DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   KOŚCIÓŁ

Łukasz Karpiel

Prosta prawda o powrocie


Czy można zapomnieć o czymś, czego się nie wiedziało? Być niczym krnąbrny uczeń przekonujący nauczyciela, że co prawda w tym momencie wyleciało mu z głowy, ale on to z pewnością wie. Spoglądając na to, czego świadkami byliśmy w szwedzkim Lund podczas inauguracji obchodów pięćsetlecia reformacji, można nabrać przekonania, iż odpowiedź na postawione na początku pytanie jest jak najbardziej twierdząca.

 

Na wstępie przypomnijmy fakty. 31 października 2016 roku papież Franciszek rozpoczął swoją siedemnastą podróż zagraniczną. Swe kroki Wikariusz Chrystusowy skierował tym razem do Szwecji, by wziąć tam udział we wspólnych, katolicko‑luterańskich obchodach pięćsetnej rocznicy reformacji. 1 listopada w Malmö odprawił także Mszę Świętą dla katolików Szwecji i Skandynawii.

Uroczystości w Szwecji otwarły rok jubileuszowy reformacji, obchodzony pod hasłem Luter 2017, a upamiętniający wydarzenie z 31 października 1517 roku, gdy buntowniczy augustianin przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze dziewięćdziesiąt pięć tez podważających różne aspekty nauczania katolickiego.

 

Dary reformacji


Jednym z efektów obchodów w Lund i Malmö jest wspólna deklaracja podpisana rzez papieża Franciszka i przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej biskupa Muniba Younana. Lektura tego dokumentu może stanowić nie lada wyzwanie dla niejednego katolickiego serca. Dlaczego? Znajdziemy w nim bowiem między innymi fragment, w którym strony wyrażają swą wdzięczność za… dary reformacji! Zacytujmy:

Chociaż jesteśmy głęboko wdzięczni za dary duchowe i teologiczne otrzymane za pośrednictwem Reformacji, to wyznajemy także i opłakujemy przed Chrystusem to, że luteranie i katolicy zranili widzialną jedność Kościoła. Różnicom teologicznym towarzyszyły uprzedzenia i konflikty, a religia była traktowana instrumentalnie do celów politycznych. Nasza wspólna wiara w Jezusa Chrystusa i nasz chrzest wymagają od nas codziennego nawrócenia, poprzez które możemy odrzucić historyczne spory i konflikty, utrudniające posługę pojednania.

Warto zadać wprost cisnące się na usta, prowokacyjne pytanie: czy fakt, iż na skutek wystąpienia Marcina Lutra i jemu podobnych piewców protestanckiej herezji setki tysięcy, a może i miliony ludzi wciąż stoją z dala od życiodajnej krynicy Zbawienia, którą jest Jeden, Święty, Apostolski Kościół, też stanowi jeden z „darów”, za które warto być wdzięcznym?


Z pewnością jednak można być wdzięcznym za dar męczeństwa wielu z naszych braci i sióstr, którzy złożyli swe życie na ołtarzu wierności Jezusowi Chrystusowi. Zaprowadzanie protestanckich „porządków” w krajach ukąszonych przez luterańską herezję oznaczało przecież dla wielu katolików wstąpienie na drogę męczeńskiej śmierci, nierzadko naznaczonej okrutnym cierpieniem.


Do systemowych wręcz prześladowań dochodziło także i w protestantyzującej się w XVI i XVII wieku Szwecji. Dla zaszczutych i zepchniętych na margines katolików nie było w niej miejsca.

Smutny los smalandzkiego chłopa, który wraz z podobnymi sobie „zaczadzonymi” katolicyzmem włościanami próbował przeciwstawić się protestanckiej nawałnicy, sięgającej nie tylko po duszę, ale i niegardzącej także chudobą najuboższych, był dla wielu wyraźnym sygnałem, że żarty się skończyły. Nils Dacke został zastrzelony przez królewskich żołnierzy, a zgodnie z ówczesnymi obyczajami odciętą od tułowia głowę „buntownika” wbito na pal i wystawiono na pokaz w Kalmarze w roku 1543.


Obecnie – jak można się przekonać, odczytując tablicę pamiątkową umieszczoną na znajdującym się w Virserum pomniku upamiętniającym bohaterskiego chłopa – próbuje się uczynić zeń antyfeudalnego Robin Hooda walczącego z uciskiem rozpasanych urzędników królewskich…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Minister spraw zagranicznych Izraela, który w ostatnich dniach zasłynął wypowiedzią, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki” podkreślił, że nie przeprosi za swoje skandaliczne słowa. Dodał jednocześnie, że „wielu Polaków współpracowało z nazistami”. 

 
 

Abp Carlo Maria Vigano opublikował kolejny list otwarty skierowany do papieża Franciszka oraz przewodniczących poszczególnych Episkopatów. W swym liście hierarcha nawiązuje do watykańskiego spotkania poświęconego nadużyciom seksualnym i przypomina postawę św. Piotra, który nawrócił się i podążał za Chrystusem. 

 

Dzieło św. Piotra Damianiego pt. „Liber Gomorrhianus” to traktat, który zawiera niezwykle cenne wskazówki mówiące o tym, dlaczego nie należy milczeć w sprawie problemu homoseksualizmu wśród duchownych. Warto przypomnieć, że Św. Damiani otrzymał pełne wsparcie świętego papieża – Leona IX.

 

Stany Zjednoczone oraz Chiny wspólnie pracują nad porozumieniem mającym na celu zakończenie sporu handlowego. Reuters informuje, że obie strony dążą do porozumienia, a negocjatorzy mają mieć już uzgodnione najważniejsze kwestie. Umowa kończąca wojnę handlową może zostać ogłoszona jeszcze przed 1 marca.

 

W stanie Orisa we wschodnich Indiach zamordowano 40-letniego chrześcijanina. Mężczyzna był ojcem piątki dzieci, a na chrześcijaństwo nawrócił się rok temu. Zaledwie dwa miesiące temu przyjął chrzest.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.