DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2018 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Prokuratura zajmie się sprawą Wandy Nowickiej

Prokuratura zajmie się sprawą Wandy Nowickiej
fot. KZ / FORUM

Prokuratura Rejonowa dla Warszawy-Śródmieście Północ zajmie się sprawą Wandy Nowickiej w związku z podejrzeniami o popełnienie przez nią przestępstwa nielegalnego lobbingu, płatnej protekcji i nielegalnej reklamy środków farmaceutycznych. Zdecydował tak Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia po zażaleniu, jakie w listopadzie ub. roku złożyła Fundacja Pro - Prawo do życia na postanowienie prokuratora stołecznej Prokuratury Rejonowej o odmowie wszczęcia śledztwa.

 

Fundacja Pro - Prawo do życia złożyła 15 listopada 2011 r. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nielegalnego lobbingu, płatnej protekcji i nielegalnej reklamy środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych przez obecną wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką.

 

W piśmie do Prokuratury Fundacja przypomniała o ujawnieniu przez "Gościa Niedzielnego" uzasadnienia wyroku, jaki Wanda Nowicka wytoczyła publicystce Joannie Najfeld. Powodem wszczęcia tego procesu był fakt, iż dziennikarka publicznie w mediach zarzuciła ówczesnej działaczce Federacji na Rzecz Kobiet i Planowana Rodziny, że „znajduje się na liście płac przemysłu aborcyjno-antykoncepcyjnego”.

 

Nowicka wytoczyła wówczas Najfeld proces o zniesławienie. Najfeld odpowiadała z art. 212 par. 2 Kodeksu Karnego, w którym mowa jest o pomawianiu innej osoby za pomocą środków masowego przekazu. Jednak 12 września ub. roku publicystka została uniewinniona od zarzutu, a 30 stycznia 2012 r. wygrała także rozprawę apelacyjną.

 

Sąd przyznał, że kierowana przez Nowicką Federacja pozostawała na usługach producenta środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych Gedeon Richter Polska oraz na usługach producenta sprzętu medycznego, niezbędnego dla wykonywania zabiegów aborcji, organizacji IPAS. Usługi te miały polegać na „promowaniu produktów wspomnianych firm m.in. za pomocą ulotek firmowanych przez Federację i podmioty z nią związane”.

 

Po orzeczeniu Sądu Aleksandra Michalczyk z Fundacji Pro - Prawo do życia informowała w liście do Prokuratury Generalnej: "Opierając się na wyroku, który zapadł w sprawie Joanny Najfeld podejrzewamy, że Wanda Nowicka mogła się dopuścić płatnej protekcji, nielegalnego lobbingu oraz złamania prawa farmaceutycznego, polegającego na nielegalnej reklamie środków farmakologicznych, w tym wczesnoporonnych". Zdaniem Fundacji, posłanka Ruchu Palikota mogła dopuścić się popełnienia przestępstwa z art. 129 lub 129a prawa farmaceutycznego, gdyż Federacja nie jest uprawniona do reklamowania środków farmaceutycznych.

 

Prokuratura Generalna przekazała w tym samym miesiącu zawiadomienie Fundacji do rozpatrzenia Prokuratorowi Rejonowemu dla Warszawy Śródmieście-Północ. Ten jednak odmówił wszczęcia postępowania przeciwko Wandzie Nowickiej. Od tej decyzji obrońcy życia złożyli zażalenie.

 

22 maja br. Sąd w wydanym postanowieniu uznał, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie. Przyznał, że decyzja Prokuratora o odmowie wszczęcia śledztwa była "co najmniej przedwczesna". "Oskarżyciel publiczny zaniechał bowiem przeprowadzenia dowodów, które pozwoliłyby na pełne odtworzenie stanu faktycznego sprawy, a następnie kompleksową i prawidłową ocenę, czy doszło do zrealizowania znamion czynów zabronionych (...)" – czytamy w postanowieniu Sądu.

 

Zdaniem Sądu, oskarżyciel publiczny powinien ustalić, czy Wanda Nowicka w ramach kierowanej przez siebie organizacji i podmiotów z nią związanych udzielała jedynie ogólnej informacji o środkach antykoncepcyjnych czy też je reklamowała i promowała na rzecz podmiotów udzielających jej “dotacji”.

 

Źródło: KAI


DATA: 2012-06-20 19:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.