DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Profesor chce powszechnej legalizacji poligamii – bo moralność nie jest sprawą rządu

Profesor chce powszechnej legalizacji poligamii – bo moralność nie jest sprawą rządu

Zdaniem przeciwników tzw. kodyfikowania moralności postępująca w Stanach Zjednoczonych legalizacja związków homoseksualnych i legalizacja poligamii są krokiem w dobrym kierunku. Twierdzą oni, że Stany zmierzają do momentu, gdy prawa dotyczące moralności przestaną obowiązywać. Ich zdaniem jest to postęp, gdyż jak argumentują moralność nie jest sprawą rządu, a prawo nie powinno mieć z nią nic wspólnego. Jednak, jak twierdzą przeciwnicy, związek prawa z moralnością jest nierozerwalny.


Takiego zdania jest  Jonathan Turley, profesor prawa na George Washington University. Jednocześnie przekonuje on, że koniec prawa sankcjonującego moralność nie oznacza końca moralności. "Między końcem moralności, a końcem praw jej dotyczących istnieje znacząca różnica. Różnicy tej nie chcą zauważyć konserwatyści, którzy chcą, by państwo dyktowało z kim możesz jeść lub spać. Jednak odrzucenie przepisów karnych dotyczących spraw moralnych nie oznacza odrzucenia moralności - podobnie jak odrzucenie przepisów regulujących wypowiedzi nie oznacza odrzucenia wolnego słowa", napisał Turley.


Prof. Turley zasłynął w 2003 r. swoim poparciem dla zniesienia praw przeciwko poligamii. Gdy w wyroku Lawrence v. Texas Sąd Najwyższy zdekryminalizował związki homoseksualne w Teksasie, Turley opowiedział się by pójść krok dalej i zalegalizować poligamię. W ostatnim czasie Turley popierał dążenia poligamicznej rodziny Mormonów ze stanu Utah. Rodzina składająca się z patriarchy Kody Brown’a, 4 żon i 17 dzieci od 2010 r. występowała w reality show. Przyczyniło się to do zalegalizowania poligamii w amerykańskim stanie – pomimo, że jej nielegalność była warunkiem dołączenia go do amerykańskiej unii pod koniec XIX wieku. Zdaniem Turley’a ostatni proces w Utah dotyczył w istocie wolności jednostki od wymuszającego moralność rządu, a nie poligamii jako takiej.


Jednak, jak zauważa Albert Mohler na łamach portalu lifesitenews.com, nawet Turley nie jest przeciwnikiem legalizacji wszystkich relacji seksualnych. Opowiada się on za utrzymaniem zakazu zoofilii. Twierdzi także, że nielegalne powinno pozostać kazirodztwo.


Pokazuje to, że od powiązania prawa z moralnością nie da się uciec. Libertarianie twierdzą, że moralność nie jest sprawą rządu. Jednak każdy kodeks prawny, jak zauważa Mohler, opiera się na kodeksie moralnym. "Prawo nie może być czym innym niż rodzajem deklaracji moralnej. Każdy system prawny, zarówno prymitywny, jak i wyrafinowany; stary czy nowy jest taką deklaracją", pisze Mohler. Uwolnienie prawa od moralności jest więc niemożliwe. Możliwe jest natomiast zastąpienie prawa opartego na etyce chrześcijańskiej prawem opartym na tzw. etyce laickiej. To właśnie dzieje się w dzisiejszej Ameryce i innych krajach Zachodu.Źródło: lifesitenews.com

Mjend


DATA: 2014-01-16 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakaś kolejna głupota.
ponad 6 lat temu / Ewa
 
"Jednak odrzucenie przepisów karnych dotyczących spraw moralnych nie oznacza odrzucenia moralności - podobnie jak odrzucenie przepisów regulujących wypowiedzi nie oznacza odrzucenia wolnego słowa", napisał Turley. Nalezy zauwazyc, ze w USA (i reszcie swiata) odrzucenie przepisow karnych dotyczacych moralnosci idzie w parze ze wzmagajaca sie cenzura i karaniem wolnego slowa i sumienia. Bezposrednia konsekwencja takiej sytuacji jest PRAWEM OKRESLONA NIEMOZNOSC WYPOWIADANIA SIE O SZALEJACYM ZLU. Nalezy rowniez zauwazyc, ze wyypowiedzi o kwestiach moralnych sa osmieszane jako moralizowanie. Slyszalam wielu ksiezy, ktorzy zaczynali wypowiedzi od: nie bede moralizowac. Jest to moralnosc budowana na relatywizmie moralnym i odrzuceniu obiektywnych norm moralnych, Zlo nie istnieje, szatan nie istnieje, grzech nie istnieje. Jest prawem nakazana tolerancja, zachwyt nad roznorodnoscia przejawow doswiadczenia ludzkiego czyli zachwyt rowniez nad niemoralnoscia i zlem.
ponad 6 lat temu / DM
 
Naturalnym skutkiem odejścia od Boga jest odrzucenie krępujących nakazów moralnych. Dla osoby nie uznającej istnienia Boga nie ma logicznych powodów by nie móc pozwolić sobie na wszystko co jest przyjemne, a nie jest karalne. A nawet jeśli jest karalne, to osoba ta będzie dążyć do zniesienia karalności.
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.