DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Projekt z zaskoczenia, zwierzęta niczym bożki. Minister Ardanowski o „piątce dla zwierząt”

Projekt z zaskoczenia, zwierzęta niczym bożki. Minister Ardanowski o „piątce dla zwierząt”
Jan Krzysztof Ardanowski. FOT.:Adam Kraina/CC BY-SA(https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Kształt projektu ustawy zwanej „piątką dla zwierząt” był zaskoczeniem zarówno dla środowisk wiejskich, jak i resortu rolnictwa. Jak mówił na antenie Radia Maryja Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, stało się to w czasie, gdy w resorcie trwają intensywne prace nad zmianą ustawy o ochronie zwierząt.

 

Minister rolnictwa wskazał, że „piątka dla zwierząt” nie była konsultowana w środowiskach wiejskich oraz z Ministerstwem Rolnictwa, które prowadzi prace nad ustawą o ochronie zwierząt. Ardanowski ujawnił, że resort planuje wprowadzić chipowanie zwierząt, certyfikowanie przedstawicieli organizacji społecznych, którzy mieliby prawo ingerowania w gospodarstwach. Minister mówił przy tym, że nie może być sytuacji, że „ktoś nie mający żadnego przygotowania, wiedzy weterynaryjnej, zootechnicznej przychodzi i robi przeszukanie w domu, w budynkach, twierdząc, że zwierzęta są źle utrzymywane”.

 

- Staramy się podnieść dobrostan zwierząt dla wszystkich gatunków zwierząt – nie tylko dla jakiegoś wybranego. To zresztą spotyka się z dobrym odbiorem rolników, np. dodatkowe środki, które przeznaczyliśmy na poprawienie dobrostanu bydła i świń są atrakcyjne i wielu ludzi chce z tego korzystać  – utrzymywał minister Adranowski.

 

Tymczasem nagłośniony został jeden z zapisów projektu, dotyczący likwidacji hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, zaś rolnicy zajmujący się hodowlą jako zorganizowaną mafię. Jak mówił, hodowcy bronią swoich racji, bo prowadzili swoją działalność, gdyż było zapotrzebowanie na ich produkty. - Teraz chce się z jakiś pobudek ideologicznych narzucić, zmusić społeczeństwo do tego, żeby ludzie nie korzystali z futer. (…) Ci wszyscy, którzy mówią, że mamy syntetyczne ubrania, nie rozumieją, że one będą się rozkładały tysiąc lat, a futra prędzej czy później się rozłożą – zauważył polityk.

 

Minister Rolnictwa mówił też, że zakaz hodowli zwierząt futerkowych wprowadziło 13 krajów UE, ale tam gdzie branża działa mocniej przewidziano długi czas (rzędu 10 lat) na jej zamknięcie i wysokie odszkodowania dla hodowców. Co ważne, w pięciu z tych krajów nie prowadzono takiej hodowli, a w kilku kolejnych problem dotyczył pojedynczych przypadków. Zakaz nie był więc aż tak dotkliwy dla rolników.

 

Jan Krzysztof Ardanowski zauważył też słusznie, że zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce nie sprawi, że hodowle znikną w ogóle. – W Europie sytuacja jest taka, że te hodowle przeniosą się do innych krajów, na wschód od nas, do krajów azjatyckich. Taką hipokryzją jest twierdzenie, że my tu sobie sumienia uspokajamy, natomiast te hodowle – pewnie w gorszych warunkach – będą prowadzone gdzie indziej – dodał.

 

Minister Ardanowski zauważył, że nie mamy tu do czynienia z rzeczywistą troską o zwierzęta, ale z elementem wojny ideologicznej – o to czy człowiek ma prawo czynić przyrodę sobie poddaną, czy też zwierzę ma być ważniejsze od człowieka. - Dehumanizacja ludzi i wręcz tworzenie bożków ze zwierząt – jakieś nowe pogaństwo się pojawia. To jest odprysk szerszej sprawy. Jest mi przykro, że coś takiego w Polsce robimy – zaznaczył. 

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA

Czytaj także:
DATA: 2020-09-24 08:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Należą się podziękowania dla p. Ministra Ardanowskiego za Głos rozsądku w sprawie ustawy i odwagę przeciwstawienia się opresji ze strony solidarności pis . Dłuższa wypowiedź p. Ministra w wiadomościach R.M. ujawniała Jego KOMPETENCJE i mądrość polityczną , która zostanie zapamiętana i będzie wspierana.
1 miesiąc temu / iskierka
 
Ja jestem za tym żeby państwo zajmowało się tematem ochrony zwierząt a nie tylko organizacje pozarządowe. Polska ma chlubne tradycje we wprowadzaniu różnych praw nawet wcześniej niż gdzie indziej ale akurat teraz nie uważam tego za nawiązanie do chlubnych tradycji.
1 miesiąc temu / gosc
 
@obserwator, ta większość to ile procent WEDŁUG CIEBIE
1 miesiąc temu / Pytanie
 
Minister z pewnością padnie ofiarą rekonstrukcji rządu. Jego miejsce zajmie radykał który dobije rolników.
1 miesiąc temu / Narysuj
 
@Marcin Dziś rano widziałam na drodze zabitego małego kotka. Oczko mu wyleciało, pod nim plama krwi. Trochę dalej zabity jeż. Straszne. Czy postulujemy zakaz poruszania się samochodami? Z całym następstwem braku dostaw? Czy będzie można dowozić towar do sklepu końmi, czy osobiście będziemy ze wsi z siatami lub wózeczkami biegać? Wózeczek też może przejechać mróweczki. Do spożywania mięsa też zakazać zabijania, bo słyszałam, że gdzieś świnie na żywca wrzątkiem oblewali? Może i dzieci posiadania zakazać, bo mogą być bite i cierpieć? Jak ktoś chce działać dl zwierząt niech zajmie się kilkoma konkretnymi - zobaczy jak działa ich świat i że jednak się różnimy. P.S. Bardzo lubię moje zwierzątka. Muszę im dostarczać mięsko, picie, głaskanie - a one mnie taż lubią.
1 miesiąc temu / Ewa
 
Większość Polaków ją popiera?? Znasz szczegóły?? Myślę,ze nie
1 miesiąc temu / do obserwator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.