DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Profesorowie z „przeszłością” mogą stracić stanowiska. Nadchodzi dekomunizacja polskich uczelni

Profesorowie z „przeszłością” mogą stracić stanowiska. Nadchodzi dekomunizacja polskich uczelni
PCh24

„Osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt dezubekizacyjny w szkolnictwie wyższym”, podał portal tvp.info.

 

Z informacji do których dotarł serwis wynika, że projekt dezubekizacji szkolnictwa wyższego zostanie przedstawiony podczas poniedziałkowego posiedzenia rządu. Wcześniej zapoznali się z nim senatorowie i posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 

Proponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmiany zakładają, że pracownicy uczelni wyższych, którzy w czasach PRL pracowały bądź współpracowały z organami bezpieczeństwa (m.in. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Służbę Bezpieczeństwa, jednostki Milicji Obywatelskiej, Informacje Wojskową, Wojskową Służbę Wewnętrzną czy wywiad wojskowy PRL) „nie będą mogły pełnić żadnych funkcji publicznych”. Nowe przepisy zabronią im piastowania urzędu rektora, prorektora, dziekana, prodziekana, kierownika katedry naukowej ani też pełnienia funkcji kierowniczych w Polskiej Akademii Nauk czy Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

 

Wejście w życie przygotowanej ustawy zakaże też takim osobom współpracy z polskimi uczelniami na zasadzie eksperta ani też zasiadania w Radzie Doskonałości Naukowej, która już niedługo ma zastąpić Centralną Komisję do spraw Stopni i Tytułów Naukowych odpowiedzialną m.in. za nadawała tytuły doktora habilitacyjnego.

 

Ustawa przygotowana przez resort ministra Jarosława Gowina ma być pierwszą tak poważną próbą lustracji środowisk akademickich. Dotychczasowe przepisy zakładają, że osoby pełniące funkcje publiczne w szkolnictwie wyższym zobligowane są do składania oświadczeń lustracyjnych.

 

ZOBACZ TEŻ:

Dekomunizacja półgębkiem nie wystarczy. Pora oczyścić uczelnie!

 

Źródło: tvp.info

TK

 

 


DATA: 2018-01-21 12:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lustracja polskiego środowiska naukowego OK. Pozostaje jednak problem nauczycieli akademickich zza wschodniej granicy. Wydaje się niepoważnym, że na wielu uczelniach polskich powierza się im nawet kierownictwa zakładów czy katedr. Wątpliwym jest również i to, że wielu z nich pracując na wydziałach: historycznym, politologicznym, stosunków międzynarodowych "naucza" studentów polskich, gdy tymczasem młodzi, rodowici polscy pracownic nauki bezskutecznie szukają zatrudnienia. Weryfikacją powinni też być objęci ci spośród nich, którzy do niedawna mieli podwójne obywatelstwa (z paszportami włącznie) i składali przysięgi wojskowe na wierność swojej dawnej ojczyźnie.
ponad 2 lata temu / Alan
 
Doskonałe zdjęcie jako ilustracja artykułu. Krzysztof Karoń tłumaczy w swoich wykładach chronologię ewolucji komunizmu w marksizm i neomarksizm oraz wykazuje jedność tych ideologii. Różnica polega tylko na sposobie ich wdrażania w życie. Wobec tego cała ta gloryfikowana dekomunizacja, przy jednoczesnym braku potępienia marksizmu i jego współczesnych odmian, braku penalizacji prawa do wyznawania neomarksizmu jest oszustwem. Teza "PiS nie walczy z komunizmem ale utrzymuje go w mocy prawa" oraz "nie ma różnicy między PiS a PO (poza przykrywką zachowania państwa) jest jak najbardziej uprawniona.
ponad 2 lata temu / pistol
 
W łeb sie stuknijcie jak myślicie że to coś zmienie. Starzy profesorowie z mentalnością klasycznego marksizmu a młodzi profesorowie z mentalnością neomarksizmu.
ponad 2 lata temu / Nongrata
 
Co najmniej 25 lat za późno. Po wyborze Kwaśniewskiego na prezydenta -jak opowiadał ks. Maliński po wizycie u Papieża- Papież był załamany, ale stwierdził: jeżeli Polacy tak wybrali to tak jest ( a czy wybrali?) i miał dodać Polska odłożyła dobrobyt na 20-25 lat.
ponad 2 lata temu / Danuta
 
ok. super. poźno, ale ok. pozdrawiam
ponad 2 lata temu / staeine
 
Rychło w czas. Są dawno na emeryturze albo już na łonie Stalina. Aktualnie lewaków szukajcie.
ponad 2 lata temu / prof. po podstawówce
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.