DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Protestanci chcą przyjmować Komunię świętą? Kard. Arinze odpowiada: niech zostaną katolikami!

Protestanci chcą przyjmować Komunię świętą? Kard. Arinze odpowiada: niech zostaną katolikami!
fot. You Tube / franciscanfriars

Kardynał Francis Arinze z Nigerii znany jest z głębokiego umiłowania Eucharystii. Stanowczo sprzeciwia się propozycjom interkomunii z protestantami oraz napomina biskupów pragnących wprowadzenia zmian. Niedawno wskazał też na świętego, dzięki któremu odkrył powołanie i zapałał miłością do Najświętszego Sakramentu.

 

Francis Arinze przyjął chrzest w wieku 9 lat (w 1941 roku). Wcześniej, tak jak i cała rodzina, praktykował lokalne kulty animistyczne. Przyjęcie chrztu dobrowolną decyzją Francisa. Podjął ją dzięki nauczaniu błogosławionego Cypriana Michała Iwene Tansiego, nigeryjskiego trapisty. To on zapalił w Arinze miłość do Boga. Młody Nigeryjczyk służył także jako ministrant podczas Mszy odprawianych przez Tansiego.

 

– Był takim, jakim chcielibyście, żeby byli kapłani w waszych parafiach: gorliwy, oddany. Kiedy celebrował Mszę, widziałeś że on wierzy w to co robi. Jego życie przyciągało innych. Nic dziwnego, że wszędzie tam gdzie pracował było mnóstwo powołań kapłańskich czy zakonnych – wspomina nigeryjski kardynał, który obecnie broni czci dla Najświętszego Sakramentu.

 

Kard. Arinze stanowczo sprzeciwia się interkomunii. Twierdzi, że jeżeli protestanci pragną przyjmować Jezusa w Eucharystii, muszą stać się katolikami. Dał temu wyraz w kazaniu wygłoszonym w Klasztorze Buckfast w Devon.

 

– Eucharystia nie jest wyrazem modlitwy ekumenicznej. To zgromadzenie wierzących w Chrystusa (…) to celebracja najświętszych tajemnic Chrystusa, który umarł za nas na krzyżu, którego ciało jest obecne w chlebie, a krew w winie. Który powiedział do Apostołów „to czyńcie na moją pamiątkę” – wyraźnie podkreślał kard. Arinze.

 

– To nie jest tak, że na Mszy tylko przekazujemy sobie znak pokoju. Po Mszy możesz iść na wspólny kawałek ciasta lub nawet piwo i jest to w porządku. Ale Msza nie jest czymś takim (…) Eucharystia nie należy do nas, nie możemy się nią dzielić z przyjaciółmi – wskazywał dodając: Jeżeli chcecie dostąpić Najświętszej Tajemnicy, zostańcie członkami Kościoła. Wtedy będziecie mogli przyjmować Eucharystię nawet siedem razy w tygodnui. Inaczej, jest to niemożliwe.

 

Kard. Arinze odniósł się także do problemu związanego z udzielaniem Komunii świętej rozwodnikom żyjącym w nowych związkach cywilnych. Wskazał, że nie możemy być bardziej miłosierni niż Chrystus. Jeżeli On sam ustanowił takie prawa dla wierzących, to my nie możemy – w imię własnego rozumienia miłosierdzia – ich zmieniać.

 

 

Źródło: catholicherald.com

PR   

 

  


DATA: 2018-07-16 07:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli ignorancja polskich protestantów jest bardziej porażająca niż niemieckich.
8 miesięcy temu / do Protestant
 
Sytuacja dotyczy niemieckich protestantów. Polscy protestanci są przeciwni nawet wchodzeniu do świątyń katolickich z powodów widniejących obrazów i rzeźb, którym katolicy oddają cześć.
8 miesięcy temu / Protestant
 
Szkoda, że to nie głos polskiego Episkopatu.
8 miesięcy temu / Sally
 
No i brawo. Niech protestanci zostają Protestantyzm i nie mieszają się z katolikami.
8 miesięcy temu / Iej
 
Taki głos powinien towarzyszyć całemu Kościołowi Katolickiemu i to bez względu na stan jego członków. Aby móc przyjmować Jezusa należy wyrzec się wszystkiego co Chrystusowe nie jest i dążyć do prawdziwej jedności z Nim w Komunii Świętej.
8 miesięcy temu / odszkodowania
 
Otóż to!!!
8 miesięcy temu / v
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.