DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Program 500+ w Sejmie. Burzliwa debata nad rządowym projektem

Program 500+ w Sejmie. Burzliwa debata nad rządowym projektem
fot. Pawel Sonnenburg / Forum

We wtorek ma odbyć się pierwsze czytanie projektu ustawy wprowadzającej program 500+. Wszystkie parlamentarne kluby opozycyjne zapowiedziały, że będą zgłaszać poprawki do zaproponowanego tekstu. Opozycja twierdzi, że należy raczej rozszerzyć system ulg podatkowych niż dawać obywatelom pieniądze do ręki.

We wtorek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie ustawy wprowadzającej projekt 500+. Grzegorz Schetyna, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej uważa, że świadczenia należy wypłacać na każde dziecko, gdyż projekt w takim kształcenie wprowadza dyskryminacje. Do niedawna PO uważało, że Polski nie stać na realizację takiego projektu, jednak obecnie twierdzi, że należy go... rozszerzyć.

Kluby Nowoczesna i Kukiz’15 uważają, że należy raczej zwiększyć ulgi podatkowe niż wypłacać pieniądze w formie świadczeń. Zbigniew Kuźmiuk, były poseł PSL, na portalu „wPolityce” przypomina jednak, że wiele rodzin nie mogłoby skorzystać z takiej formy pomocy państwa ponieważ mają zbyt niskie dochody do odpisania ulg w takiej wysokości. Natomiast wprowadzenie górnego limitu uprawniającego do otrzymania zasiłku na poziomie 5 tys. zł. na osobę w rodzinie da niewielkie oszczędności w budżecie programu, a obowiązek weryfikacji wniosków pod tym kątem zwiększyłyby koszty gmin związane z wypłatami świadczenia.

W niedziele także na antenie TVP Info odbyła się debata na temat programu 500+. Dyskutowano o podstawowych założeniach projektu. – Jeśli wydajemy na ten cel 18 mld złotych, to abstrahuję, że rząd nie znalazł pieniędzy na sfinansowanie tego… W przyszłych latach nie wiemy, z czego zostaną sfinansowane. Ten program jest niesprawiedliwy! Jeżeli samotna matka przekroczy próg dochodowy, to nie dostanie pieniędzy – a na pewno jest w gorzej sytuacji niż małżeństwo z dwójką dzieci, która dostanie 500 złotych! – stwierdziła Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej”.

Trzeba bardzo dużo demagogii, by opisać ten program w ten sposób, że to biedne kobiety finansują pieniądze bogatym rodzinom. To bardzo demagogiczne. Jest tak - ten program jeszcze można uzupełnić, lekko skorygować. Kwestia dotycząca świadczeń dla samotnych matek będzie skorygowana, jak czytałem. Przeciętna pani w sklepie, która ma jedno dziecko zarabia 1200-1400 złotych. Tak to działa w małych miejscowościach poza Warszawą – im te 500 złotych na dziecko na pewno będzie się należało – stwierdził socjolog, dr Tomasz Żakowski. – Wreszcie polskie rodziny wejdą do Europy, a nie będą na peryferiach - jeśli chodzi o traktowanie przez państwo – stwierdził.

Projekt 500+ zakłada pomoc w postaci 500 zł dla rodzin na każde drugie dziecko. W przypadku rodzin mniej zamożnych, gdy dochód na członka rodziny wynosi 800 zł (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego) świadczenie będzie przysługiwało także na pierwsze dziecko. Zgodnie z zapowiedziami rządu, wypłaty mają rozpocząć się w kwietniu. Projekt ma kosztować budżet państwa 17 mld zł.

Źródło: wPolityce.pl
MR

 

 

 


DATA: 2016-02-09 16:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nikt nie zwrocil uwagi na rzecz szalenie istotna. Otoz p. minister Rafalska zapowiedziala, ze program obejmie rowniez mieszkajacych na terenie Polskie cudzoziemcow. W tym miejscu serdecznie gratuluje wyborcom PiSu. Wasi wybrancy chyba znalezli swietny sposob, zeby sklonic muzulmanskie hordy do osiedlania sie w Polsce, czemu dotychczas byly niechetne z uwagi na niski socjal. PiS po dobrym pierwszym wrazeniu jednak zaczyna robic balagan, ktorego nalezalo sie spodziewac. Mniejsza o to, ze pewnie robia to z glupoty, a nie swiadomej dywersji. Ot socjalizm. No to za "Rerum Novarum": "Widzieliśmy, że kwestia społeczna korzystnie rozwiązaną być nie może inaczej, jeno przez stwierdzenie i uznanie tej prawdy, iż własność prywatna jest prawowita i nietykalna. Nie dosyć na tym; władza powinna w ustawodawstwie sprzyjać temu prawu, a przez stosowne zarządzenia zmierzać do tego, iżby jak najliczniejsza część ludności pragnęła uzyskać i zachować własność."
ponad 3 lata temu / Ar
 
Mam mieszane uczucia co do programu. Jest niekonkretny. Najlepiej by było, gdyby go nie było, bo to niepotrzebne wydatki socjalne, czyli socjalizm. Ale skoro jest, powinien być tylko dla wielodzietnych i wtedy liczony od pierwszego dziecka; ponadto nie powinny z niego korzystać rodziny patologiczne, biedne, bo przepiją, a bogaci zainwestują lub odłożą na przyszłość. Choć ten wariant jest niesprawiedliwy i niemoralny. Natomiast sensowny pod względem inwestowania.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Już widzę te sprawy rozwodowe byle by dostać poncet zł.
ponad 3 lata temu / Dominiak Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.