DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Profesor Stanisław Grygiel mocno o „likwidacji” watykańskiego Instytutu Jana Pawła II

Profesor Stanisław Grygiel mocno o „likwidacji” watykańskiego Instytutu Jana Pawła II
Żródło: youtube

Profesor Stanisław Grygiel skrytykował odejście Instytutu Jana Pawła II od swych korzeni. Podkreślił, że stworzono de facto nową instytucję, w której dziedzictwo papieża-Polaka nie będzie obecne. Oznacza to odejście od tradycyjnej nauki Kościoła w kwestii etyki seksualnej.

 

Zdaniem profesora Stanisława Grygiela nie można mówić, że w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną doszło do zmiany. Instytut ten, jak zauważa rozmówca "Teologii politycznej" został bowiem po prostu zlikwidowany.

 

Liwkidowacja dokonała się za sprawą motu proprio Summa familiae cura z 8 października 2017. W tym samym dokumencie Franciszek powołał do życia Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

 

Jednak zdaniem profesora Grygiela już sama nazwa ujawnia kierunek, w jakim będzie szedł nowy instytut.

 

Jakich nauk? Nie ma przecież nauk o małżeństwie i rodzinie. Więc o czym ten tytuł mówi? Tylko o tym, że socjologia, psychologia i tym podobne nauki będą decydowały o tym, jak i co należy myśleć o małżeństwie i o rodzinie w nowopowstałym Instytucie – mówi Stanisław Grygiel w rozmowie z Hanną Nowak opublikowanej w „Teologii Politycznej”.

 

Zniesienie Instytutu Jana Pawła II stało się „znakiem”, z powodu którego odsłonią się myśli serc wielu – mówi profesor Grygiel. 

 

Jednocześnie poza nawias nowe władze instytutu usunęły teologię i filozofię Karola Wojtyły-Jana Pawła II.

 

„Teologia moralna, a także wojtyłowa antropologia adekwatna zostały usunięte z Instytutu, czy znaczy to zatem, że etykę życia osób w małżeństwie będzie się budowało na sondażowych słupkach? Czy fakt, że wielu ludzi kradnie, cudzołoży, kłamie itd., upoważnia nas do zniesienia Dekalogu?” – pyta retorycznie uczony.

 

Według naukowca zmiany w instytucie można było przewidzieć podczas dwóch synodów poświęconych małżeństwu i rodzinie w 2014 i 2015 roku. Wówczas za sprawą niedomówień wprowadzono zamieszanie do ludzkich serc i umysłów.

 

W rozmowie pojawił się również wątek zbliżającego się synodu amazońskiego: Jestem przekonany, że to, co się stało z Instytutem, wiąże się ze zmianami, jakie mogą zostać dokonane przez najbliższy Synod poświęcony Amazonii. Pytanie: Czy Kościół, który dotychczas czytał człowieka w świetle prawdy objawionej w Chrystusie, może go czytać także na prawie tym samym poziomie w świetle lokalnych kultur (na przykład tej z Amazonii), czy raczej powinien trwać w ewangelicznym świetle i głosić to, co w nim widzi? - powiedział prof. Grygiel.

 

Filozof surowo skrytykował też odchodzenie od objawionej prawdy w imię modnych w danym okresie opinii. Wezwał do wytężonej pracy nad przyswajaniem myśli Jana Pawła II przez wiernych mu badaczy. Zachęcił do tworzenia katedr w seminariach i na uniwersytetach powstawały katedry zajmujące się myśli filozoficznej Karola Wojtyły i nauczaniu Jana Pawła II.

 

Warto przypomnieć, że w 2016 roku na czele Instytutu stanął arcybiskup Vincenzo Paglia. W 2017 roku Watykan zmienił nazwę Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Od tej pory nazywa się on Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

 

Z kolei w lipcu 2019 przedstawiono nowe statuty uniwersytetu, zwiększając zdaniem krytyków władzę wielkiego kanclerza – arcybiskupa Paglii. Instytut pozostaje związany z katolickim Uniwersytetem Laterańskim.


Uczony odniósł się także do kwestii słów Marka Jędraszewskiego potępiających ideologię LGBT.

 

W dzisiejszych trudnych czasach lokalne Kościoły potrzebują biskupów odważnie wyznających wiarę w Chrystusa i mówiących Złemu twarde „Nie!”. Ostatnie wystąpienia Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego, ewangelicznie sprzeciwiającego się ideologii spod zakłamanej tęczy, napawają wielką otuchą i nadzieją nie tylko Polaków – podkreślił.

 

Profesor Grygiel zauważył również, że część katolickich hierarchów dostrzegła w arcybiskupie Jędraszewskim godnego następcę kardynałów Sapiehy i Wojtyły.

 

- Wielu kardynałów i biskupów z innych krajów stanęło z nim ramię w ramię, widząc w nim godnego następcę kardynałów Adama Stefana Księcia Sapiehy i Karola Wojtyły. Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu. Zawsze daje mu pasterzy na miarę stojących przed nim wyzwań – podkreślił.  

 

- Obowiązkiem biskupów i kapłanów jest bronić powierzone im zagrody przed tym chaosem oraz przed tymi, którzy korzystają z niego, aby objąć władzę nad ludźmi. Ich obowiązkiem jest zatem mówić „tak, tak, nie, nie”, a nie kluczyć i szukać prywatnego sukcesu w tym, co „jest nadto”. Z diabłem może jest i wygodnie, ale nigdy nie jest z nim godnie - przypominał prof. Grygiel.

 

 ***

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że podobne problemy wydarzały się  już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką.

 

Pamiętajmy o słowach Matki Bożej z Fatimy, o której pisali dzielni studenci „Na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje”.

 

Źródła: teologiapolityczna.pl / pch24.pl

mjend


DATA: 2019-08-19 15:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

za granica kosciol juz z tego nie wyjdzie -bronmy kosciola u nas i w krajch europy srodka to moze przetrwa -
1 miesiąc temu / Nea
 
CHŁOPAKI NIE PŁACZĄ.
1 miesiąc temu / Mirek
 
Popieram Profesora. Zmiany te są bardzo niepokojące. Wszytkie te zabiegi mają na celu rozmiekczanie kręgosłupa moralnego wśród małżonków. Może jeszcze wydadzą motu proprio do 6 przykazania, że cudzolostwo to taki grzeszek.
1 miesiąc temu / Tomasz
 
Zwracajcie uwagę na słowa. "Nauk" w liczbie mnogiej zamiast w pojedynczej oznacza takie samo odejście od jednej nauki Jezusa, jak w spocie Franciszka słowo "laboratorium uczlowieczenia". Czyli oni chcą robić eksperymenty na rodzinie. Uwaga, te drobne słowa to sygnały zorganizowanaj siatki przestępczej, taki slang mafii.
1 miesiąc temu / Gość
 
To dlaczego popchnęli ks Jacka Międlara do tego co zrobił? Nikt się za nim nie ujął. A przecież to młodzi muszą przejąć stery. Starego pokolenia zaraz nie będzie. Dlaczego nikt nie wspiera o. Pelanowski ego?
1 miesiąc temu / Xyz
 
Chrześcijaństwo nie jest religią, a nauka sama w sobie, nigdy nie będzie zdolna do tego by poznać Boga.
1 miesiąc temu / Don
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.