DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Projekt i petycja w obronie rodziny! Ordo Iuris chce uniemożliwić legalizację homozwiązków

Projekt i petycja w obronie rodziny! Ordo Iuris chce uniemożliwić legalizację homozwiązków
Fot. PCh24.pl

Instytut Ordo Iuris proponuje zmiany prawne, które zablokować mają skuteczne stosowanie przez aktywistów homoseksualnych strategii zmierzającej do legalizacji drogą sądową roszczeń dotyczących statusu małżeństwa i rodziny.

 

- Organizacje LGBT dostrzegły już kilka lat temu, że nie będą w stanie przeprowadzić przez parlament  ustaw podważających tożsamość instytucji małżeństwa i rodziny. Tak jak to miało miejsce w wielu innych krajach, chcą przeforsować to samo drogą sądową, poprzez prowokowanie i wszczynanie postępowań o charakterze precedensowym – zauważył dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. – Taki program litygacji strategicznej, czyli strategicznych postępowań sądowych, został oficjalnie ogłoszony w 2015 roku. W różnych wymiarach działania związane z precedensowymi orzeczeniami, które mają – bez wyraźnej podstawy prawnej, często w drodze kreatywnej wykładni ustaw – podważyć zasady prawa rodzinnego – podkreślił.

 

Wspomniana taktyka próbowana jest także na gruncie polskim. Sądy administracyjne w ostatnich miesiącach podjął – jak wskazuje Ordo Iuris – dwie budzące duży sprzeciw decyzje. Najpierw, w październiku minionego roku, zrywając z wieloletnią linią orzecznictwa, NSA stwierdził w orzeczeniu że nie jest prawidłowym działaniem ze strony kierownika Urzędu Stanu Cywilnego odmowa wpisania do polskich ksiąg aktu urodzenia, w którym jako rodzice figurują dwie kobiety.

 

Podobną decyzję podjął w czerwcu obecnego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

 

Według prawników z Ordo Iuris, takie rozstrzygnięcia mogą mieć daleko idące skutki w dziedzinie prawa rodzinnego. Jeżeli bowiem, na przykład, jakaś osoba figuruje w akcie urodzenia dziecka, może w przyszłości zgłaszać roszczenia dotyczące wykonywania władzy przysługującej w naszym prawie rodzicom.

 

Obecnie sądy w Polsce podejmują w tego typu sprawach bardzo rozbieżne werdykty. W związku z tym, w nieodległej przyszłości Naczelny Sąd Administracyjny może rozstrzygnąć wątpliwości w interpretacji takich kwestii i narzucić organom sądowniczym konkretną wykładnię.

 

Inne zagrożenie dla prawnej ochrony rodziny w naszym kraju wynika z roszczeń dotyczących wpisywania do ksiąg w urzędach stanu cywilnego związków jednopłciowych, zawartych za granicą. W takim duchu utrzymany jest fragment postanowienia WSA w Warszawie ze stycznia 2019 roku. Sąd uznał – na marginesie orzeczenia dotyczącego innej kwestii – że nie jest to sprzeczne z artykułem 18. polskiej ustawy zasadniczej, mówiącym, że małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, podlega w RP prawnej ochronie.

 

Do Warszawy przez Strasburg

- To sukces strategii litygacyjnej, chociaż podobne uwagi nie mają żadnej mocy prawnej. Aktywiści LGBT idą dalej. Tam gdzie spotyka ich odmowa ze strony organów wymiaru sprawiedliwości, kierują się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – powiedział dr Tymoteusz Zych.

 

Magdalena Olek, wicedyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris, omówiła cztery takie przypadki. Instytut wystąpił w nich do trybunału z opiniami amicus curiae (formuła „przyjaciela sądu”, z której korzystają osoby czy instytucje niebędące stronami danego postępowania).

 

Jedna z tych spraw dotyczy homoseksualnej pary z Izraela. Jedna z tych osób ma obywatelstwo polskie. W celu pozyskania dziecka mężczyźni skorzystali z usług amerykańskiej surogatki, a po urodzeniu chłopca zwrócili się do polskiego urzędu o transkrypcję jego aktu urodzenia.

 

W innym przypadku przeciwko państwu polskiemu wystąpiły dwie lesbijki, których związek jest zarejestrowany legalnie na terenie Wielkiej Brytanii. Jedna z tych kobiet, legitymująca się polskim obywatelstwem, urodziła dziecko, druga figuruje w brytyjskich aktach jako „rodzic”. Kierownik odpowiedniego USC odmówił transkrypcji aktu urodzenia a skarżące, po wyczerpaniu możliwości odwoławczych w kraju, zwróciły się do Strasburga.

 

Jeszcze bardziej absurdalna sprawa dotyczy Niemiec, gdzie kobieta określająca się jako transseksualista urodziła dziecko, a następnie zażądała wpisania swego nazwiska do urzędowych akt jako… ojca.

