13 grudnia 2018

Do czterech razy sztuka. Mikołaj Pawlak wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka

(źródło: twitter.com / Jerzy Kwaśniewski)

Senat poparł powołanie Mikołaja Pawlaka na stanowisko nowego Rzecznika Praw Dziecka. Za jego kandydaturą zagłosowało 57 senatorów, przeciw 26. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Po głosowaniu marszałek Stanisław Karczewski uroczyście wręczył Pawlakowi uchwałę Senatu. Pięcioletnia kadencja nowego RPD rozpocznie się, gdy złoży on ślubowanie w Sejmie, co nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

 

„Telenowela” dotycząca wyboru nowego Rzecznika Praw Dziecka trwała od września. Za pierwszym razem nie udało się wybrać następcy Marka Michalaka ze względu na brak poparcia dla kandydatów zgłoszonych przez Platformę Obywatelską oraz Kukiz’15. Z kolei rekomendowana przez Prawo i Sprawiedliwość Sabina Zalewska została oskarżona o dokonanie plagiatu. W związku z tym postanowiła zrezygnować z ubiegania się o fotel Rzecznika Praw Dziecka.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Druga odsłona „konkursu” mająca wyłonić zwycięzcę także skończyła się niepowodzeniem. Pomimo zgłoszenia przez Prawo i Sprawiedliwość Agnieszki Dudzińskiej, w głosowaniu posłowie nie potrafili poprzeć jej wystarczającą liczbą głosów. Kandydatura przepadła, a głosowanie zostało powtórzone podczas kolejnego posiedzenia Sejmu. Wówczas obecność na sali plenarnej zdecydowanej większości posłów PiS pozwoliła na uzyskanie akceptacji Sejmu. Sytuacja jednak zmieniła się w Senacie, gdzie przedstawiciele PiS także mają większość. Podczas głosowania, Agnieszkę Dudzińską poparł zaledwie jeden senator. Kolejnych pięciu wstrzymało się od głosu. Pozostali uczestniczący w głosowaniu byli przeciwni jej kandydaturze.

 

Decyzja senatorów oznaczała, że cały proces wyłaniania nowego Rzecznika Praw Dziecka należy rozpocząć od początku. Tym razem Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się przedstawić kandydaturę Mikołaja Pawlaka. Po niecałym miesiącu od tej rekomendacji został on wybrany na stanowisko.

 

Pawlak ukończył prawo i prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi. Od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką.

 

Od czerwca 2016 r. jest dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. W imieniu ministra sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich. Uczestniczył m.in. w przygotowaniu projektu reformy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Jest żonaty, ma dwóch synów: ośmioletniego Ignacego i sześcioletniego Karola.

 

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka trwa pięć lat, licząc od dnia złożenia ślubowania przed Sejmem. Do tego czasu obowiązki RPD pełni dotychczasowy rzecznik Marek Michalak, którego kadencja upłynęła 27 sierpnia 2018 r. Michalak sprawował ten urząd od 2008 r.

 

Źródło: interia.pl / PCh24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 063 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram