DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Profesor Bogdan Chazan i Jacek Kotula uhonorowani Nagrodą im. Księdza Piotra Skargi

Profesor Bogdan Chazan i Jacek Kotula uhonorowani Nagrodą im. Księdza Piotra Skargi
fot. MA

Profesor Bogdan Chazan oraz obrońca życia Jacek Kotula to tegoroczni Laureaci Nagrody im. Księdza Piotra Skargi. Jej uroczyste wręczenie miało miejsce w trakcie XIII Kongresu Konserwatywnego, odbywającego się w sobotę na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

 

Wybitny lekarz został doceniony za zaangażowanie na rzecz obrony życia poczętego, a także za wsparcie merytoryczne Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”. Uzasadniając wybór dokonany przez zarząd Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej, wiceprezes Sławomir Skiba przypomniał słowa profesora Chazana, wypowiedziane kiedyś w ogniu medialnej krytyki za niezłomną postawę pro-life: „Gdybym się zdecydował na zabicie dziecka, zwłaszcza chorego, niewinnego – popełniłbym czyn niewłaściwy”. – Prostota tego zdania wiele mówi – czyn niewłaściwy – to pierwsze, co pomyśli nie tylko chrześcijanin, ale także każdy normalny człowiek, słysząc o zabijaniu dzieci nienarodzonych – mówił przedstawiciel zarządu IESiR.


Profesor mając do wyboru: własną karierę lub życie dziecka bez wahania stanął po stronie cywilizacji życia, stając się celem ataków lobby aborcyjnego – podkreślali gospodarze uroczystości.


Dziękując za wyróżnienie prof. Chazan podkreślił, iż z powodu wierności sprawie obrony wiary, a także obrony życia doświadcza rozmaitych trudności wiele osób. W trudniejszej sytuacji niż on sam są młodzi przedstawiciele służby zdrowia, których zawodowe powodzenie i kariery niejednokrotnie uzależniane są od złamania zasad sumienia.


Laureat podziękował między innymi Instytutowi Ordo Iuris za wsparcie w postępowaniach przed prokuraturą i Naczelnym Sądem Lekarskim. Wyraził też nadzieję, że pomimo obecnych niepowodzeń, sprawa obrony życia w Polsce ostatecznie zwycięży.


Profesor doktor habilitowany Bogdan Chazan ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie. Jest położnikiem i ginekologiem. W pracy naukowej zajmował się między innymi medycyną perinatalną oraz wpływem czynników środowiskowych na procesy rozrodcze, a także przyczynami powikłań i zgonów okołoporodowych. Jest cenionym autorem i współautorem licznych publikacji –  między innymi podręczników – z zakresu ginekologii i położnictwa, wykładowcą, konsultantem i recenzentem prac naukowych. Pracował m.in. jako kierownik Zakładu Analiz Zdrowia stołecznego Instytutu Matki i Dziecka. Był Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii. W latach 2004-2014 pełnił funkcję dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. Przed dwoma laty prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz zdymisjonowała prof. Chazana za odmowę zabicia nienarodzonego dziecka.


Tegoroczny Laureat Nagrody im. Księdza Skargi założył polski oddział Fundacji MaterCare – organizacji skupiającej przedstawicieli środowisk medycznych działających na rzecz promowania szacunku dla życia i macierzyństwa.


Także nagroda dla Jacka Kotuli przyznana została za długoletnie zaangażowanie na rzecz obrony życia. Laureat w 2009 roku założył inicjatywę obywatelską „Contra In Vitro”. Prowadzi podkarpacką komórkę Fundacji „Pro – Prawo do Życia”. W efekcie jego inicjatywy i aktywności do ponad stu miejsc trafiła wystawa „Wybierz życie”, ukazująca brutalną i tragiczną prawdę o istocie procederu zabijania dzieci nienarodzonych. Dzięki licznym kampaniom, których organizatorem był Jacek Kotula, niektóre placówki medyczne wycofały się z wykonywania tak zwanej aborcji (np. rzeszowski Szpital Pro – Familia). Laureat zainicjował i przeprowadził wiele pikiet i manifestacji pro-life, a także rzeszowskie Marsze dla Życia i Rodziny. Zapraszał do Polski Kanadyjkę Mary Wagner, która swoją działalność w obronie dzieci poczętych przypłaciła wieloma miesiącami spędzonymi w więzieniu.


- „Kompromisu w sprawach moralnych nie ma i nie może być, bo kończy się to decydowaniem o tym, kto, kiedy i ile ma żyć, a to już jest totalitaryzm”. Te słowa powiedział w jednym z wywiadów nasz drugi laureat, Jacek Kotula. Nie są one dla niego zgrabnym sloganem, którym pokazuje, jak bardzo ideowo się działa i za jak wielkimi sprawami stoi, w rzeczywistości nie robiąc niczego konkretnego. To słowa, które Pan Jacek Kotula zrealizował działając w obronie życia poczętego i podobnie jak poprzedni nagrodzony, musiał płacić za to cenę sądowych procesów i medialnych ataków – mówił w uzasadnieniu wiceprezes Sławomir Skiba. – Składamy najgorętsze życzenia, by nigdy nie ustawali Panowie w swoich działaniach. Niech Dobry Bóg ma Was w swojej opiece – zakończył uroczystą laudację.

 

W poprzednich latach Nagrodą im. Księdza Piotra Skargi uhonorowani zostali: ks. prof. Dariusz Oko, ks. Stanisław Małkowski, ks. prof. Tadeusz Guz, prof. Grzegorz Kucharczyk, Społeczny Komitet Zwalczania Pornografii oraz Mariusz Dzierżawski.


Tegoroczny, trzynasty już Kongres Konserwatywny poświęcony jest problematyce prześladowań i męczeństwa chrześcijan we współczesnym świecie. Wieczorem opublikujemy obszerną relację z tego wydarzenia.

 

 

MA, RoM

 

 


DATA: 2016-10-15 19:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przesada. Za co ta nagroda dla człowieka mającego na sumieniu setki zamordowanych niewinnych istot. Nawrócił się ,to prawda , przyznał się do tych morderstw ale to nie powód aby go honorowac nagrodą.
ponad 1 rok temu / TadeuszPa
 
Wspaniałe osoby. Niech bóg błogosławi ich czynom i pracy.
ponad 3 lata temu / Karolina
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.