DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Prostki: czy ulica „Chrystusa Króla królów” zastąpi ulicę „1 Maja”?

Prostki: czy ulica „Chrystusa Króla królów” zastąpi ulicę „1 Maja”?
źródło: Google Maps

Władze samorządowe Prostek (woj. warmińsko – mazurskie) zakończyły konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy głównej ulicy w tej miejscowości, która od czasów PRL- u do dziś, nazywa się „1 Maja”. Proboszcz miejscowej parafii, w imieniu części mieszkańców Prostek, złożył w urzędzie gminy wniosek, aby kojarzącą się z okresem komunizmu, nazwę znieść, a ulicy nadać nową nazwę „Chrystusa Króla królów”.

 

Samorządy, według zapisów ustawy dekomunizacyjnej, na zmianę komunistycznych nazw ulic miały czas do 2 września ubiegłego roku. Jednak w Prostkach, samorząd do tej pory tego nie uczynił. Tłumaczy to faktem, iż opinia IPN w tej sprawie brzmi następująco: „Ulica 1 Maja nie jest nazwą ulicy propagującej komunizm lub inny ustrój totalitarny w oparciu o ustawę z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego”. Krótko mówiąc, według zacytowanej wyżej opinii IPN nazwa ulicy „1 Maja” nie podlega ustawie dekomunizacyjnej.

 

Pomimo tego z propozycją nowej nazwy ulicy – „ul. Chrystusa Króla królów” wyszedł ks. Henryk Śmiarowski, proboszcz parafii pw. św. Antoniego z Padwy, która swoją świątynię ma na ul. 1 Maja. „Nadanie ulicy imienia „Chrystusa Króla królów” jest opowiedzeniem się po stronie Boga. Po takiej nazwie, publicznym wywyższeniu Chrystusa, mamy prawo oczekiwać szczególnej opieki dla Prostek”, czytamy w oświadczeniu, jakie na stronie internetowej parafii opublikował ks. proboszcz Henryk Śmiarowski. 

 

„Taka nazwa, to także forma nowej ewangelizacji, przypominać będzie o Bogu tysiącom osób przejeżdżających codziennie ulicą Prostek” – zaznacza dalej ks. Śmiarowski. Faktycznie główna ulica miasta, która do tej pory nosi nazwę 1 Maja, jest fragmentem drogi krajowej E 65, którą, szczególnie latem, na Mazury (droga na Ełk) podąża mnóstwo turystów.

 

Ksiądz proboszcz sądzi również, że nowa nazwa ulicy, którą proponuje, utwierdzi „polskość” Prostek, gdyż jego zdaniem ta miejscowość leży na ziemiach, które wielu dziś nadal niesłusznie uważa za  „pruskie czy niemieckie”.  - Nazwa „Chrystusa Króla królów” tę sytuację zmienia. Nawiązuje bowiem do historycznego wydarzenia w roku 1656 Bitwy pod Prostkami (wojska polskie pogromiły Szwedów), kiedy te ziemie należały do Rzeczypospolitej, zanim rozpoczęła się ich germanizacja. Wówczas  to polski władca tych ziem Król Jan Kazimierz wymieniając je w obecności nuncjusza we Lwowie, ukląkł, zdjął koronę i prosząc o pomoc M. B. Królową Polski w zwycięstwie nad Szwedami określił Chrystusa zwrotem – „Królu królów” – tłumaczy ks. Henryk Śmiarowski. 

 

W Prostkach od niedawna, na ścianie jednego z budynków, widnieje piękny mural upamiętniający zwycięską bitwę ze Szwedami. Odbywają się tu również jej rekonstrukcje, ze sławną szarżą polskiej husarii. 

 

Władze samorządowe Prostek są zainteresowane propozycją proboszcza, jednak postanowiły poznać opinię wszystkich mieszkańców na ten temat. Dlatego władze gminy przeprowadziły, aż trzy konsultacje społeczne. Odbyły się one w lutym i marcu (ostatnia 7 marca). Analizowane są wyniki konsultacji. Decyzja co do propozycji nowej nazwy ulicy może zapaść na najbliższej sesji Rady Gminy Prostki, która odbędzie się 23 marca.

 

Zdania mieszkańców Prostek, na temat zmiany nazwy ulicy, są oczywiście podzielone. Najgłośniej swój sprzeciw wyrażają ci, którzy nie chcą żadnych zmian. Obawiają się oni, że ze zniesieniem dawnej nazwy ulicy 1 Maja, wiążą się duże koszty (m.in. wymiana dokumentów), które obciążą ich budżety.

 

Adam Białous


DATA: 2018-03-09 11:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cel warty poparcia ks.Pustelnika, lecz wpływy ideologii esbeckiej się temu będą sprzeciwiać bezpośrednio, czy też w sposób zakamuflowany. Chociaż 1 Maja w Polsce kojarzy się z przymusowymi pochodami ze szturmówkami to sama nazwa "1 Maja " brzmi znośnie, są gorsze nazwy ulic. Na czas obecny, aby godnie uczcić, wydarzenia historyczne w Prostkach warto by rozważyć inną formę umiejscowienia takiej nazwy, np. nie ulicy ale konkretnego miejsca.
ponad 1 rok temu / Cezar.
 
Koszty wymiany dokumentów swoją drogą, ale mam pytanie do księdza - nie każdy mieszkaniec ul. 1 Maja jest katolikiem i jak to się ma do tolerancji innej wiary. Proboszczu jak ksiądz wie coraz mniej wiernych chodzi do kościoła a może by tak ksiądz zajął się nawracaniem swoich baranków a nie pokazywać swoje 5 minut.
ponad 2 lata temu / Iga
 
W czym proboszczowi przeszkadza 1 maja - międzynarodowe święto pracy, odwołujące się do ofiar śmiertelnych strajków z 1886, gdy robotnicy ginęli za to, co dziś tak oczywiste: normy czasu pracy i prawo do urlopów. Gdyby nie poświęcenie takich ludzi, to do dziś pracowalibyśmy w nędzy i znoju po 15 godzin dziennie, bez prawa do urlopu, bez ubezpieczeń społecznych. Przypomnieć trzeba, że sprawami socjalnymi, prawami pracowniczymi, czy ujmując to szeroko sprawiedliwością społeczną Kościół zajął się dopiero wtedy, gdy sprawę tę mocno podjął ruch robotniczy. Kościół uznał zasadność wielu zgłoszonych przez ruch robotniczy i socjalistów postulatów (odrzucając oczywiście elementy, które są sprzeczne z jego nauczaniem). Przypomnę też, że od 1955 r. dzień ten jest też świętem św. Józefa rzemieślnika, co wskazuje dla mnie jednoznacznie, że jest akceptacja Kościoła dla 1 maja jako święta ludzi pracy. PS. Argument typu "zapłaci Gmina" oznacza tyle, że "zapłacą mieszkańcy"
ponad 2 lata temu / Kuba
 
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! No i wreszcie dobra wiadomość! Brawo Prostki i ks. proboszcz. Tak trzymać! Deus vult!
ponad 2 lata temu / Yamamoto
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.