DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Profesor Paweł Skrzydlewski o ekologizmie: „Matka Ziemia” żąda ofiary z człowieka

Profesor Paweł Skrzydlewski o ekologizmie: „Matka Ziemia” żąda ofiary z człowieka
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Ekologia staje się często ideologią głoszącą podporządkowanie ludzi światu przyrody, zauważył profesor Paweł Skrzydlewski. Jak podkreślił, to podporządkowanie „wiąże się z postulatami w istocie rzeczy depopulacji, pewnego ograniczenia życia ludzkiego na rzecz rozwoju natury-przyrody” traktowanej jako „swego rodzaju bóstwo, Matkę Ziemię, która żąda ofiary z samego człowieka”.

 

Profesor Paweł Skrzydlewski zwrócił uwagę, że współczesny barbarzyński ekologizm jest możliwy, ponieważ wielu ludzi w XX i XXI wieku zerwało kontakt z rzeczywistością i w istocie rzeczy przenieśli swe życie w dziedzinę iluzji, na której tle trudno poznać prawdę o człowieku i siebie samego.

Prelegent konferencji naukowej „Ekologia - nauka czy ideologia?”, zorganizowanej przez lubelski odział KIK zauważył , że omawiany problem nie jest czysto akademicki, lecz może decydować o ludzkiej egzystencji.

 

Naukowiec przywołał poznać Johna Holdrena, badacza, byłego doradcy Clintona i Obamy i człowieka odpowiedzialnego za dystrybucję ogromnej części środków na badania naukowe. Jego wizja to przekonanie o niszczeniu Matki Ziemi przez ludzi. Przekonanie to prowadzi przynajmniej pośrednio do postulatu depopulacji. W efekcie radykalne zmniejszenie liczby ludzi staje się obowiązkiem moralnym rządów i ludzi. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest aborcja (szczególnie u ubogich) oraz sterylizacja (także potajemna przez dystrybucję szkodliwych środków w żywności).

 

Profesor Skrzydlewski zwrócił uwagę, że w kulturze Zachodu istnieją 3 główne wizje człowieka i wynikające z nich 3 praktyki wobec świata. Zgodnie z pierwszą z nich wynikającą z Objawienia i filozofii realistycznej (Arystoteles, św. Tomasz) człowiek jako osoba jest gospodarzem i włodarzem przyrody. Święty Tomasz podkreślił, że dusza ludzka jest tworzona przez Boga z niczego. Wynika stąd wyższość ludzi nad światem przyrody, lecz również obowiązek dbania o nią.

 

Prof. Skrzydlewski podkreślił, że od czasów nominalizmu i reformacji dokonuje się w kulturze europejskiej niepokojąca zmiana. Dochodzi do odrzucenia Objawienia i wraz z nim odrzucenie jej obrazu świata i Pana Boga. W to miejsce wchodzi nowożytna nauka mająca cel redukcjonistyczny. Jej ojcem jest Francis Bacon postulujący uzyskanie wiedzy będącej środkiem do stworzenia raju na ziemi.  Chodzi o wizję człowieka, który nie jest gospodarzem świata, lecz może z naturą robić wszystko, czego zapragnie. Towarzyszy temu przekonanie, że wszystko, co istniało do tej pory jest złe i godne odrzucenia.

 

Trzecie podejście do świata i przyrody opiera się na światopoglądzie panteistycznym. Człowiek stanowi tu więc jeden z elementów rozwoju przyrody. Jest dzieckiem natury, które w dodatku uległo zwyrodnieniu. Dlatego też stanowi jakoby zagrożenie dla całej natury. Stąd też wywodzi się radykalny ekologizm reprezentowany przez osoby takie jak John Holdren. Dochodzi do prób emancypacji przyrody od władztwa człowieka.

 

Podsumowując wykład prof. Skrzydlewskiego i całą konferencję, profesor Mieczysław Ryba podkreślił, że człowiek jest jedynym bytem zdolnym do poddawania refleksji zasad rządzących światem, co także dowodzi wyższości człowieka nad światem przyrody. Zauważył, że jeśli zanegujemy Boga, to pozostajemy skazani albo na nierozumne niszczenie przyrody (i ubóstwienie człowieka), albo podporządkowanie się zbydlęconego człowieka wyniesionej naturze. To zaś prowadzi do zagrożenia samego istnienia człowieka.

 

Konferencję można było śledzić na kanale You Tube KIK Lubin. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Piotr Tryjanowski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), dr hab. Ignacy Kitowski, prof. PWSZ Chełm (PWSZ Chełm), dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. PWSZ Chełm (PWSZ Chełm).

 

Patronat nad konferencją objął PCh24.pl

 

Źródło: YouTube KIK Lublin

 

mjend


DATA: 2020-12-02 08:21
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

trzecie podejście to real
1 miesiąc temu / ech
 
Aborcja, eutanazja, sterylizacja. Cały przemysł bo nie chodzi o takie prymitywne mordowanie człowieka. Tylko czekać aż ludzie zaczną się przescigac w tych niechlubnych statystykach.
1 miesiąc temu / gsc
 
Natura stoi po stronie Złam, a precyzyjniej Natura jest Złem. Wszelkie cywilizacje które wywodzą się od demonów składały ofiary z ludzi tym demonom , ponieważ tylko taka ofiara zniszczenia człowieka się im podobała.
1 miesiąc temu / LELIWA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.