DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Prokurator, major, kolega Jaruzelskiego. Członkowie PKW z komunistyczną przeszłością

Prokurator, major, kolega Jaruzelskiego. Członkowie PKW z komunistyczną przeszłością
fot. Tomasz Adamowicz/FORUM
#KOMUNIZM    #WYBORY    #JAWORSKI    #KBW    #PKW    #CZAPLICKI    #KOSMAL    #MĄCZYŃSKI

Część byłych członków PKW ma bogatą przeszłość komunistyczną. Chodzi o szefa PKW, Stefana Jaworskiego, jego zastępcy Andrzej Kisielewicz i Stanisław Kosmal, członka Andrzeja Mączyńskiego i szefa Krajowego Biura Wyborczego, Kazimierza Czaplickiego.

 

Jaworski w czasach komunistycznej Polski był prokuratorem m.in. w Bytowie i Słupsku. Należał również do ZSL – koncesjonowanej partii przy PZPR.

 

Z kolei wobec Kisielewicza pojawiają się zarzuty związane z jego relacjami z SB. Jak wynika z dokumentów IPN, które opisuje „Gazeta Polska”, miał on być zarejestrowany jako Kontakt Operacyjny. Sam Kisielewicz twierdzi, że relacje z SB nawiązał przy okazji wyjazdu zagranicznego (przeprowadzano z nim rozmowy), oraz że odmówił współpracy ze służbą.

 

Stanisław Kosmal natomiast w wojskowym stopniu majora był sędzią, orzekał m.in. w czasie stanu wojennego, skazując za rozpowszechnianie ulotek „mogących budzić niepokój społeczny”.

 

Inny, były już członek PKW, Andrzej Mączyński składał oświadczenie lustracyjne jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego (przestał nim być w 2006 roku). Uznano je wówczas za prawdziwe. Jak twierdzi „Gazeta Polska” w archiwach IPN jest dokument, który poświadcza, że Mączyński został „zarejestrowany przez Wydz. III-1 WUSW Kraków pod numerem 28064 w kategorii kandydat na TW. Dnia 08.07.1985 r. kategorię zmieniono na KO (Kontakt Operacyjny – forma współpracy – przyp. red.). Materiały zniszczono w jednostce operacyjnej dnia 28.09.1989 r.”.

 

W PZPR działał za to Kazimierz Czaplicki, do niedawna szef Krajowego Biura Wyborczego. Zasiadał w Radzie Państwa, której przewodniczył Wojciech Jaruzelski, był również zastępcą dyrektora Biura Rad Narodowych. W 1989 roku został jeszcze szefem sekretariatu ówczesnej PKW.

 

 

Źródło: „Gazeta Polska”

ged


DATA: 2014-12-03 16:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wszędzie jest to samo - jeśli nie resortowe - to układ lub układzik np.: sędziowe, prokuratorzy, notariusze, lekarze, prezesi firm z nadania politycznego i tak idzie z pokolenia na pokolenie - jest kasta wybranych - mają wszystko i jest reszta pospólstwa do ich utrzymywania przez płacenie podatków - dlaczego my naród się na to godzimy - dlaczego nasze dzieci ciągle maja pod górę i muszą z tego kraju emigrować?
ponad 5 lat temu / Polak
 
To są efekty grubej kreski Mazowieckiego.
ponad 5 lat temu / dede
 
A ci młodzi to inni? Jakimi drogami dostają się na intratne stanowiska chociażby w wymiarze sprawiedliwości? To wszystko :resortowe" mimo, że już wnuczęta.
ponad 5 lat temu / mot
 
@cynik - Ustawa lustracyjna z 1992 padła razem z rządem Olszewskiego, to dlatego komuchy nadal nami rządzą. Nocna zmiana pokazuje, kto był za taki mrozwiązaniem sprawy.
ponad 5 lat temu / rakka
 
To samo pewnie w sądach , mediach , służbach specjalnych itd.Niech idą na emerytury i nie zabierają pracy młodym.
ponad 5 lat temu / cynik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.