 

Aby tego typu casusy nie przyczyniły się do zdemolowania obowiązującego w naszym kraju prawa rodzinnego, Ordo Iuris podjęło działania na kilku poziomach.

 

W najbliższym czasie roześle do wszystkich Urzędów Stanu Cywilnego w Polsce opinię prawną zawierającą prawidłową wykładnię odpowiednich przepisów. Celem jest przypomnienie statusu i tożsamości małżeństwa oraz rodziny w Konstytucji.

 

Instytut zwraca się także do ministra sprawiedliwości z propozycją wyeliminowania wadliwych, wzajemnie sprzecznych czy też nieprecyzyjnych przepisów, które umożliwić mogą lobbystom LGBT skuteczne przeprowadzanie – dzięki trybunałowi strasburskiemu – zasadniczych zmian w polskim ustawodawstwie, podobnie jak miało to miejsce w innych krajach Europy.

 

Większość przepisów, którymi posługują się aktywiści homoseksualni, pochodzi z wprowadzonej w życie 3,5 roku temu Ustawy o aktach stanu cywilnego.

 

- Zmienione w 2014 roku przepisy kreują nieznaną przez długi czas sytuację. Służy to do rozstrzygania postępowań w najbardziej kontrowersyjny z możliwych sposobów. Doszło do sztucznego wytworzenia problemu który nie istniał przez dziesięciolecia – skomentował dr Tymoteusz Zych.

 

Co proponuje Ordo Iuris?

- Proponujemy uchylenie przepisu o obligatoryjnej transkrypcji. Wyeliminuje to niebezpieczeństwo dokonywania takich aktów a przynajmniej wytrąci przyjęte przez niektóre sądy administracyjne argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich, że brak transkrypcji uniemożliwia na przykład uzyskanie przez dziecko PESEL czy dowodu tożsamości. Konsekwentnie proponujemy anulowanie w drodze ustawowej tych wszystkich aktów stanu cywilnego, w których transkrypcja już miała miejsce, a które poświadczają czy też zawierają dane sprzeczne z przepisami państwa polskiego, na przykład dotyczące „rodziców” tej samej płci czy też braku wpisów o ojcu i matce – powiedział dr Marcin Olszówka, ekspert Centrum Analiz Ordo Iuris.

 

Prawnicy instytutu proponują także zmiany w kilku innych przepisach, dzisiaj pozwalających lobbystom LGBT stosować litygację strategiczną, czyli taktykę obchodzenia prawa rodzinnego.

 

Zdaniem OI, należy usunąć z prawodawstwa instytucję zaświadczenia o stanie cywilnym. Wydanie takiego dokumentu może posłużyć za granicą do zawarcia legalnego związku jednopłciowego, a następnie wymuszenie uznawania go w kraju.

 

Inna zmiana, tym razem w zakresie prawa prywatnego międzynarodowego, miałaby zagwarantować, że w naszym kraju nie będą stosowane przepisy obce, regulujące status związków osób tej samej płci w obszarze prawa rodzinnego i opiekuńczego.

 

Z kolei w obszarze ustawy o cudzoziemcach propozycja OI zakłada ujednolicenie sposobu rozumienia rodziny, w myśl przepisów tutejszego prawa.

 

Swoje poparcie dla projektu chroniących tożsamość rodziny zmian w polskim prawie  można już wyrazić za pośrednictwem witryny MaszWplyw.pl .

 

 

RoM

 

 

 

 

 

 


DATA: 2019-07-19 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że obowiązkiem każdego katolika w Polsce i nie tylko jest wysłanie paru złotych na Ordo Iuris. Nigdy nie wiemy kiedy będziemy musieli ich prosić o pomoc.
ponad 1 rok temu / Aguirre
 
Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodziciel-stwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Jest jasno napisane jak wyżej: małżeństwo to kobieta i mężczyzna. Więc czego naćpał się sędzia, że nie widzi sprzeczności w związku gejowskim z Konstytucją ????
ponad 1 rok temu / V73
 
A co robi rząd w tej sprawie? A czy obroncy konstytucji wyczytali już, czym jest małzeństwo?
ponad 1 rok temu / panda
 
Niestety Ordo Iuris ma opinie instytucji skrajnej i nieobiektywnej, w praktyce niemal wszystkie ich projekty są odrzucane lub trafiają do zamrażarki sejmowej. Można głośno krzyczeć,ale jaki efekt?
ponad 1 rok temu / Aha
 
należy także uchylić ustawę o przemocy w rodzinie,która z rodziny czyni,ex lege, organizację przestępczą-źródło przemocy/przestępstw.
ponad 1 rok temu / marek
 
@ Czesław Właśnie, co robi rząd, gdzie "prawo i sprawiedliwość", na plakatach wyborczych.
ponad 1 rok temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.