DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

Prokuratura odpuszcza „Nergalowi”: problemy z rozpoznaniem Matki Bożej, środowisko fanów

Prokuratura odpuszcza „Nergalowi”: problemy z rozpoznaniem Matki Bożej, środowisko fanów
Nergal. By Andreas (Flickr: Behemoth - GRF 2012) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie wpisu Adama Darskiego „Nergala” na Facebooku. Muzyk zamieścił zdjęcie, na którym widnieje znieważony obraz Matki Bożej oraz opatrzył je opisem „o Matko Miłosierdzia módl się za nami”. Zdaniem prokuratury, rozpoznanie wizerunku Maryi nie jest możliwe, skoro został on przygnieciony butem. Ponadto, osoby odwiedzające profil Darskiego powinny być świadome możliwości znalezienia tam treści mogących obrażać uczucia religijne. Prawnicy Ordo Iuris złożyli zażalenie na to postanowienie.

 

Do Centrum Interwencji Procesowej Instytutu zwrócił się o pomoc prawną mężczyzna, który poczuł się pokrzywdzony wpisem dokonanym przez piosenkarza. Powodem było zdjęcie jakie „Nergal” umieścił na Facebooku. Znajdował się na nim zniszczony obraz Matki Bożej, której twarz została przydeptana butem. We wpisie pojawiły się także słowa „o Matko Miłosierdzia módl się za nami”.

 

Jak poinformował Instytut Ordo Iuris, pokrzywdzony złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa mającego znamiona obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu kultu religijnego, czyli o czyn z art. 196 Kodeksu karnego.

 

Jednak prokuratura rozpatrująca zawiadomienie wydała postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. W uzasadnieniu postanowienia stwierdziła m.in., że wizerunek Matki Bożej jest zasłonięty butem, w związku z czym nie jest oczywiste, że to obraz, który jest przedmiotem czci religijnej. Prokuratura wskazała też, że powszechnie wiadomo, iż „Nergal” słynie z kontrowersyjnych zachowań, jak również znana jest jego postawa wobec religijnych wartości. W związku z tym, zdaniem organu ścigania, osoby odwiedzające profil Adama Darskiego na Facebooku powinny zdawać sobie sprawę na jakie treści mogą się tam natknąć.

 

Warto dodać, że prokuratura wydała postanowienie w oparciu o treść zawiadomienia nie wykonując podstawowych czynności w postepowaniu przygotowawczym takich jak przesłuchanie pokrzywdzonego oraz innych wskazanych świadków w sprawie.

 

- Treść uzasadnienia postanowienia nie pozostawia wątpliwości - prokuratura stała się obrońcą Adama Darskiego. Z treści uzasadnienia jasno wynika, że prokuratura wykreowała nieznany prawu karnemu kontratyp wyłączający bezprawność naruszenia uczuć religijnych o ile jest się osobą publiczną, która w sposób systematyczny jest podejrzana o naruszenie uczuć religijnych– skomentował sprawę adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, który prowadzi sprawę wraz z adw. Jerzym Kwaśniewskim.

 

Źródło: Instytut Ordo Iuris

MA 


DATA: 2019-11-30 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

to w końcu sądzi się Nergala czy Adama Darskiego? ,postać sceniczną czy prywatnego człowieka ,bo prywatny Darski jest ojcem chrzestnym i dopuszczono go do tej funkcji
4 miesiące temu / skołowany
 
Nergus to taki mały biedny dzieciak.
4 miesiące temu / Karoll102
 
Wystarczy posługiwać się imieniem i nazwiskiem tej osoby.Pseudonim należy pomijać by nie wymawiać i nie utrwalać pisemnie miana złego.Im częściej wymawia się tę nazwę tym mocniej wzywa belzebuba i o to właśnie chodzi takim jak Darski.Jeśli zależy komuś na własnym dobru niech w żadnym wypadku nie wzywa imienia anioła upadłego.
4 miesiące temu / przestroga!
 
Raper Stopa śpiewając piosenkę o żydach też mógł napisać, że na własną odpowiedzialność słuchasz tej piosenki i było by po sprawie według prokuratury jak u z piekła rodem nergala. A tak Stopa nie napisał i przez rok po sadach chodził.
4 miesiące temu / kolo
 
Za rządów PiS prokuratorzy dalej rządzą się sami !
4 miesiące temu / gender studies
 
Idąc tokiem rozumowania Prokuratury można takiego prokuratora uderzyć w twarz? Myślę, że jeśli zrobiłby to ktoś wystarczająco mocno to skutkiem byłyby takie siniaki, opuchlizna i ewentualne zakrwawienie twarzy, że sprawcy również nie można by ukarać. Bo przecież nie sposób byłoby rozpoznać twarz prokuratora.
4 miesiące temu / Robert
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.