DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2019 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Protest przeciwko sztuce słynnego bluźniercy. Rząd odcina się od manifestujących

Protest przeciwko sztuce słynnego bluźniercy. Rząd odcina się od manifestujących
Klątwa w Teatrze Powszechnym (próba). Fot: Krystian Maj/FORUM

W Czechach grupa osób zaprotestowała przeciwko nowej sztuce słynącego z bluźnierstw reżysera, Olivera Frlijcia. Rząd odciął się od protestujących, których uznał za ekstremistów.

 

Pseudosztuka „Nasza przemoc, wasza przemoc” została wystawiona Husa, w Brnie. W jednej ze scen aktor grający Chrystusa schodzi z krzyża, by symulować gwałt na muzułmance. Grupa Czechów, obrażonych sztuką, postanowiła zaprotestować. To członkowie organizacji „Przyzwoici Ludzie”.

 

Protestujący zareagowali zdecydowanie. Podczas wystawiania „sztuki” po prostu wyszli na scenę, by przerwać bluźnierczy spektakl. W ten sposób członkowie organizacji postanowili uniemożliwić dalsze zgorszenie widowni.

 

Kierownictwo teatru wezwało oddział policji, który miał podjąć negocjacje z protestującymi. W efekcie działań mundurowych, protestujący opuścili scenę. Rzecznik policji, Pavel Szvab, stwierdził że teraz będzie analizowany zapis wideo z zajścia, by sprawdzić czy protestujący… nie naruszyli przepisów (!).

 

W teatrze została jeszcze grupa chrześcijan, którzy modlili się podczas „sztuki”. Głośno protestowali podczas bluźnierczych scen, krzycząc: „nie obrażajcie Chrystusa”. Rząd odciął się od protestujących. W powszechnym mniemaniu modlący się ludzie są w Czechach uznawani za ekstremistów.

 

Pseudosztuka Olivera Frlijcia jeszcze przed wystawieniem jej w Brnie wzbudziła protesty Kościoła oraz chrześcijan w Czechach. Cały spektakl budzi odrazę, jednak najbardziej oburzająca jest ostatnia scena, w której osoba, odgrywająca Pana Jezusa, wisi na krzyżu z beczek po benzynie, a następnie schodzi z niego, by symulować stosunek seksualnych z muzułmanką.

 

Frlijc to znany także w Polsce bluźnierca. Na oczach wielu Polaków obrażał Pana Boga gorszącą sztuką „Klątwa”. Dzięki licznym protestom i modlitwom udało się pozbyć „Klątwy” z desek polskich teatrów.

 

 

Źródło: wpolityce.pl

ged


DATA: 2018-05-27 13:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie jest jedyna bluźniercza "sztuka" wystawiana w Polsce i dotowana z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Napisałbym konkretnie, ale nie chcę robić reklamy pewnemu teatrzykowi prowadzącemu bezkarnie od wielu lat kulturkampf przeciwko chrześcijaństwu szydząc z Ofiary Mszy Świętej o pobożności. Co więcej bronią go także nominalni katolicy...
7 miesięcy temu / Jacek
 
A co było w twojej umiłowanej Korei Północnej? :)
7 miesięcy temu / do ale kwik
 
W Czechach był habsburski katolicyzm państwowy stąd sympatia do ateizmu
7 miesięcy temu / ala wilk
 
Wygląda na to że w Czechach przy władzy stoi lewactwo. Ci którzy poczuli się urażeni powinni pozwać tego ''artystę'' do sądu i domagać się zadośćuczynienia. Swoją drogą to islamu jakoś nie obrażają. Zabrakło odwagi.
7 miesięcy temu / ZEUSS
 
Co to za człowiek.... I o co mu chodzi... Panie Jezu Ty się Tym zajmij
7 miesięcy temu / Do
 
Nie ma miejsca dla nietolerancyjnej sztuki
7 miesięcy temu / puchacz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.