6 kwietnia 2012

Nowy towar luksusowy: lody waniliowe

(fot.lusi/sxc.hu)

Ze względu na kryzys, jaki dotknął uprawy wanilii, ceny lodów mogą w czasie tegorocznego lata wzrosnąć nawet o 10 procent. Ceny hurtowe wanilii zwiększyły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy już o 20 procent. Średnia cena tej popularnej przyprawy wzrosła na świecie z 25 dolarów do 35-40  za kilogram. Wzrosty odczuwają producenci jedzenia i napojów, ale także perfum, rozmaitych środków chemii domowej oraz leków.

 

Podwyżki cen szczególnie uderzą jednak w firmy produkujące lody, pisze brytyjski „Daily Telegraph”. Wanilia, o czym mało kto wie, jest w nich najdroższym składnikiem. Zdaniem ekspertów, jeśli wzrosty się utrzymają, to producenci, tak jak to zwykle bywa, zaczną przenosić rosnące koszty na klientów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Londyński dziennik przypomina, że wanilia jest drugą (po szafranie) najdroższą przyprawą na świecie, głównie z powodu czaso- i pracochłonnej uprawy. Ceny kształtują rynki największych producentów: Indonezji i Madagaskaru, a także Meksyku, Indii czy Komorów. Według firmy analitycznej Mintec, w samym tylko Meksyku produkcja wanilii w ubiegłym roku zmniejszyła się aż o 90 procent.

 

Uważa się, iż pierwszymi, którzy uprawiali wanilię, byli Indianie zamieszkujący właśnie Meksyk. Kwiaty waniliowe służyły do uiszczania podatków, zaś smak nasion wzbogacał pijaną przez elitę czekoladę. Do Europy wanilia trafiła w XV wieku, przywieziona przez słynnego Hernana Cortesa. Pomimo tego, do XVIII wieku Meksyk był monopolistą
w produkcji wanilii w laskach ze względu na fakt, iż tylko tam mogło odbywać się naturalne zapylanie przez unikalne pszczoły bezżądłowe. Obecnie metoda sztucznego zapylania stosowana jest przez plantatorów na całym świecie, przy czym zdolny pracownik jest w stanie ręcznie zapylić dwa tysiące kwiatów dziennie. Po 7-9 miesiącach następuje zbiór, po czym odbywa się proces fermentacji i suszenia. Ostatnią fazą jest zamknięcie w drewnianych skrzynkach na 2-3 miesiące, dzięki czemu uzyskuje się charakterystyczny aromat. Nic dziwnego, że wanilia jest tak droga, skoro z jednego hektara pozyskuje się zaledwie 150-200 kilogramów lasek waniliowych.

 

Ciekawostką jest fakt, iż obecnie używaną nazwę nadał roślinie francuski zakonnik, eremita św. Franciszka, o. Charles Plumier, botanik i podróżnik żyjący w XVII wieku.

 

Piotr Toboła

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 063 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram