DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2018 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Protest przeciwko sztuce słynnego bluźniercy. Rząd odcina się od manifestujących

Protest przeciwko sztuce słynnego bluźniercy. Rząd odcina się od manifestujących
Klątwa w Teatrze Powszechnym (próba). Fot: Krystian Maj/FORUM

W Czechach grupa osób zaprotestowała przeciwko nowej sztuce słynącego z bluźnierstw reżysera, Olivera Frlijcia. Rząd odciął się od protestujących, których uznał za ekstremistów.

 

Pseudosztuka „Nasza przemoc, wasza przemoc” została wystawiona Husa, w Brnie. W jednej ze scen aktor grający Chrystusa schodzi z krzyża, by symulować gwałt na muzułmance. Grupa Czechów, obrażonych sztuką, postanowiła zaprotestować. To członkowie organizacji „Przyzwoici Ludzie”.

 

Protestujący zareagowali zdecydowanie. Podczas wystawiania „sztuki” po prostu wyszli na scenę, by przerwać bluźnierczy spektakl. W ten sposób członkowie organizacji postanowili uniemożliwić dalsze zgorszenie widowni.

 

Kierownictwo teatru wezwało oddział policji, który miał podjąć negocjacje z protestującymi. W efekcie działań mundurowych, protestujący opuścili scenę. Rzecznik policji, Pavel Szvab, stwierdził że teraz będzie analizowany zapis wideo z zajścia, by sprawdzić czy protestujący… nie naruszyli przepisów (!).

 

W teatrze została jeszcze grupa chrześcijan, którzy modlili się podczas „sztuki”. Głośno protestowali podczas bluźnierczych scen, krzycząc: „nie obrażajcie Chrystusa”. Rząd odciął się od protestujących. W powszechnym mniemaniu modlący się ludzie są w Czechach uznawani za ekstremistów.

 

Pseudosztuka Olivera Frlijcia jeszcze przed wystawieniem jej w Brnie wzbudziła protesty Kościoła oraz chrześcijan w Czechach. Cały spektakl budzi odrazę, jednak najbardziej oburzająca jest ostatnia scena, w której osoba, odgrywająca Pana Jezusa, wisi na krzyżu z beczek po benzynie, a następnie schodzi z niego, by symulować stosunek seksualnych z muzułmanką.

 

Frlijc to znany także w Polsce bluźnierca. Na oczach wielu Polaków obrażał Pana Boga gorszącą sztuką „Klątwa”. Dzięki licznym protestom i modlitwom udało się pozbyć „Klątwy” z desek polskich teatrów.

 

 

Źródło: wpolityce.pl

ged


DATA: 2018-05-27 13:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie jest jedyna bluźniercza "sztuka" wystawiana w Polsce i dotowana z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Napisałbym konkretnie, ale nie chcę robić reklamy pewnemu teatrzykowi prowadzącemu bezkarnie od wielu lat kulturkampf przeciwko chrześcijaństwu szydząc z Ofiary Mszy Świętej o pobożności. Co więcej bronią go także nominalni katolicy...
4 miesiące temu / Jacek
 
A co było w twojej umiłowanej Korei Północnej? :)
4 miesiące temu / do ale kwik
 
W Czechach był habsburski katolicyzm państwowy stąd sympatia do ateizmu
4 miesiące temu / ala wilk
 
Wygląda na to że w Czechach przy władzy stoi lewactwo. Ci którzy poczuli się urażeni powinni pozwać tego ''artystę'' do sądu i domagać się zadośćuczynienia. Swoją drogą to islamu jakoś nie obrażają. Zabrakło odwagi.
4 miesiące temu / ZEUSS
 
Co to za człowiek.... I o co mu chodzi... Panie Jezu Ty się Tym zajmij
4 miesiące temu / Do
 
Nie ma miejsca dla nietolerancyjnej sztuki
4 miesiące temu / puchacz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.