DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia ekshumacji w Jedwabnem

Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia ekshumacji w Jedwabnem
fot. DANIEL PACH/FORUM

„Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem. Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia postępowania w tej sprawie”, poinformowały serwis rmf24.pl i radio RMF FM.

 

Temat ponownego rozpoczęcia prac ekshumacyjnych w Jedwabnem ponownie pojawił się na wokandzie pod koniec lutego bieżącego roku, kiedy to gotowość do działania zadeklarował prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Prezes IPN podkreślił, że sprawa Jedwabnego „w jakiś sposób była podjęta wiele lat temu” i zaznaczył, że można „kontynuować badania historyczne w archiwach niemieckich”. – W historii nie ma tematów takich, które są raz na zawsze zamknięte, zakończone. To powoduje, że ta nauka jest tak pasjonująca, bo zawsze można gdzieś jakieś nowe dokumenty znaleźć – zauważył.

 

Zgoła odmienne stanowisko w tej sprawie zaprezentowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa, która stwierdziła, że wciąż brakuje podstaw do wznowienia postępowania. Rzecznik prokuratury Ewa Bialik przypomniała, że pierwsze śledztwo w sprawie zbrodni w Jedwabnem zostało umorzone w czerwcu 2003 roku, bo nie udało się znaleźć wystarczających dowodów, że brały w niej udział osoby, które nie zostały jeszcze za to osądzone. Postanowienie jest prawomocne.

 

Przed ponownym otwarciem sprawy przestrzegał też członek kolegium IPN prof. Cenckiewicz. Zdaniem historyka, nie zweryfikowano też jeszcze wszystkich materiałów z poprzedniego śledztwa.

 

To druga na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy odmowna decyzja w sprawie Jedwabnego. We wrześniu 2017 roku pojawił się nowy świadek – blisko 90-letnia Antonina K., która złożyła zeznania w sprawie mordu dokonanego w Jedwabnem w lipcu 1941 roku. Nie przekonała ona jednak śledczych., którzy uznali, że ekshumacje nie zostaną wznowione.

 

Antonina K., niemal 90-letnia mieszkanka Orzysza, za namową znajomego zgłosiła się do śledczych IPN twierdząc, że posiada informacje rzucające nowe światło na wydarzenia z 1941 roku. Kobieta została przesłuchana przed tygodniem. IPN nie ujawnił treści jej zeznań.

 

„W toku przesłuchania świadek nie podał jednak ani nowych, nieznanych dotychczas okoliczności dotyczących przebiegu wydarzeń z 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem, ani na temat jego sprawców” - podał IPN w komunikacie.

 

Z wcześniejszych opowieści świadka wynikało, że Pani Antonina widziała Niemców i pędzonych przez nich ludzi. Tak przynajmniej sprawę zrelacjonował „Rzeczpospolitej” Krzysztof Piaszczyński, opiekujący się staruszką sąsiad.

 

Źródło: rmf24.pl / PCh24.pl

TK

 

Dr Ewa Kurek dla PChTV o polsko-żydowskiej batalii o prawdę

 


DATA: 2019-03-18 11:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może nie może dojrzeć Tej stodoły? Może jakaś lupa by się przydała?
4 miesiące temu / agricola
 
Ale israell widzi podstawy aby eshumamcji nie było.
4 miesiące temu / GR
 
Polską rządzą niepolacy drodzy bratkowie. Jak mówi Jerzy Nowak ekschumacja w Jedwabnym została przerwana kiedy znaleziono pierwszy nabój niemiecki
4 miesiące temu / Henoh
 
@ Wojciech ruski\\ Jak wiadomo,ważne jest tylko to, kto liczy głosy.
4 miesiące temu / Ryś
 
Tak więc i po "dobrej zmianie" Polacy mają dalej być szkalowani.
4 miesiące temu / Ryś
 
'' conajmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób, '' Pewnie Polacy zastrzelili ich z legalnie posiadanaj broni , pod okiem niemców , takie niemcy wprowadzili wtedy przepisy , że każdy Polak mógł posiadać broń palną , i dalej będą mówić że tam zginęło 900 osób , cóż , na ile pozwolimy tyle z nami zrobią ...
4 miesiące temu / Asialala3000
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.