DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Prof. Pietro De Marco: Droga Synodalna podważa samą zasadę Kościoła

Prof. Pietro De Marco: Droga Synodalna podważa samą zasadę Kościoła
PCh24TV

Niemiecka Droga Synodalna jest olbrzymim wyzwaniem dla Kościoła katolickiego. Być może biskupi zza Odry tego nie dostrzegają, ale ich plan demokratyzacji Kościoła podważa samą zasadę Mistycznego Ciała Chrystusa - pisze włoski profesor filozofii, Pietro De Marco.

 

Słynny włoski watykanista Sandro Magister opublikował niedawno obszerny artykuł na temat niemieckiej Drogi Synodalnej. Omówił w nim dokumenty przygotowawcze do tego procesu, które, jak podkreślił, oznaczają w praktyce niezwykle głębokie zmiany w Kościele, w obszarach rozumienia kapłaństwa, roli kobiet, moralności seksualnej i podziału władzy. Teraz dziennikarz pochylił się szczególnie nad ostatnim z tych problemów, pod wieloma względami kluczowym.

 

Niemcy proponują bowiem „rewolucję, demokratyzację Kościoła z wybieralnym dostępem do wiodących funkcji i ze związanym z tym obowiązkiem, by wybrany odpowiadał nie tylko przed innymi demokratycznie wybranymi ciałami, ale także niezależną jurysdykcją”, pisze Magister. W jego ocenie może to oznaczać „odwrócenie założycielskiej struktury Kościoła katolickiego”.

 

Tę kwestię dla Sandro Magistra omówił bardzo szeroko prof. Pietro De Marco, filozof i historyk związany w przeszłości z Uniwersytetem Florencji oraz Fakultetu Teologicznego Włoch Centralnych. Na łamach bloga Magistra pojawił się jego artykuł pt. „Droga Synodalna i równia pochyła niemieckiego Kościoła”. Zdaniem profesora niemiecki synod może doprowadzić do katastrofalnych skutków.

 

„Niemieccy biskupi wydają się tego nie dostrzegać, ale przebieg Drogi Synodalnej, zainicjowanego przez nich procesu synodalnego nakierowanego na decydowanie o Kościele z dołu, jest zarazem ścieżką wiodącą do zatopienia i zniszczenia Kościoła, jako instytucji i jako zwierzchności, w systemie demokratycznym i jego tyglu wartości” - pisze uczony.

 

Profesor zwraca uwagę, że Droga Synodalna dąży do „demokratyzacji” Kościoła, który jest na mocy ustanowienia Bożego niedemokratyczny. De Marco przypomina, że na Drodze Synodalnej niemal równe prawo głosu mają duchowni i świeccy, biskupi i członkowie Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, mężczyźni i kobiety. „Droga Synodalna jest machiną wojenną i zarazem prefiguracją swoich rezultatów: nowego podziału i nowych podmiotów i przedmiotów władzy” - stwierdza.

 

Uczony zwraca uwagę, że radykalnych reform, mających całkowicie wywrócić hierarchiczną strukturę Kościoła, Niemcy chcą dokonać szermując hasłami walki ze skandalem pedofilii oraz z klerykalizmem.

„Intencje [Drogi Synodalnej] są w oczywisty sposób bezprawne z ostatecznej perspektywy dogmatu, jako że są ewidentnie schismati faventes et in errorem inducentes, to znaczy wybierają schizmę i wiodą ku błędowi. Ideologiczna i organizacyjna rama, która się tutaj kształtuje, stwarza dla Kościoła o wiele poważniejsze wyzwanie niż inne, potępione w przeszłości”, wskazuje.

 

„Intencją [Drogi Synodalnej] jest podjęcie nieodwracalnych decyzji. Naiwna utopia Kościoła przyszłości unieważnia istnienie Kościoła w Chrystusie i każdym ochrzczonym człowieku. Trzeba mocno powiedzieć, że na ile niemiecki Kościół jest nasycony samobójczą retoryką przeciwko władzy i przeciwko kapłaństwu, na ile jest wydany na pastwę już niekatolickich elit, na tyle jest jako Kościół – mistyczne ciało Chrystusa i sakrament w Nim, dla Niego i przez Niego – pustą poczwarką” - ocenia.

 

Na koniec prof. De Marco wyraża nadzieję, że sprawą zajmie się papież Franciszek. Ojciec Święty, przypomina uczony, jest zobowiązany „utwierdzać braci w wierze”, a to oznacza wzmacnianie jednej wiary w Kościele, lub, jeśli trzeba, tej wiary przywracanie.

 

Źródło: magister.blogautore.espresso.repubblica.it

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-05-21 08:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zobaczymy skąd te pomysły przychodzą z laicyzowanych, heretyckich protestanckich, POst12nazistowskich, skomunizowanych Niemiec!!! Przecież tam już nie ma kościoła katolickiego. Hierarchia zdeprawowana do spodu. Komunista Marks zaczął POstkomunista Marx skończy. Jakiż to chichot historii. Co oni proponują - ekologizm, homoseksualizm, eutanazję wspomaganą, aborcję, feminizowanie i inne szatańskie pomysły. Co ma to wspólnego z Ewangelią Jezusa Chrystusa!? Ale nie to jest problemem. Problemem jest to, że nie zostali jeszcze eksomunikowani przez papieża! W Niemczech smród POstsoborowy szatański aż wykrzywia nozdrza. Smród rozkładu i destrukcji. Sąd przyjdzie i na nich jak się nie odwrócą od swoich nieprawości. I to już niedługo!
6 miesięcy temu / ROZKŁAD
 
Niemcy to chodzący trup.
6 miesięcy temu / baca
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.