej udział w demonstracjach, które paraliżują Hongkong od pół roku, zaczęła uciekać autostradą w kierunku Politechniki. Funkcjonariusze nie zamierzali atakować kampusu, ale próbowali złapać ludzi podczas próby ucieczki. Istnieje ryzyko, że wszyscy demonstranci, którzy tam się znaleźli, mogą zostać aresztowani. Władze uczelni próbują nawiązać kontakt z policją.

 

Wcześniej dziekan uniwersytetu Teng Jin-Guang wezwał protestujących do opuszczenia kampusu mówiąc, że policja zgodziła się na zawieszenie broni pod warunkiem, że protestujący powstrzymają ataki. 41-letni Tang Siu Wa, wolontariusz z grupy Chroń dzieci, który jest w kampusie od dwóch dni, powiedział, że w sumie około 800 osób zostało uwięzionych na terytorium uczelni. Demonstranci skarżą się, że oficjalnie mówi się, iż ludzie muszą opuścić kampus, pokazuje im się wyjścia, ale kiedy ludzie próbują odejść, policja ich aresztuje.

 

Uwieziona grupa jest już zmęczona całą sytuacją. Brakuje zapasów żywności i wody. Niektórzy protestujący chcą odejść.  Inni chcą zostać. Ken Woo Kwok-wang, pełniący obowiązki prezesa Związku Studentów Politechniki szacuje, że w kampusie wciąż jest od 600 do 700 osób. W poniedziałek dziennikarze nie mogli wejść na teren uniwersytetu.  

 

Również w poniedziałek Sąd Najwyższy w Hongkongu orzekł zakaz stosowania masek wprowadzony przez rząd na podstawie rozporządzenia w sprawie sytuacji nadzwyczajnej, uchwalonego w 1922 r., jako niekonstytucyjny. Zakaz nie pozwala na noszenie jakichkolwiek nakryć twarzy podczas zgromadzeń publicznych, za grozi kara więzienia i grzywna.

 

Wcześniej policja wydała oświadczenie nakazujące wszystkim studentom uniwersytetu „wyrzucenie broni”, zdjęcie masek przeciwgazowych i opuszczenie zabudowań Politechniki. „Niniejszym ostrzega się uczestników zamieszek, aby zaprzestali swoich bezprawnych działań” – ostrzegali funkcjonariusze. 

 

Przedstawiciele związku studentów opublikowali na Facebooku oświadczenie, że policja zablokowała wszystkie wyjścia od niedzieli wieczorem. Związek twierdzi, że kilku protestujących potrzebuje pomocy medycznej, w tym trzy osoby z urazami oczu i około 40 z hipotermią po bezpośrednim trafieniu policyjnymi armatkami wodnymi. „Ponieważ większość członków zespołu pomocy doraźnej i osób udzielających pierwszej pomocy została aresztowana i zabrana, w kampusie nie ma wystarczających zasobów i personelu, aby leczyć rannych” – piszą w oświadczeniu, nazywając sytuację „poważnym kryzysem humanitarnym”.

 

Z powodu oblegania kampusu demonstranci w innych dzielnicach zaczęli budować barykady i blokować ulice. Wolontariusze samochodami blokowali drogi, by utrudnić działania policji. W poniedziałek oficjalne chińskie media podały, że nie ma miejsca na kompromis: „Stoimy dziś przed walką między ochroną „jednego kraju, dwóch systemów ”i zniszczeniem tego”. „W kwestii suwerenności narodowej i przyszłości Hongkongu nie ma żadnych podstaw i absolutnie nie ma miejsca na kompromis” - dodano.

 

Hongkong stoi w obliczu najpoważniejszego kryzysu politycznego od dziesięcioleci po tym, jak rząd próbował przeforsować kontrowersyjny projekt ustawy o ekstradycji, który pozwoliłby na wysłanie podejrzanych do Chin kontynentalnych, co wielu postrzegało jako kolejny krok w kierunku rozszerzenia kontroli Pekinu nad miastem. Protesty w sprawie wycofanego obecnie projektu stanowią bezpośrednie wyzwanie dla Chin, które rządzą Hongkongiem w ramach „jednego kraju, dwóch systemów”. Pekin wydaje coraz ostrzejsze ostrzeżenia, a chiński przywódca Xi Jinping wygłosił swoje pierwsze publiczne uwagi na temat kryzysu w czwartek, wzywając organy ścigania w Hongkongu do „surowego ukarania” wszystkich brutalnych przestępców.

 

W poniedziałek ludzie byli zatrzymywani przez policję w pobliżu uniwersytetu w dzielnicy Hung Hom. Biuro edukacji w Hongkongu poinformowało, że zajęcia odwołane od zeszłego czwartku będą w dalszym ciągu anulowane we wtorek. Wcześniej tego dnia widziano, jak policja próbowała szturmować kampus, gdzie pobito i aresztowano kilku demonstrantów. Protestujący odpowiedzieli gradem koktajli Mołotowa, odpychając policję i podpalając część budynku szkoły. Strażacy później ugasili pożar.

 

 

Źródło: guardian.co.uk

AS

 

 

Czytaj także:
DATA: 2019-11-18 15:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I bardzo dobrze. Hongkong to brytyjska agentura, koń trojański do zniszczenia integralności Chin i powtórzenia okupacji brytyjsko-francuskiej.
8 miesięcy temu / ollek
 
Czego oni chcą? Chińczykom rady nie dadzą.
8 miesięcy temu / Zbigniew
 
Chroń ich, Boże.
8 miesięcy temu / :(
 
to bylo nie normalne w 97 żeby oddawac hong kong w rece chin.
8 miesięcy temu / sa
 
W Europie to samo patrz Francja, Hiszpania,
8 miesięcy temu / edit
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.