DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Protestantyzm pozostaje potępiony. Radosny ekumenizm nic tu nie zmieni

Protestantyzm pozostaje potępiony. Radosny ekumenizm nic tu nie zmieni

„Zmiana stylu i języka” dzisiejszego Kościoła względem protestantyzmu stwarza wiele problemów - jak choćby zakazywanie wybitnym katolickim intelektualistom głoszenia prawdy! Możemy jednak postarać się o zmianę tego stylu, poznając i promując postawę poprzednich pokoleń katolików. Ułatwi to nowe wydanie książki „Protestantyzm potępiony przez papieży”. 


Nie jest łatwo być katolikiem w pięćset lat po rozpoczęciu procesu reformacji. Każdy bowiem, kto pragnie zachować nieskażoną błędem wiarę Chrystusowego Kościoła napotka w naszych czasach na opór… współwyznawców, którzy pozostając pod zgubnym wpływem promocji fałszywego ekumenizmu uważają, że między wspólnotami protestanckimi a katolikami nie ma żadnych istotnych różnic. To skrajna nieprawda. Święci, papieże i wielcy ludzie Kościoła udowadniali to przez pięć ostatnich stuleci.


Dziś jednak niejeden spośród katolickich pasterzy skłania się ku niektórym tezom Lutra, lub – w najlepszym wypadku – woli o błędach tego deformatora wiary milczeć. Odważni katolicy, którzy pragną przypomnieć, że poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia, są dziś ostentacyjnie marginalizowani. Dotyczy to nie tylko „szeregowych katolików”, członków grup związanych z kościelną Tradycją, czy katolickich publicystów, ale także wybitnych naukowców w sposób niezwykły zasłużonych dla Chrystusowej Owczarni. Dość przypomnieć, że ksiądz profesor Tadeusz Guz został poproszony o niewypowiadanie się na temat protestantyzmu, aby któryś z wyznawców luterskich herezji nie poczuł się obrażony!


Zdumiewającego problemu, z którym borykają się katolicy w naszych czasach, nie mieli nasi przodkowie. Żyli bowiem w czasach papieży, którzy protestantyzm i jego błędy po prostu potępiali. Nie z powodu braku wrażliwości ekumenicznej, ale z troski o dusze tych chrześcijan, którzy z własnej woli lub zupełnie nieintencjonalnie podążyli za rozłamowcem z Wittenbergi.


Wiekopomne dzieła tych papieży wszyscy powinniśmy znać. Umożliwia nam to wydana właśnie książka „Protestantyzm potępiony przez papieży”. Publikacja ta udowadnia, że rację mają nieliczne dziś grupki katolików podnoszące sprzeciw wobec niezrozumiałego bratania się z przywódcami heretyckich grup nie mają żadnego poważnego uzasadnienia, a przeciwnie mogą przyczynić się do pogubienia licznych dusz. Pisali o tym bowiem papieże od Leona X po Piusa X, świadczyły o tym sobory, potwierdzali to wielcy ludzie Kościoła.


Nowe wydanie książki o katolickim podejściu do protestantyzmu zostało wzbogacone o pochodzącą z 1910 roku encyklikę św. Piusa X „Editae Saepe Dei”. A prócz papieskich dokumentów znajdziemy w niej także wypowiedzi innych kapłanów, którzy rozumieli jak wielkim zagrożeniem jest herezja Lutra. Wśród tych tekstów znajdziemy między innymi słowa księdza Piotra Skargi o „heretyckim kąkolu” czy księdza Jakuba Wujka „o tym że zbory [protestantów] (…) nie są Kościołami Chrystusowymi, ale bożnicami szatańskimi”. Nikt już dziś tak nie pisze – ale przecież nie dlatego, że prawda się zmieniła. Prawda się przecież nie zmienia.


Wyjątkowym tekstem, napisanym w stylu porzuconym przez dzisiejszy Kościół, jest także piękny i jasny „Katechizm polemiczny” księdza Jana Jakuba Scheffmachera. Stworzony w formie pytań i odpowiedzi, stanowi przejrzysty wykład rozwiewający wszelkie wątpliwości dotyczące różnic między katolikami i protestantami, motywacji Lutra czy oceny jego nauki.


