DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Prof. Wojciech Polak: mamy być Sowietom za coś wdzięczni? To bezczelne!

Prof. Wojciech Polak: mamy być Sowietom za coś wdzięczni? To bezczelne!
Wehrmacht i Armia Czerwona pod sowieckimi plakatami (m.in.ze Stalinem) podczas parady zwycięstwa w Brześciu(22 września 1939).Bundesarchiv, Bild 101I-121-0011-20 / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 DE (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

Mówienie o tym, że mamy być Sowietom za coś wdzięczni jest bezczelne – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl profesor Wojciech Polak komentując słowa Siergiej Andriejew, ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce.

 

Zdaniem dyplomaty Polska istnieje dziś dzięki zwycięstwu ZSRR w II wojnie światowej, co stanowi dług niemożliwy do spłacenia, gdyż wiadomo, co wobec Polaków planowali przywódcy hitlerowskich Niemiec. Słowa Andriejewa padły podczas 75. rocznicy zajęcia przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

Do słów rosyjskiego przedstawiciela w RP odniósł się prof. Wojciech Polak, historyk. Jego zdaniem twierdzenie, że Polacy powinni być za coś wdzięczni Sowietom jest bezczelne. – Sowieci są nam winni ogromne odszkodowania za zbrodnie i rabunki, jakich dokonali w Polsce. Tak było i taka narracja powinna dominować w mówieniu o polsko-sowieckich relacjach – ocenił w rozmowie z wPolityce.pl.

 

Jak dodał, słowa rosyjskiego ambasadora to bezczelność, gdyż „u początków II wojny światowej leży sojusz sowiecko-niemiecki i pakt Ribbentrop-Mołotow”. Historyk przypomniał też, że nie tylko hitlerowcy prześladowali Polaków w trakcie okupacji – robili to również Sowieci. Prof. Polak przywołał pryz tym swoją rodzinną historię – jego mama spędziła w Ałtajskim Kraju 5 lat i straciła tam brata. Warunki na zesłaniu były straszne, a ludzie byli maltretowani i przymierali głodem.

 

Z kolei wchodzące do Polski w roku 1944 i 1945 wojska sowieckie dopuszczały się morderstw, gwałtów na kobietach oraz rabunku polskich surowców i sprzętu z fabryk – przypomina przewodniczący Kolegium IPN zauważając, że wypędzeniu Niemców z Polski nie towarzyszyła niepodległość naszego kraju, a kolejna, tym razem sowiecka niewola, która trwała przez kilka dekad. W tym czasie NKWD dopuszczało się zbrodni na Polakach, w tym na działaczach podziemia niepodległościowego. Historyk wymienił w tym kontekście zbrodnię augustowską oraz polowanie na żołnierzy AK i innych partyzantów. Podległość wobec Związku Sowieckiego miała także wymiar polityczny, wojskowy i ekonomiczny.

 

Prof. Polak docenił poniedziałkowe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na obchodach w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i zwrócił uwagę na kłamliwe oskarżenia pod adresem naszego kraju i naszych przodków oskarżanych o udział w Holokauście. Tymczasem „fakty były takie, że obozy koncentracyjne zbudowali Niemcy do mordowania głównie Żydów” – zauważył profesor Wojciech Polak dodając, że w niemieckich obozach ginęli także przedstawiciele innych narodów, w tym Polacy i Romowie, zaś wielu Żydów zamordowanych przez nazistów czuło związek z polskością. – Żydzi mordowani w Auschwitz często byli Żydami z pochodzenia, ale poczuwali się do polskości. Sztywne odgraniczanie ludzi według kryteriów norymberskich prowadzone przez Hitlera jest czymś kompletnie niewłaściwym – zauważył historyk.

 

 

Źródło: wpolityce.pl

MWł

 

 


DATA: 2020-01-28 10:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli okupację sowiecką uznać za zniewolenie narodu Polskiego, to armia czerwona dokonała zniewolenia i nie ma co zaprzeczać. Za zniewolenia należy zapłacić i to słono, gdyż z waszych rąk zginęło wielu młodych Polaków.
26 dni temu / do nn
 
Jeśli okupację niemiecką uznać za zniewolenie narodu Polskiego,to Armia radziecka dokonała wyzwolenia i nie ma co zaprzeczać za wyzwolenia należy zapłacić i to słono, gdyż zginęło wie młodych ludzi.
26 dni temu / nn
 
Tak, szczególnie za grabieże, kradzieże, mordy, samobójstwa, gwałty, strach, terror, zniszczenie, 50 lat tzw. komuny, PRL, socjalizm i "demokrację ludową"! Zgroza! RIP
26 dni temu / PI Grembowicz
 
Morawiecki PiS właśnie sprowadził JP Morgan do Polski.
26 dni temu / notabene
 
W książce"Wall Street a rewolucja bolszewicka"Antony Sutton ujawnia osobliwy sojusz kapitalistów i komunistów,którego efektem była rewolucja 1917,zniszczenie carskiej Rosji i wpędzenie tego kraju w trwającą niemal wiek komunistyczną niewolę.Okazuje się,że przez cały czas za plecami Lenina,Trockiego,ich towarzyszy stali bankierzy z Wall Street,z Morganem na czele.Tematem książki "Wall Street i ZSRR" jest nieprzerwany od 1920-1986 transfer zachodniej technologii do komunistycznego bloku sowieckiego,pozwalający na budowanie zdolności produkcyjnych,ekonomicznych,w końcu militarnych sowieckiej Rosji.Sowiecki blok otrzymywał z Zachodu niemalże wszystko począwszy od zakładów chemicznych,hut,elektrowni,gazociągów,systemów wydobycia ropy, in.złóż,kończąc na kompletnych fabrykach samolotów,statków,poj.bojowych,komputerów i technol. promów kosmicznych czy systemów naprowadzania w pociskach balistycznych.Korporacje międzynar.i rządy Zachodu uzbroiły "swojego wroga".
26 dni temu / udokumentowane
 
@kpt Źbik. Berling to nazwisko i w języku polskim pisze się je z dużej litery...."Do książki"!
27 dni temu / witoska
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.