DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Projekt ustawy zakazującej handlu alkoholem na stacjach paliw

Projekt ustawy zakazującej handlu alkoholem na stacjach paliw
Fot. nkzs /sxc.hu
#USTAWA    #STACJE PALIW    #JAWORSKI    #ALKOHOL    #TRZEŹWOŚĆ    #ZAKAZ    #NOWELIZACJA    #SENAT    #REKLAMA    #BRONAKOWSKI

Senatorowie RP złożyli projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która ma na celu wprowadzenie zakazu handlu alkoholem na stacjach benzynowych. Pod projektem, co jest sytuacją wyjątkową, podpisali się senatorowie reprezentujący wszystkie partie obecne w parlamencie. Postulat tego typu ograniczenia we wczorajszym oświadczeniu zgłosił również bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

 

Podczas konferencji prasowej w Sejmie senator Kazimierz Jaworski przyznał, że projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, składany w poprzednich kadencjach, wywoływał ogromne emocje. Wtedy nie udało się go przyjąć. Jednak wobec ostatnich tragicznych wydarzeń, słuszne wydaje się powrót do tego pomysłu. – Oprócz opresji karania np. kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu, trzeba jednocześnie zwrócić uwagę na profilaktykę – wyjaśniał senator Jaworski.

 

Senator Jaworski powiedział, że jasne jest, iż dostępność alkoholu na stacji paliw, w połączeniu z reklamą, nie wpływa korzystnie na ograniczenie spożycia, na trzeźwość kierowców. Odrzucił jednocześnie argument jakoby przepisy takie skutkowały jedynie wzrostem cen benzyny. Jego zdaniem koszty spowodowane przez alkohol są kilkakrotnie wyższe od ewentualnych strat właścicieli stacji paliw. Przypomniał, że istnieją w Polsce stacje, na których nie sprzedaje się alkoholu.

 

Także w opublikowanym wczoraj oświadczeniu ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości apelował o ograniczenie dostępności alkoholu w Polsce. W naszym kraju na jeden punkt sprzedaży przypada zaledwie ok. 200 mieszkańców.

 

Bp Bronakowski przypomniał, że eksperci z całego świata wskazują jednoznacznie, że tylko ograniczenie fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu przynosi pozytywne efekty w walce z alkoholizmem. Jeśli zatem chcemy ograniczyć „liczbę pijanych kierowców i wypadków, trzeba ograniczyć liczbę Polaków pijących ryzykownie i szkodliwie” – przekonywał bp Bronakowski.

 

Zdaniem przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości jednym ze sposobów jest wprowadzenie zakazu handlu alkoholem w godzinach nocnych, a także na stacjach paliw, „na których często alkohol jest najbardziej widocznym i promowanym produktem, rzucającym się w oczy każdemu kierowcy”. Zaproponowane dziś przez senatorów zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości idą po tej myśli.

 

Źródło: KAI

pam


DATA: 2014-01-10 17:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kiedy nastapi wreszcie wycofanie alkoholu ze stacji benzynowych. Czy nie widzicie co sie dzieje calymi nocami . Polacy to najwieksi pijacy na kuli ziemskiej , a przy okazji dewastuja wszystko po pijanemu : przystanki autobusowe, pelno smieci , butelek po alkoholu , puszek po piwie . Cala Polska jest zasypana opakowaniami po alkoholach . Zobaczcie co sie dzieje w okolicach tych stacji, ktore sprzedaja alkohol. Opamietania !
ponad 5 lat temu / Zeta
 
Ja w pracy nie mam baru z alkoholem. W firmie też nie pije . W sejmie posłowie i senatorowie korzystają z tego przybytku. W trakcie pracy.
ponad 6 lat temu / jann
 
Należy zacząć od zakazu reklamy alkoholu. I karać nie koncerny lecz tych którzy emitują reklamy. I żadne tam łódki bols i bezalkoholowe. Tępić demoralizatorów bezwzględnie, da się trzeba tylko chcieć
ponad 6 lat temu / Roni
 
Z tego typu zakazami to jak zakazać dziecku jedzenia cukierków. Dorośnie i tak sobie kupi "ile wlezie". Ludzi, społeczeństwo trzeba wychowywać.
ponad 6 lat temu / Zakazy...
 
cóż meliny wrócą do łask, ale to nawet dobrze trzeba popierać szarą strefę żeby eurosocjalizm szybciej czort wziął:)
ponad 6 lat temu / Maciek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.