18 sierpnia 2020

Profesor z Papieskiej Rady ds. Ekonomicznych czeka na kapłaństwo kobiet

(Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com)

Powołana do papieskiej Rady ds. Ekonomicznych Charlotte Kreuter-Kirchof, liczy na kościelną zgodę na udzielanie kobietom święceń kapłańskich. – Moim zdaniem można tu naprawdę wiele zdziałać – uważa.

 

Charlotte Kreuter-Kirchof to niemiecka profesor prawa. Przez papieża Franciszka została powołana do Watykańskiej Rady ds. Ekonomii. Z tej okazji udzieliła wywiadu półoficjalnemu portalowi Konferencji Episkopatu Niemiec, Katholisch.de. Stwierdziła, że liczy na głębokie zmiany w katolickim kapłaństwie, przede wszystkim w obszarze dopuszczenia do święceń kobiet.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Powołanie mnie do Rady ds. Ekonomii postrzegam jako wyraźny sygnał oczekiwanej współpracy biskupów, księży i świeckich oraz współpracy mężczyzn i kobiet – powiedziała. Jak dodała, cieszy się, że w Watykanie działa coraz więcej kobiet, bo ona sama od lat występuje na rzecz zatrudniania pań na kierowniczych stanowiskach w Kościele. Pytana przez dziennikarza, czy liczy na kobiety w rolach nuncjuszy albo szefowych dykasterii oraz na diakonisy i kapłanki odparła, że w jej ocenie „w tym obszarze wiele rzeczy jest możliwych”. Według uczonej jest niezwykle pozytywne i zgodne z Ewangelią, że kobiety zaczynają trafiać w Kościele na rozmaite kierownicze stanowiska.

 

Papieska Rada ds. Ekononomicznych została powołana w lutym tego roku jako organ decydujący o polityce finansowej Stolicy Apostolskiej. Radą zarządza niemiecki kardynał Reinhard Marxa, do niedawna przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec; Marx jest też zarazem członkiem wąskiej grupy kardynałów doradzających papieżowi nad reformą Kurii Rzymskiej. Oprócz prof. Kreuter-Kirchof do Rady trafiło jeszcze pięć świeckich kobiet.

 

Nominowanie pań na kierownicze stanowiska w Watykanie jest świadectwem zmieniającego się podejścia Stolicy Apostolskiej do problemu pracy kobiet. Wcześniej traktowana jako co najwyżej bolesna konieczność, dziś coraz częściej uchodzi za rzecz normalną czy zgoła pożądany wyraz zaangażowania kobiet w życie społeczne, co uzasadnia się możliwościami łączenia pracy zawodowej z macierzyństwem. Pytanie, czy kariera kobiet żyjących w małżeństwie pozwala na kultywowanie autentycznie katolickiej postawy pełnej otwartości na życie pozostaje retorycznym.

 

O samym kapłaństwie kobiet mówi się od lat w Kościele katolickim za Odrą. Problem jest jednym z głównych elementów rozpoczętej w roku 2019 Drogi Synodalnej. Mimo jasnego nauczania Kościoła w Niemczech próbuje się dowodzić, jakoby udzielanie kobietom święceń było zasadniczo możliwe. 

 

Pach

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram