DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Prof. Piotr Gliński: Polska będzie się domagać zwrotu zagrabionych przez Sowietów dóbr kultury

Prof. Piotr Gliński: Polska będzie się domagać zwrotu zagrabionych przez Sowietów dóbr kultury
fot. Adam Chelstowski / Forum

„Zagrabione przez Niemców, a potem zagrabione przez Sowietów dobra kultury są i pozostaną polską własnością. Polska zaś stale będzie się upominać o ich zwrot” – pisze Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński.

 

„Nie jest tajemnicą, że napaść Niemiec i Sowietów na Polskę w 1939 r. zapoczątkował trwający sześć lat okres ustawicznego rabunku naszego kraju” – rozpoczyna swój felieton na łamach „Rzeczpospolitej” Piotr Gliński. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wychodzi od słów Władimira Putina o polskich dokumentach, które „znalazły się w rosyjskich archiwach”.

 

„Prezydent Putin (…) posługuje się klasycznym eufemizmem. Polskie archiwa i dobra kultury zostały do Rosji bezprawnie wywiezione!” – precyzuje prof. Gliński.

 

Minister przedstawiając ogromną skalę grabieży polskiego dziedzictwa narodowego podkreśla, że nie pozostawi ich własnemu losowi. „Zagrabione przez Niemców, a potem zagrabione przez Sowietów dobra kultury są i pozostaną polską własnością. Polska zaś stale będzie się upominać o ich zwrot” – przekonuje.

 

Prof. Gliński przedstawił historię zwrotu rękopisu „Dziennika podróży na wschód” Juliusza Słowackiego, odkrytego w moskiewskich archiwach w 2011 r. przez prof. Henryka Głębockiego. Sprawa zakończyła się odmową wydania bezcennego dzieła, a polski naukowiec otrzymał zakaz wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej. „Jest ich [podobnych przypadków – red.] dużo więcej, ale instytucje rosyjskie muszą je ukrywać przed szerszą opinią publiczną, wiedząc, że nie mają tytułu prawnego do ich posiadania i wystawiania. W rezultacie nikt nie może z nich korzystać: ani Polacy, ani Rosjanie” – podkreśla.

 

Odmawiając zwrotu Polskich muzealiów, Rosjanie łamią przepisy prawa międzynarodowego, którego sami byli sygnatariuszami. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazuje także na rażący brak logiki oraz kłamstwa jakimi w swoich uzasadnieniach posługuje się strona rosyjska.

 

Źródło: Rzeczpospolita

PR

 

***

 

ZAPRASZAMY!!!

 

Konferencja „Rosja fałszywą nadzieją dla chrześcijaństwa” 

 

21 stycznia o godz. 18.30 w Warszawie (Centrum Prasowe Foksa). W spotkaniu udział wezmą wyjątkowi goście; prof. Andrzej Nowak, prof. Mieczysław Ryba, prof. Henryk Głębocki, red. Grzegorz Górny, red. Piotr Doerre. Spotkanie poprowadzi red. Łukasz Karpiel.


DATA: 2020-01-17 09:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Te popłuczyny piłsudczyzny doprowadzą do nieszczęścia w naszej ojczyźnie. Grają na polskich emocjach w niepolskiej sprawie, a goje łykają. Niebawem przyjdzie moment i znów wszyscy się zdziwią, że tak to wyszło. Kiedy ten naród zrozumie, że ta ekipa nie jest ... Ach szkoda mówić.
1 miesiąc temu / tom
 
To może i Szwecję o to zaczepić?
1 miesiąc temu / q
 
@Mirek: Czy ten "nieograniczony dostęp" nie jest zasługą Macierewicza?
1 miesiąc temu / pasuje
 
O! Przypomniało mu się? Akurat teraz? Jaki przypadek. Panie ministrze Gliński, żeby się czegoś domagać, to trzeba mieć siłę polityczną. A na nią składa się... /tu odsyłam do Cata Mackiewicza/. Ale zapewne Pan o tym wie - więc pytanie dlaczego - jak to napisał @Ryś - celowo dolewa Pan oliwy do ognia? Niech się pali? Państwowy Instytut Sztuki Filmowej z panią Magdaleną Sroką dotującą wszelkie lewackie produkcje, afera z kolekcją Czartoryskich i jacht dla Kusznierewicza. Albo ma Pan takie szczęście, że czego się nie dotknie to się nie udaje, albo zwyczajnie Pan coś z tego ma?
1 miesiąc temu / M
 
Dolewać oliwy do ogniu. Niech się pali.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Podstawowym problemem polskiej polityki zagranicznej jest jawna i niekaralna nielojalność wysokiego szczebla urzędników administracji rzadowej i funkcjonariuszy służb. Zdrada na rzecz Stanów Zjednoczonych i Izraela , a najprawdopodbniej równiez Anglii , Niemiec i Francji , nie jest przeszkodą w zajmowaniu nawet wysokich stanowisk , a w niektórych przypadkach chyba jest warunkiem ich objecia.W takich okolicznościach prowadzenie skutecznej polityki przeciw Rosji jest niemożliwe.Zwłaszcza gdy Rosja koordynuje swoja politykę z rzadami Niemiec i Izraela. Żądanie ministra Glińskiego moze nie jest najgorszym pomysłem ,ale lepiej byłoby , gdyby pojawiło sie przed oskarżeniami Putina i artykułem ,chyba w New York Timesie , o żydowskiej własności w polskich muzeach, ale to sa szczegóły wobec faktu nieograniczonego dostepu państw obcych do wiedzy o zamysłach polskiego rzadu.
1 miesiąc temu / Mirek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.