Są takie książki, o których mawia się, że stanowią „lekturę obowiązkową”. Nowe wydanie „Protestantyzmu potępionego przez papieży” stanowi jednak coś znacznie więcej. To katolicki „must have” – trzeba tą książkę nie tylko przeczytać, ale i mieć w swej bibliotece w łatwo dostępnym miejscu. Znajomość stosunku Kościoła do protestantyzmu jest dziś przecież katolikom ogromnie potrzebna – w dobie ogromnego chaosu informacyjnego i zamieszania doktrynalnego. To użyteczny podręcznik unikania błędów i wyprowadzania z nich tych, którzy zabłądzili.


W dobie postprawdy pojawia się książka pełna prawdy. Czy godzi się przejść obok niej obojętnie?

 Krystian Kratiuk 

Wydawnictwo: SKCH im. Ks Piotra Skargi, Rok wydania: 2017, Ilość stron: 320, Numer wydania: Wydanie II uzupełnione


DATA: 2017-07-30 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Spośród tych księży, którzy są zwalczani za krytykę fałszywego (doktrynalnego) ekumenizmu i luteranizmu, trzeba jeszcze wymienić ks. prof. Piotra Natanka z Grzechyni. To wspaniała postać, dzięki której można się sporo dowiedzieć na temat katolickiego kultu Bożego i doktryny katolickiej przedsoborowej. To człowiek, który wywiera ogromny pozytywny wpływ na polskich katolików.
ponad 2 lata temu / eleuter
 
Pomysłodawcami ekumenizmu są XIX wieczni protestanci,aby za pomocą zakamuflowanych fałszywych,pełnych grzeczności slow,stworzyć pozory dobrej ich woli w stosunku do Kościoła. Faktycznym celem (ekumenizmu) jest przyznanie przez Kościół racji Lutrowi,równoznacznej z popadnięciem Papiestwa z całym Kościołem w gigantyczna herezje i samozagładę. Szkoda,ze katoliccy entuzjaści ekumenizmu,nie potrafią tego zrozumieć i ku uciesze protestantów (Ekumenizm pl), zamknęli Księdzu T.Guzowi usta.Pan Jezus nie był ekumenista,kiedy wyszedł z lodzi,podeszli do Niego uczeni w Piśmie z "dodatkowymi" do Jego nauki pytaniami. Jezus przejrzał ich myśli,minol ich i polecił odpłynąć na przeciwległy brzeg.Tak wiec,najstarsi protestanci z Wybranego Narodu Izraela, Żydzi, zostali pozostawieni samymi sobie i trwają w odstępstwie od Mesjasza do dziś.
ponad 2 lata temu / Stan
 
Trochę strzelam, ale myślę, że ok 90% katolickich księży po seminariach, gdzie obserwancja jest rozentuzjazmowana Soborem Watykańskim II i pełna ,,radosnej otwartości'', głupiego uśmiechu (btw. zauważyliście, dlaczego tak wielu ks. głoszących obrzydliwe herezje ma taki przyklejony żenujący uśmiech?) ,,dla każdego'', nie ważne czy łamie przykazania nie łamie, stosuje swoje, keep smiling i już ! (Ohyda..) nie wspominając nawet o Tradycji, bo to kompletna strata czasu, przecież Pan Jezus jest wszędzie ten sam, po co szukać czegoś na siłę. Myślę, że tak ,,wyszkoleni'' księża nigdy podobnych tez ani z ambon, ani prywatnie nie będą głosili a tym bardziej nie będą ich bronili, bo przecież kim my jesteśmy żeby oceniać ? Na własnym przykładzie mogę powiedzieć jak ksiądz katolicki podczas rozmowy bronił Lutra, uwaga, zwalając winę na katolików !!! (sic) tak, tak ! a co to my niby wszyscy święci jesteśmy ?! zaczął się bulwersować, kiedy powiedziałem mu, że Luter to heretyk.
ponad 2 lata temu / Piotrek
 
[email protected] proszę tu nie propagować herezji.
ponad 2 lata temu / DNA
 
Nie jest potępiony. Bo gdyby był to pasterze owczarni by nie zmieniali rzymskiego katolicyzmu w odłam protestantyzmu właśnie. Zamiast dywagować nad tym co jakiś papież powiedział X lat temu może pora zawalczyć o teraźniejszość i przyszłość?
ponad 2 lata temu / Zona
 
Czy użycie wyrażenia "must have" w artykule było absolutnie niezbędne?
ponad 2 lata temu / Maciek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.