DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Profesor Budzyńska: uczelnia nie broniła mnie przed bezpodstawnymi zarzutami

Profesor Budzyńska: uczelnia nie broniła mnie przed bezpodstawnymi zarzutami
Fot. Wikimedia Commons

„(..) Nigdy na żadnym etapie toczonego przeciwko mnie od blisko 1,5 roku uczelnianego postępowania nie doświadczyłam żadnej z wyżej deklarowanych „wszelkich dostępnych i zgodnych z prawem form wsparcia i pomocy ze strony Uczelni (…)”. W ten sposób profesor Ewa Budzyńska odniosła się do niedawnego oświadczenia Uniwersytetu Śląskiego w związku z postępowaniem prowadzonym przez katowicką prokuraturę, która bada nieprawidłowości „dyscyplinarki” UŚ wobec byłej pracownicy.

 

 

Wedle oceny przedstawionej przez Instytut Ordo Iuris, postępowanie dyscyplinarne toczące się wobec prof. Ewy Budzyńskiej na Uniwersytecie Śląskim zagraża konstytucyjnej zasadzie wolności akademickiej. Prof. Ewa Budzyńska prowadziła zajęcia pt. „Międzypokoleniowe więzi w rodzinach światowych”. Celem wykładów było zapoznanie studentów z rodziną jako elementem struktury społecznej oraz przedstawienie, jakie formy przyjmowała ona na przestrzeni dziejów w zależności od kształtującej ją kultury lub religii. Uczestnicy zajęć poznawali odmienności kulturowe rodzin wyznawców chrześcijaństwa, islamu, judaizmu czy hinduizmu. Po zajęciach dotyczących rodziny w świetle nauki chrześcijańskiej, grupa studentów złożyła do władz uczelni skargę na prof. Ewę Budzyńską. Zarzucali jej rzekome narzucanie słuchaczom „ideologii anti-choice, poglądów homofobicznych, antysemityzmu, dyskryminacji wyznaniowej, informacji niezgodnych ze współczesną wiedzą naukową oraz promowanie poglądów radykalno-katolickich".

W zeszłym tygodniu profesor Ryszard Koziołek, prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów odnosząc się do przesłuchań słuchaczy uczelni przez prokuraturę, napisał w specjalnym komunikacie, iż „każdy członek wspólnoty naszej uczelni może liczyć na wszelkie dostępne i zgodne z prawem formy wsparcia i pomocy”.

 

W odpowiedzi profesor Budzyńska, która ze względu na naciski wobec jej osoby sama zrezygnowała z pracy na Uniwersytecie Śląskim, wymieniła szereg przykładów wątpliwych czy też wręcz rażących przejawów nieodpowiedniego traktowania jej przez uczelnię.

 

Między innymi nie otrzymała pełnej treści skargi na nią, złożonej przez studentów. Udostępniony pani profesor przez dziekana Wydziału Nauk Społecznych tekst był niepełny i anonimowy. Mimo to uczelnia naciskała na pospieszne wystosowanie odpowiedzi na skargę, grożąc postępowaniem dyscyplinarnym.

 

Jeszcze w trakcie postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez UŚ, do „Gazety Wyborczej” przeciekły z uczelni przynajmniej obszerne fragmenty studenckiej skargi. Na tamtym etapie sprawy materiały te powinny pozostać niejawne – podkreśla profesor Budzyńska.

 

„W ciągu trwającego prawie 16 miesięcy postępowania, wyjaśniającego i dyscyplinarnego, nigdy nie otrzymałam od Pana Rektora żadnego pisma, żadnego zaproszenia bądź wezwania do rozmowy lub choćby do złożenia wyjaśnień, z wyjątkiem jednej sytuacji: powiadomienia mnie na piśmie o rozwiązaniu umowy o pracę. Trudno byłoby uznać takie działanie ze strony Pana Rektora za przejaw troski o pracownika i jego dobre imię, za formę udzielenia mu jakiegokolwiek wsparcia w trudnej sytuacji zmagania się z bezpodstawnymi, ideologicznymi zarzutami ze strony studentów” – czytamy w odpowiedzi profesor Budzyńskiej.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

Pełny tekst oświadczenia

Więcej o sprawie profesor Ewy Budzyńskiej

 

 

 

 


DATA: 2020-06-01 22:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Większość badań zlecanych przez Fundacje LGBTQ jest w większym czy mniejszym stopniu zmanipulowana. Nie dotarło do Ciebie? i proszę nie przedstawiać mi twierdzeń: "słowa pani profesor rzeczywiście padły i były oparte na fałszywej statystyce z badań sponsorowanych przez środowiska chrześcijańskie?" bez dowodów, bo są dla mnie kompletnie niewiarygodne.
28 dni temu / umcus
 
Efekty Konstytucji dla Nauki Gowina.
1 miesiąc temu / hepi
 
Dlatego że słowa pani profesor rzeczywiście padły i były oparte na fałszywej statystyce z badań sponsorowanych przez środowiska chrześcijańskie? Gdyby jakaś fundacja LGBT zleciła badania i na nich opierali wnioski to wszyscy by się rzucili że nie są obiektywne, to jest dokładnie taka sama sytuacja
1 miesiąc temu / @umcus
 
Wolne żarty, a dlaczegoż to nie było fałszywe??
1 miesiąc temu / umcus
 
Nie zostaną, bo oskarżenie nie było fałszywe.
1 miesiąc temu / @sp
 
Czy zostaną ukarani wydaleniem z uczelni owi studenci, jeśli okaże się, że złożony przez nich donos zawierał fałszywe oskarżenia?
1 miesiąc temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.