DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Prof. Remi Brague: Część mieszkańców Francji nienawidzi kraju, który ich gości

Prof. Remi Brague: Część mieszkańców Francji nienawidzi kraju, który ich gości
fot.REUTERS/ Parwiz /FORUM

Gwałtowna radykalizacja młodych muzułmanów we Francji budzi coraz większy niepokój. Odniósł się do tego problemu jeden z czołowych znawców islamu prof. Rémi Brague, filozof religii, laureat Nagrody Ratzingera. Jego zdaniem niebezpieczne jest to, że we Francji nie chce się nazwać problemu po imieniu. Władze nie potrafią przyznać, że mają problem z rozwijającym się w tym kraju islamizmem.

 

Tymczasem, jak pokazały ostatnie badania, 45 proc. młodych muzułmanów zdaje sobie sprawę, że ich wiary nie da się pogodzić z wartościami francuskiego społeczeństwa. W obliczu tej nieuniknionej konfrontacji 74 proc. z nich daje pierwszeństwo islamowi.

 

Zdaniem prof. Brague’a na skutek zaniedbań, pogardy i cynizmu ze strony państwa, powstały we Francji „stracone obszary”, pewne dzielnice, gdzie niektórzy młodzi mówią już na głos i stanowczo, że nie podporządkują się prawom republiki, bo ponad nie stawiają prawo szariatu. Powracają oni do dawnego rozdziału świata na terytoria islamskie i terytoria wojny, czyli świat pogański, który ma się islamowi podporządkować.

 

Francuski filozofii i religioznawca uważa, że jego kraj nie potrzebuje nowych środków prawnych, by walczyć z tym zjawiskiem. Wystarczy, że będą egzekwowane istniejące już prawa. Przestrzega on, jednak by nie oczekiwać, że relacje z muzułmanami ułożą się na podobnej zasadzie, jak ułożyły się z katolikami po brutalnym rozdziale Kościoła od państwa w 1904 r.

 

Fakt, że po pierwszej wojnie światowej katolickie i laickie nurty francuskiego społeczeństwa zdołały wypracować zgodną formę współistnienia wynikał z tego, że wszystkich - uważa prof. Brague - łączyła wielka miłość do ojczyzny, jej historii, języka, kultury i literatury. Dziś wydaje się i pokazują to sondaże, że część społeczeństwa nie podziela tych uczuć, a wręcz nienawidzi, kraju, który ich gości – powiedział prof. Brague w wywiadzie dla dziennika Le Figaro.

 

Źródło: vaticannews.va

 

Pach


DATA: 2020-09-25 16:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I wten właśnie sposób sponsorujemy własną zaglade
1 miesiąc temu / Jajaja
 
Mawiali starożytni Rzymianie, że chcącemu nie dzieje się krzywda. Czemu zatem teraz te zdeprawowane francuziki potomkowie zbrodniczych jakobinów teraz jęczą pod butem islamskim? Będzie jeszcze weselej jak muzułmanie przejmą rządu w tym upadłym kraju, a to się stanie max w ciągu 30 lat. Wtedy to dopiero będzie wesoło. Odwrócili się od Pana Boga, mordowali chrześcijan, pomagali faszystowskim niemcom wywozić żydów do obozów koncentracyjnych na zagazowanie, dopusclili masonów i lewactwo do władzy no to i są takie konsekwencje. Ani przez moment nie jest mi ich szkoda. Za grzechy trzeba odpokutować. POKUTA I NAWRÓCENIE to antidotum na ich problemy. Ale to głos wołającego na pustyni. Nie zmienią się. Tak im szatan rękoma komuchów i sodomitów mózgi przeorał.
1 miesiąc temu / ZATEM CO
 
To prawda. Choć i obecnie rządząca partia swoimi pozorowanymi działaniami dyskredytuje patriotyzm oraz inne tradycyjne wartości.
1 miesiąc temu / @Second
 
Mieszkam w Polsce i potwierdzam,że wielu mlodych ludzi nienawidzi swego kraju. Wyniki bylyby podobne. Jeszcze parę lat temu na koszulkach młodzi mieli orla, litere P, polską flagę. Teraz coraz częściej LGBT, sa zamknieci w tym co podpowiada Facebook i ich "znajomi". Z jednej strony lewicowa narracja, z drugiej nienawiść, bo we wszystkich widza wroga, tzw dzieci konfederacji. Ci ostatni nienawidzą "Kaczora", PISu, "Pincet Plus" itd. A wszystko dlatego, ze nie maja wiary. A wiara to Duch Święty, Duch Jezusa Chrystusa i Ojca, ktory mieszka w czlowieku.
1 miesiąc temu / Second
 
w Polsce podobnie od żydokomuny stalinowskiej do obecnej
1 miesiąc temu / szpulas11
 
Nie tylko tam występują takie zjawiska. To chyba tak jest gdy rządzą obcy którzy nie szanują krajów którymi rządzą. Najnowsze prądy wogole nie wiedzą co to patriotyzm.
1 miesiąc temu / r
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.