7 grudnia 2018

Protestanci razem z władzą. Wydano list wzywający do otwarcia granic dla imigrantów

(fot. Valery Sharifulin/TASS )

Ponad 30 przywódców religijnych z całej Europy podpisało oświadczenie świąteczne, w którym zaakcentowano rzekomo trudną sytuację migrantów (rozciągają to określenie na uchodźców wojennych). Liderzy religijni wezwali wszystkich ludzi do świętowania narodzin Chrystusa, które postawili na równi z jednoczesnym działaniem na rzecz „bardziej przyjaznej i pluralistycznej Europy.”

 

Komisja Kościołów na rzecz migrantów w Europie we współpracy z Konferencją Kościołów Europejskich we wspólnym oświadczeniu wskazały na cierpienia ponad 70 milionów ludzi na całym świecie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu schronienia i środków do życia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Liderzy zaapelowali o modlitwę i działania na rzecz tworzenia otwartej Wspólnoty Europejskiej. Nawiązując do przygotowań chrześcijan do Świąt Bożego Narodzenia, wezwali „narody i lud Europy, przywódców politycznych i kościoły”, by „nie stali się obojętnymi na cierpienia innych.”

Przypomnieli o konieczności dbania o „godność tych, którzy potrzebują naszej pomocy.” Podkreślili, że „przyjęcie obcego jest częścią naszego chrześcijańskiego i europejskiego dziedzictwa.”

 

Napisano, że „dzisiejszy świat nadal doświadcza ciemności prześladowań, konfliktów i wojen”, a „według ONZ prawie 70 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu schronienia i środków do życia. Ponad połowa z nich to dzieci.” Dodano, że „Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców stwierdza, iż: Nikt nie staje się uchodźcą z wyboru; ale reszta z nas może mieć wybór, w jaki sposób im pomoże.”

 

„Jako chrześcijanie kierujemy się nauczaniem biblijnym i naśladowaniem Chrystusa. W tym okresie przygotowań do Bożego Narodzenia przypomina nam się nasza odpowiedzialność, wraz z Bożą obietnicą światła i życia dla tego świata.” – czytamy w oświadczeniu.

Dalej można przeczytać, że Boże Narodzenie jest celebracją narodzin wcielonego Jezusa. Dla chrześcijan wcielenie jest wyrazem nieograniczonej miłości Boga do ludzkości, a Dzieciątko w żłóbku miało być dobrą nowiną o radości dla wszystkich ludzi.

 

Podkreślono, że każda osoba jest stworzona na obraz Boży, a Jezus, który stał się człowiekiem, potwierdza godność wszystkich ludzi. „Żadna osoba ani grupa ludzi nie są problemami, z którymi należy się uporać, ale zasługują na godność, ponieważ Bóg ukochał ludzi. Wszyscy stanowimy wspólnotę ludzką, bez rozróżnienia na obcych i mieszkańców” – czytamy.

Religijni przywódcy przypomnieli, że Jezus też musiał jako dziecko uciekać do Egiptu przed grożącą mu śmiercią ze strony Heroda. Jezus także doświadczył życia pod okupacją rzymską, znał więc środki, które pozbawiały ludzi wolności i deptały ich godność. „Jezus urodził się bezdomny i doświadczył tyranii i  cierpienia. Utożsamia się z uchodźcami i ciemiężonymi, i wzywa nas, abyśmy podobnie identyfikowali się ze słabszymi” – dodano.

 

Napisano, że Jezus naucza, iż nasza odpowiedź na nieznajomego jest odpowiedzią na Niego samego. „Kiedy rozpoznajemy Chrystusa w przebraniu obcego, zaczynamy spotykać się z boskością w drugim człowieku. Wtedy nie tylko przechodzimy od sytuacji „nas” i „nich” do nowej relacji „my”, ale to  spotkanie jest też błogosławieństwem i stajemy się „razem” ludźmi” – wskazano.

