DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Protesty przeciwko reformom PiS. "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska"

Protesty przeciwko reformom PiS. "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska"
Fot. Jacek Szydlowski / FORUM

W wielu polskich miastach odbyły się protesty przeciwko reformom proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Główna manifestacja miała miejsce przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, gdzie zgromadziło się kilkaset osób. Zwolennicy opozycji krzyczeli: "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska".


Piątkowe manifestacje w Warszawie, a także innych miastach Polski odbywały się pod hasłem "3xW" - "Bez wolnych sądów i wolnych wyborów nie ma wolnej Polski!". Organizatorzy protestów podkreślali, że gromadzą się, aby wyrazić swój sprzeciw wobec reform rządu Zjednoczonej Prawicy. W szczególności zaś wyrażali swoją dezaprobatę dla procedowania prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. W piątek projektami zajmował się Sejm, który zdecydował o skierowaniu ich do prac w komisjach. Manifestanci podkreślają, że ustawy upolityczniają sądownictwo i łamią konstytucję.


- Nie dajmy zatem złamać konstytucji i nie dajmy złamać siebie. Brońmy niezłomnie tych wspólnych wartości wokół których się zgromadziliśmy. Brońmy sądów i brońmy nas samych - mówił do zebranych na proteście konstytucjonalista prof. Marcin Matczak. - Kiedy myślicie o tym, że coś łamie konstytucję, pamiętajcie, że łamanie konstytucji to zawsze łamanie człowieka - dodawał.


W manifestacjach brali udział także politycy Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Wśród nich m.in. Borys Budka, Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer, Bogdan Borusewicz, a także Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Michał Szczerba. Protestujący podkreślali, że reformy Prawa i Sprawiedliwości są szkodliwe dla Polski i sądownictwa. Organizatorzy protestów z lewicowej fundacji Akcja Demokracja, a także sami uczestnicy nawiązywali również do propozycji PiS dotyczącej zmian w ustawie o kodeksie wyborczym. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności w wyborach samorządowych.


- Wydaje mi się, że rozwiązaniem kryzysu w sądownictwie nie jest upartyjnienie i bardzo bym chciała, żeby nie zawłaszczano tego kryzysu - mówiła reporterowi RMF FM jedna z uczestniczek protestu. Z kolei Aleksander Hall mówił ze sceny, że "w Polsce trwa budowa państwa policyjnego". Zgromadzeni skandowali takie hasła jak: "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska", a także "Konsultacji dziś żądamy! Bo wyborów nie oddamy!" oraz "Wolność, równość, demokracja".

 

Organizatorzy twierdzą, że manifestacje odbyły się w ponad 120 miastach Polski, ale Policja poinformowała na Twitterze, że na terenie kraju odbyły się 83 demonstracje, w których łącznie uczesyniczyło ok. 11 tys. osób.

 

 

źródło: rmf24.pl, wprost.pl, dorzeczy.pl, tvn24.pl
WMa

 

 

 

 

 


DATA: 2017-11-24 23:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Idzie tam - Sedzia, rodzina i zlodziej z ukladu !! Nikt wiecej
8 miesięcy temu / Budujacy autostrade
 
Wow! 11 000 osób w całej Polsce! Robi wrażenie ;D
8 miesięcy temu / Leon
 
Wujek Soros zaciera łapska, szmalcu nie rozdaje w końcu za darmo... Manifestacje, piiip, protesty... O bracia wilcy, gotujmy się na bój... Zdobytej władzy nie oddamy nigdy, jak mówił Gomułka, a jak się nam wymsknęła chwilowo, to odbierzemy... Inna rzecz, ze Polsce bardzo potrzebna nowa formacja, ona dojrzewa i rośnie, to młoda najczarniejsza reakcja, koszmar sorosow i timmermansow, oby jej nie zmarnowano, jak powstańcze kwiaty...
8 miesięcy temu / Antymodernista
 
PEOWCY UCIEKAJĄ PRZED WIĘZIENIEM ZA GRANICĘ ZA ZGODĄ PIS
8 miesięcy temu / ytube
 
Ciekawe czy PAD zawetuje ustawy i czy wszystko się skończy wesołym oberkiem?
8 miesięcy temu / Kazio
 
UBywatele RP nie dadzą o sobie zapomnieć. Jak najwięcej bezprawia w majestacie prawa, zero zmian, konserwa układu, to postulaty protestujących.
8 miesięcy temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.