DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Profanacja przed katedrą w Berlinie. Kobiety z ruchu Maria 2.0 chcą być kapłankami

Profanacja przed katedrą w Berlinie. Kobiety z ruchu Maria 2.0 chcą być kapłankami
Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Kobiety powinny zyskać dostęp do święceń kapłańskich – przekonują katoliczki z niemieckiej inicjatywy Maria 2.0. Przed katedrą w Berlinie kobiety urządziły protest; jego kulminacją było „odprawienie” przez kobiety liturgii słowa.

 

Po Synodzie Amazońskim w obszarze niemieckojęzycznym wzmogła się aktywność środowisk progresywnych. Przed katedrą św. Jadwigi w Berlinie protest urządziły kobiety zrzeszone w ruchu Maria 2.0, którego celem jest „otwarcie” Kościoła na kobiety. Katoliczki używają wizerunku Matki Bożej z zaklejonymi ustami, przekonując, że nie chcą już dziś być pokorne i milczące, ale pragną, aby kobieta stała się w Kościele „nową Marią” - wersją 2.0, aktywną i mającą możliwość robić dokładnie to samo, co mężczyźni.

 

W niedzielę przed berlińską katedrą manifestowało około 100 osób. - Chcemy, aby także kobiety mogły być księżmi – powiedziała Barbara John, w przeszłości berlińska polityk, dziś jedna z czołowych niemieckich katolickich feministek, kierująca berlińską gałęzią organizacji Katolicki Związek Niemieckich Kobiet. - Kobiety w krajach europejskich zaszły już tak daleko – dodała John. Jak stwierdziła, Kościół powinien dopasowywać się do sytuacji w różnych regionach.

 

W protest zaangażowali się także mężczyźni. W „liturgii słowa”, którą „celebrowały” kobiety, uczestniczył między innymi były przewodniczący niemieckiego Bundestagu, socjaldemokrata Wolfgang Thierse. Obecny był też przewodniczący rady diecezjalnej katolików archidiecezji berlińskiej, Bernd Streich.

 

Do zebranych przed katedrą słowo skierował także berliński arcybiskup, Heiner Koch; wyrażając szacunek dla uczestników protestu nie przedstawił jednak żadnych konkretnych propozycji.

 

Ruch Maria 2.0 został założony w styczniu tego roku w Münster. Wsławił się organizując w maju „strajk kościelny”, w ramach którego kilka tysięcy niemieckich kobiet nie chodziło przez tydzień do kościoła, bojkotując zarówno swoją charytatywną w nim posługę, jak i niedzielną Mszę świętą.

 

W Niemczech od wielu miesięcy toczy się bardzo ożywiona debata na temat roli w Kościele katolickim. Nie brakuje biskupów, którzy radzi widzieliby dopuszczenie kobiet do kapłaństwa; jest wśród nich na przykład ordynariusz diecezji Essen, bp Franz-Josef Overbeck. Z drugiej strony padają słowa o całkowitej niemożliwości ordynacji kobiet; jasne stanowisko prezentuje między innymi arcybiskup Kolonii, kard. Rainer Maria Woelki.

 

Jeszcze przed Synodem Amazońskim przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx sugerował, że w Niemczech kobiety mogłyby głosić kazania lub; pojawiają się też „oddania” kobietom liturgii słowa. Rola pań w Kościele, ze święceniami włącznie, będzie jednym z czterech podstawowych tematów Drogi Synodalnej, na którą Kościół za Odrą wchodzi wraz z adwentem, rozpoczynając ją 1 grudnia.

 

Źródła: Domradio.de. Pch24.pl

Pach


DATA: 2019-11-05 08:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oczywiście że kobiety powinny być wyświęcane na kapłanów. To wielki bład i hanba dla Kościola że nie są.
10 miesięcy temu / wikki
 
U nas też to się zaczyna. Ja sam widziałem jak 1 listopada na cmentarzu komunii udzielała zakonnica.
11 miesięcy temu / XYZ
 
Te niemieckie katoliczki to zwykle heretyczki spod znaków "My jesteśmy Kościołem". Szacunek dla nich? Z jakiej racji?
11 miesięcy temu / Zbigniew
 
Najświętsza Maryja Panna nie "robiła dokładnie tego samego, co mężczyźni" - wręcz przeciwnie: była cicha, posłuszna i pokorna jak nikt ze śmiertelników. Maria 2.0 to antyprojekt dla kobiet, Kościoła i świata. Co zrodzi...?
11 miesięcy temu / qwerty
 
Ta nieustanna walka o wyzwalanie uciskanych poprzez walkę o swoje prawa czyli hasła kobiety na barykady, kobiety na traktory wciąż aktualne tylko w nowej wersji. Nie popieram. Maria jest ale nie ma Chrystusa lub Jego rola zostaje pomniejszona.
11 miesięcy temu / ab
 
Nie daję wiary w ich katolickie pobudki. To feministki i mącicielki. Chcą postawić Kościół na głowie, oby nie dopięły swego.
11 miesięcy temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.