DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2018 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 

Program „Strzelnica w powiecie”: w województwie podkarpackim otwarto pierwszy obiekt

Program „Strzelnica w powiecie”: w województwie podkarpackim otwarto pierwszy obiekt
Wikimedia Commons Foto: Wilfried Wittkowsky

W Maleniskach koło Jarosławia otwarto w poniedziałek pierwszy obiekt w ramach pilotażu programu „Strzelnica w powiecie”. Powstanie obiektu jest w dużej mierze zasługą lokalnych samorządowców i wojskowych – wynika ze słów uczestniczącego w ceremonii otwarcia szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Michał Dworczyk był jednym z pomysłodawców przedsięwzięcia w czasach, gdy współkierował resortem obrony narodowej. Podczas ceremonii zwrócił uwagę zarówno na zaangażowanie samorządowców, jak i oficerów z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To ich postawa skłoniła MON do budowy pilotażowej strzelnicy pod Jarosławiem.

 

Minister przypomniał, że program jest skierowany do samorządowców, gdyż jego celem jest kreowanie postaw proobronnych „na dole”. Z infrastruktury korzystać mają również szkoły z klasami mundurowymi, a nawet wojsko.

 

Jak dodawał rzecznik 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, na strzelnicy w Maleniskach trenować będą mogli również przedstawiciele innych służb oraz obywatele posiadający pozwolenie na broń.

 

Na program w tym roku zaplanowano przeznaczyć 40 milionów złotych. Już w najbliższych tygodniach rozpisany zostanie konkurs skierowany do samorządowców zainteresowanych budowaniem nowych lub renowacją starych strzelnic. 400-metrowy obiekt w Maleniskach kosztował prawie 2 miliony złotych, z czego powiat otrzymał z MON 1,75 miliona. Obiektem, wskutek przetargu, zarządzać będzie Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

 

Strzelectwo w Maleniskach ma bogate tradycje. Strzelnica powstała tam już w połowie XIX wieku, a swoje umiejętności doskonalił tam ówczesny następca cesarsko-królewskiego tronu arcyksiążę Rudolf. Przed II wojną światową na strzelnicy ćwiczyli żołnierze 39 Pułku Strzelców Lwowskich z Jarosławia, a w trakcie konfliktu żołnierze AK. Dawny obiekt został zlikwidowany w latach 70. XX wieku.

 

 

Źródło: radiomaryja.pl

MWł

 

  


DATA: 2018-05-08 11:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gorąco popieram powstawanie strzelnic. Należy jednak mieć świadomość, że wraz z ich powstawaniem mogą nastąpić na nich wypadki (głupich nie sieją). Może się zdarzyć, że ktoś postanowi popełnić samobójstwo wykorzystując broń którą ma do ćwiczeń. Oby takie przypadki nie zahamowały aprobaty dla istnienia strzelnic.
6 miesięcy temu / Robert
 
Strzelnica w każdym powiecie... Hm, fajnie brzmi. Niestety IMO ma potężny babol. To finansuje podatnik. Ja to widzę trochę inaczej. Gdyby ułatwić dostęp do broni, obecnie raczkujący rynek związany ze strzelectwem rozrósł by się błyskawicznie. Już dzisiaj otworzenie strzelnicy (cywilnej) nie jest jakimś problemem. UoBiA przedstawia niewielkie wymagania: wystarczy kawałek pola do którego mamy prawo użytkowania i decyzja wójta/burmistrza. Nie potrzeba milionów złotych, posad dla kierowników i wydawania pieniędzy podatnika. Mogą za to powstać biznesy, które będą odprowadzać podatki, a tam gdzie zapotrzebowanie, nie będzie jednej strzelnicy, a wiele. I same będą na siebie zarabiać. Zmieni się też szybciej mentalność ludzi, gdy broni będzie więcej. Dzisiaj jako społeczeństwo, boimy się broni. Jestem strzelcem od kilku lat i kibicuję takim prywatnym strzelnicom, działającym mimo szykan WPA i prokuratury.
6 miesięcy temu / barthoosh
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.