DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Progresista Hubert Wolf: Teraz biskupi muszą poprosić papieża o viri probati

Progresista Hubert Wolf: Teraz biskupi muszą poprosić papieża o viri probati
Hubert Wolf, źródło: YouTube/SRF Kultur

Biskup Franz Jung z niemieckiego Würzburga, który deklarował w przeszłości otwartość dla zmian w celibacie i święceń kobiet, jest zadowolony z adhortacji Querida Amazonia. Z kolei wpływowy historyk Kościoła i krytyk celibatu Hubert Wolf przekonuje, że biskupi powinni teraz oficjalnie poprosić Franciszka o zgodę na wyświęcanie viri probati.

 

Nie milkną echa publikacji papieskiej adhortacji posynodalnej Querida Amazonia. Część progresistów deklaruje duże rozczarowanie dokumentem; wbrew ich nadziejom papież Franciszek nie zgodził się otwarcie ani na wprowadzenie w Kościele katolickim żonatych kapłanów, ani na święcenia kobiet. Ten pierwszy temat po prostu przemilczał, drugi – wprost odrzucił. Okazuje się jednak, że wielu modernistów jest z papieskiego dokumentu bardzo zadowolonych. Jednym z nich jest biskup niemieckiego Würzburga Franz Jung. Hierarcha ten dał się poznać jako zwolennik głębokich zmian w katolickim rozumieniu kapłaństwa. Deklarował zarówno chęć wprowadzenia w Niemczech viri probati, jak i pełną otwartość na dyskusję o kapłaństwie kobiet.

 

Biskup Jung przyznał, że Querida Amazonia zawiodła pewne nadzieje, ale jest zarazem dokumentem „niezwykle istotnym z perspektywy przełomów w Kościołach lokalnych”. Dla niego osobiście jest pociechą, że papież Franciszek „nie ufa” duszpasterstwu prowadzonemu wyłącznie przez księży i duchownych, ale kładzie duży nacisk na odpowiedzialność świeckich, w tym szczególnie kobiet.

 

Według Junga, sprawa celibatu i święceń kobiet jest wciąż otwarta, ale rozwiązań nie należało spodziewać się po dokumencie papieża poświęconym Amazonii. Rzeczy te w jego ocenie wymagają namysłu na szczeblu Kościoła powszechnego.

 

Jeszcze dalej idzie historyk Kościoła z Münster, prof. Hubert Wolf. W jego ocenie fakt nieobecności kwestii viri probati w Querida Amazonia nie jest decydujący. Papież, sądzi Wolf, „przekazał piłeczkę” lokalnym episkopatom. To właśnie biskupi na szczeblu lokalnym powinni zastanowić się teraz, czy chcą w swoich krajach żonatych księży.

 

Świadczy o tym według Wolfa fakt, że Ojciec Święty na początku adhortacji podkreślił wagę dokumentu finalnego Synodu Amazońskiego, w którym biskupi poprosili o zgodę na wyświęcanie żonatych.

 

Wolf uważa, że teraz to sami biskupi Amazonii powinni zaproponować teraz Ojcu Świętemu udzielanie święceń diakonom stałym. Według historyka, Franciszek celowo zastosował taki właśnie manewr przerzucenia inicjatywy na biskupów, chcąc dzięki temu uniknąć krytyki środowisk konserwatywnych. Debata o viri probati jest według Wolfa w pełni otwarta, także w samych Niemczech.

 

Historyk ma wobec papieża większy żal gdy idzie o sprawę kobiet. Tutaj, sądzi, Ojciec Święty zachował się wprost „cynicznie”, bo zasugerował klerykalizm tym kobietom, które pragną otrzymywać święcenia kapłańskie. Według Wolfa, obraz kobiety, jaki zaprezentował w adhortacji Franciszek, jest po prostu przestarzały.

 

 

Pach

 

Źródło: Katholisch.de

 

 

 


DATA: 2020-02-14 19:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jaka miarą mierzymy przestarzałość? Też mi argument w dziedzinie pozatechnicznej.
7 miesięcy temu / Mataleo
 
Niech idzie do protestantów. Spełnili wszyatkie jego postulaty.
7 miesięcy temu / Matka Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.