 

Dalej duchowni wyrazili niepokój z powodu niechęci wobec migracji wśród narodów europejskich. „Z głębokim zaniepokojeniem obserwujemy bieżące zmiany w reakcji Europy na nowo przybyłych ludzi. Opierając się na przesłaniu biblijnym i refleksji teologicznej oraz mając na uwadze oświadczenia poczynione prawie 20 lat temu na europejskim szczycie w Tampere w 1999 r., stwierdzamy, że: niedopuszczalne jest to, iż polityka zarządzania migracją prowadzi do sytuacji, w których masowa utrata życia ludzkiego w drodze do Europy stała się normalna, a wykorzystywanie i przemoc stają się codziennością. Potrzebujemy sensownych, bezpiecznych rozwiązań (np. wiz przesiedleńczych, humanitarnych, realistycznej polityki migracji zarobkowej) oraz poszukiwań i ratownictwa migrantów w drodze do Europy.”

 

Dalej liderzy potwierdzili cele ustalone na szczycie w Tampere, w szczególności „bezwzględne poszanowanie prawa do ubiegania się o azyl” oraz „pełne i kompleksowe stosowanie Konwencji genewskiej” jako przewodnich zasad polityki azylowej. Napisali, że „obejmuje to skuteczny dostęp do procedury dla osób ubiegających się o azyl niezależnie od tego, w jaki sposób i dokąd przybyli, udając się do ​​Europy.”

 

Przywódcy religijni zauważyli, że chociaż „jest ważna ochrona w regionie pochodzenia i poprawa warunków w krajach pochodzenia migrantów, aby ludzie nie byli zmuszani do migracji”, to „jednak dopóki istnieją powody migracji, Europa powinna zaakceptować swój obowiązek powitania i ochrony przybyszy jako jeden z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych regionów świata; zamiast zmuszać kraje trzecie do zaprzestania migracji do Europy.”

 

Dodano, że „solidarność powinna być wiodącym aspektem migracji, a zwłaszcza przyjmowania uchodźców. Solidarność oznacza, że silniejsze ramiona przyjmują większą odpowiedzialność niż słabsze, ale także, że każdy wnosi swój wkład.”

Kategorycznie zaprzeczono i „zrezygnowano z przekonania, że ​​powitanie nowo przybyłych jest ze szkodą dla tych, którzy obecnie żyją w Europie.” Podkreślono, że winno się kreować taką politykę w państwach, która „uwzględni szczególne potrzeby nowo przybyłych do Europy i zachęci ich do przyczyniania sią dla dobra Europy, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji i potrzeb jej mieszkańców.”

 

Liderzy duchowni także zaznaczyli, że „dyskusje na temat migracji i uchodźców powinny charakteryzować się godnością, szacunkiem i, w miarę możliwości, współczuciem.” Z kolei „rozprzestrzenianie się niedokładnych, niemożliwych do zweryfikowania i dzielących przekazów tylko utrudnia życie.”

 

Jednocześnie dodano, że „konflikty pojawią się nieuchronnie tam, gdzie ludzie o różnym pochodzeniu etnicznym i wyznaniowym żyją razem, szczególnie w szybko zmieniających się okolicznościach.” Napisano, że „ wspólne życie w różnorodności może być zarówno wzbogacające, jak i wymagające.” Poproszono więc o „ducha tolerancji i dobrej woli oraz konstruktywne zaangażowanie.”

Liderzy zobowiązali się do gorętszego artykułowania i pracy w celu wdrożenia „wizji społeczeństwa integracyjnego i partycypacyjnego – dla nowo przybyłych i wszystkich mieszkańców.”

Pod wspólnym oświadczeniem podpisali się przedstawiciele ekumenicznych organizacji: Komisji Kościołów ds. Migrantów w Europie i Konferencji Kościołów Europejskich.

 

Źródło: ekklesia.co.uk

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram