DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Profesor Mieczysław Ryba o kontrowersyjnych interpretacjach klasyki w lubelskim teatrze: sztuka powinna budować

Profesor Mieczysław Ryba o kontrowersyjnych interpretacjach klasyki w lubelskim teatrze: sztuka powinna budować
Prof. Mieczysław Ryba. PCh24TV Polonia Christiana/YouTube

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie wzbudza obecnie olbrzymie emocje. Wszystko za sprawą rewolucyjnych interpretacji klasycznych dzieł. Sprawa nabrała rozgłosu dzięki wypowiedziom wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego, profesora Mieczysława Ryby.

 

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego przyznał, że w sprawie działań Teatru im. Osterwy zwrócili się do niego mieszkańcy Lublina. Nie spodobał im się sposób wystawienia „Pana Tadeusza”. Na tym jednak nie koniec. Jak zauważył w rozmowie z PCh24 prof. Ryba, inny spektakl – „Bracia Grimm dla dorosłych” – zawiera o wiele bardziej niegodziwe treści. Dotyczą one niestosownych odniesień do Matki Bożej i Pana Jezusa.

 

To jest wykrzywianie klasyki w kontekście pewnego paradygmatu kontrkultury, rewolucji kulturowej. To oczywiście łączy się z całkowitą reinterpretacją w duchu rewolucji seksualnej. Natomiast tutaj cała estetyka – co widać nawet na zdjęciu, które pojawiło się w prasie – jest zachwiana – mówi nam prof. Ryba przyznając, że twórczość teatru Osterwy nie jest mu obca – widział tam „Sen nocy letniej” Szekspira. Natomiast o kontrowersjach podczas spektakli, które obecnie oburzają część społeczeństwa, wicemarszałek Sejmiku dowiedział się od mieszkańców.

 

Zwróciło się do mnie Katolickie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów ze względu na to, że byli na spektaklu – duch Pana Tadeusza, duch mickiewiczowski, jest kompletnie zachwiany. Jest to wszystko w typowym dla kontrkultury paradygmacie – zauważa historyk. Z kolei inna grupa osób zwróciła się do niego w sprawie kolejnego spektaklu: „Bracia Grimm dla dorosłych”. – Tam mamy pewne elementy związane z kwestiami religijnymi czy odniesieniami do Matki Bożej, czy do Pana Jezusa w takich elementach, które znamy z innych spektakli, może jeszcze bardziej drastycznych niż to – mówi.

 

Rzeczy dzieją się już w dłuższej perspektywie czasowej. Mamy do czynienia z instytucją samorządową, gdzie wystawiane są sztuki niby klasyczne, a absolutnie wywracające i estetykę i treść, a ta interpretacja jest traktowana przez społeczność, przez część Lublinian, jako nie do zaakceptowania, a na to są wydawane środki publiczne. W moim przekonaniu absolutnie – jeśli ktoś już musi sobie takie rzeczy wystawiać – to niech sobie robi to za własne pieniądze. Natomiast w przestrzeni środków publicznych sztuka powinna budować, a więc promować to co zwiemy pięknem, dobrem i prawdą, a nie brzydotą i destrukcją wszystkiego, co klasyczne – tłumaczy kontekst kulturowy całej sprawy profesor Mieczysław Ryba.

 

 

Źródło: PCh24 / dziennikwschodni.pl

MWł

 

 


DATA: 2019-03-18 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z tego co się orientuję, to Teatr Osterwy w Lublinie - bardzo stylowe i "nobilitujące" wnętrze choć z zewnątrz wygląda mniej okazale - jest jednostką dla której organem założycielskim jest samorząd. Nie wiem czy samorząd województwa lubelskiego czy miasta Lublina, atoli w jednym i drugim przypadku Zjednoczona Prawica ma tam decydujący głos. Więc cóż stoi na przeszkodzie aby dyrektora i dyrektora artystycznego wezwać "na dywanik" i zażądać wytłumaczenia, dlaczego repertuar służy deprawacji widzów jako również narusza ich uczucia religijne ? Jest też na pewno Rada Programowa Teatru, która może przywołać do porządku "postępowców" z dyrekcji Teatru. Naprawdę, w tym przypadku organ założycielski może bardzo wiele, choćby nie przyznać środków finansowych na "przedstawienia", których celem jest szerzenie kontrkultury i rewolucji kulturalnej. A tak na marginesie warto przywołać słowa prof. Hartmana - absolwenta KUL - który powiedział, przez teatr zbudujemy nowego człowieka.
4 miesiące temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.