DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Protestują, bo nie chcą socjalizmu! Technicy farmaceutyczni w Kancelarii Prezydenta

Protestują, bo nie chcą socjalizmu! Technicy farmaceutyczni w Kancelarii Prezydenta
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.Lukasz Dejnarowicz/FORUM

We wtorek minie termin podpisania przez prezydenta RP nowej ustawy regulującej polski rynek farmaceutyczny. Propozycjom władzy sprzeciwiają się sami aptekarze. W środę wyszli na ulice, a na piątek zaplanowano rozmowy techników farmaceutycznych w Kancelarii Prezydenta – informuje rmf24.pl.

 

Ustawa „Apteka dla aptekarza” wprowadza ścisłe i nieznane w Polsce wcześniej regulacje rynku farmaceutycznego. Zgodnie z jej zapisami, technik farmaceuta utraci możliwość otwarcia apteki i zostania jej właścicielem. Taki „przywilej” łaskawe państwo nadopiekuńcze zostawi jedynie magistrom farmacji.

 

Technicy protestowali w środę pod hasłem „Trzy razy NIE”. Są przeciwni planom resortu zdrowia, zgodnie z którymi zlikwidowany zostałby zawód technika farmaceutycznego. Ponadto sprzeciwiają się pomysłom ministerstwa o odebraniu im prawa do sprzedaży leku o silnym działaniu. Jak donosi RMF24, w środę wstępnie przedstawiciele resortu wycofali się z tej idei.

 

„Apteka dla aptekarza” – to główny temat zaplanowanych na piątek na godzinę 11 rozmów w Kancelarii Prezydenta. Technicy mają zamiar przekonać nasze władze o wadach proponowanego rozwiązania. Doprowadzi ono do zamknięcia wielu aptek w całym kraju, gdyż zabraknie farmaceutów, którzy mogliby je prowadzić.

 

Jak podaje rmf24.pl, w Polsce istnieje 14 tys. aptek i 4 tys. punktów aptecznych, farmaceutów jest 22 tys., a techników farmaceutycznych 40 tys. Zmiany spowodują liczne komplikacje.

 

Jednak to nie koniec propozycji. Resort chciałby, aby magister farmacji prowadził maksymalnie 4 apteki.

 

Ze stanowiskiem protestujących nie zgodziła się natomiast Naczelna Izba Aptekarska. Ta zarzuca technikom farmaceutycznym przekazywanie nieprawdziwych informacji. W ocenie NIA nowe prawo nie będzie miało negatywnego wpływu na przyszłość zawodu techników farmaceutycznych.

 


Źródło: rmf24.pl

MWł
 


DATA: 2017-05-12 09:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@SIARUNIA Nie jesteś piekarzem nie możesz otworzyć piekarni. Nie skończyłeś szkoły fryzjerskiej, nie masz prawa być fryzjerem. Nie skończyłeś budowlanki, nie masz prawa założyć firmy budowlanej. Lecimy dalej?
ponad 2 lata temu / TROOPER
 
No to niech pielęgniarki leczą ludzi ALBO KTOŚ JEST LEKARZEM LUB FARMACEUTOM. Nikt nie ujmuje technikom ale studia trwają po 5 lat plus rok dla lekarzy a pól roku dla farmaceutów aby móc wykonywać zawód. Idea jest słuszna jesteś farmaceutom masz prawo otworzyć aptekę,Jesteś technikę masz prawo sprzedawać leki ale nie wszystkie.
ponad 2 lata temu / siarunia
 
Już się prze ćwierć wieku nadoili z państwowej kasy, to wystarczy. To do czego doprowadzono w "wolnej" Polsce nie tylko z aptekarstwem ale prawie z każdą dziedziną życia, to nawet bojownikom kapitalizmu nie śniło się.
ponad 2 lata temu / tom
 
@WK Czy żartujesz z tymi likwidacjami? Pewnie . PiS likwiduje uprawnienia,a później jest bezrobocie bo gdzie miały te osoby pracować. Chyba to nie są jakieś ciemne matoły ci ludzie. Pokończyli kursy i zostali przeszkoleni. Osoba po kursie farmacji mówiła mi ,że tam naprawdę wymagają i tak być powinno. CZYŻBY KOLEJNA "DOBRA ZMIANA"?
ponad 2 lata temu / trooper
 
Rządów popisu ciąg dalszy
ponad 2 lata temu / Wojciech
 
Najpierw zdegradowano zawód tech. protetyki, następnie tech.analityki medycznej,teraz kolej na tech farmacji.Zostaną sami lekarze i magistrzy.
ponad 2 lata temu / WK
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.