DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Protestantów coraz mniej. Masowe apostazje niemieckich ewangelików

Protestantów coraz mniej. Masowe apostazje niemieckich ewangelików
von Frank Vincentz (Eigenes Werk) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) oder CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

W roku 2014 ze wspólnoty ewangelików w Niemczech wystąpiło najwięcej osób od 20 lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ewangelickiej Agencji Informacyjnej „Idea”, Kościół Ewangelicki opuściło w tym okresie więcej osób, niż Kościół katolicki.

 

17 lipca niemiecki episkopat poinformował, że z tamtejszego Kościoła katolickiego odeszło w 2014 roku 217 716 osób. Strata wiernych jest większa o 40 tysięcy w stosunku do roku poprzedniego i stanowi niechlubny rekord w całej historii katolicyzmu w Niemczech. Jak dotąd najwięcej osób opuściło Kościół w 1992 roku, gdy wystąpiło z niego 192 766 osób. Modernizacyjne działania nadreńskich biskupów odnoszą skutek odwrotny od zamierzonego.

 

Rozmiary apostazji wśród ewangelików są jednak o wiele większe, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę procentowy udział poszczególnych wyznań w niemieckim społeczeństwie. W 2014 roku katolicy stanowili ok. 29,5 proc. ludności, a ewangelicy 27,9 proc.

 

Choć oficjalne statystyki za 2014 rok protestanci opublikują dopiero w grudniu, to już dziś wiadomo, że liczba apostatów była wyjątkowo wysoka. Na zlecenie agencji informacyjnej „Idea” przeprowadzono badanie w dwunastu wspólnotach krajowych. Średnio wystąpiło z nich o 50 proc. osób więcej, niż rok wcześniej w tym samym czasie. Najmniejszy wzrost apostazji odnotował Ewangelicko-Luterański w Oldenburgu (34 proc.) oraz Bremeński Kościół Ewangelicki (35 proc.). O wiele gorzej było w Ewangelicko-Luterańskim Kościele Krajowym Saksonii (wzrost o 128 proc.) oraz w Ewangelicko-Luterańskim Kościele w Braunschweig (o 73 proc.).

 

Zakładając, że podobne wartości dotyczą wszystkich związków wyznaniowych, to łącznie w ubiegłym roku oficjalnie więzi z protestanckimi wspólnotami zerwało 265 tysięcy osób. Mimo wszystko to ciągle mniej, niż w rekordowym roku 1992. Wówczas protestanci odnotowali 361 256 apostazji.

 

Ewangelicy tłumaczą, że za wzrost wystąpień z ich wspólnoty winę ponoszą nowe zasady ściągania podatku kościelnego. Odpowiednie kwoty zaczęły bowiem odprowadzać bezpośrednio banki oraz ubezpieczyciele. Protestanci twierdzą, że część ludzi widzi w nowych przepisach dodatkowy podatek, a nie uproszczenie sposobu jego pobierania.

 

Źródło: kath.net

pach

 


DATA: 2015-07-27 12:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma czegos takiego jak katolicka wiara.Jest wiara chrzescijanska.Katolicyzm jest jednym z wielu wyznan chrzescijanskich.Czy to jest jasne?
ponad 3 lata temu / beba
 
Opuszczają kościół szatana. Wreszcie jakieś dobre wiadomości.
ponad 5 lat temu / fef
 
i gdzie oni poszli?
ponad 5 lat temu / Grażyna
 
Występują czyli rezygnują z płacenia podatku kościelnego. W samych kościołach nie ma ich już od dawna.
ponad 5 lat temu / Najprościej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.