DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Prof. Nowak: Nie może być strachu przed prawdą o Smoleńsku. Jeśli się boimy, to rozwiążmy państwo

Prof. Nowak: Nie może być strachu przed prawdą o Smoleńsku. Jeśli się boimy, to rozwiążmy państwo
FOT.JERZY DUDEK/Forum

Zdaniem prof. Andrzeja Nowaka nie ma przekonujących dowodów mówiących o tym, co się stało 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku pod Smoleńskiem. Materiały przechowuje strona rosyjska i manipuluje nimi. Polaków nie może jednak paraliżować strach przed prawdą, jaka by ona nie była. „Inaczej rozwiążmy państwo, powiedzmy, że boimy się być państwem i niech lepiej będzie to Rosja, Niemcy albo inne porządne państwo, które dba o bezpieczeństwo swoich obywateli” – stwierdził naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

W opinii historyka wielka tragedia wydarzyła się w społeczeństwie polskim nie tylko 10 kwietnia 2010 roku, ale także i po tej dacie. Prof. Andrzej Nowak ma na myśli pęknięcie barier cywilizacyjnych, takich jak szacunek do zmarłych i ich rodzin oraz prawo do przeżywania żałoby.

 

- Straszny podział wynika z tej eksplozji nienawiści, która wybuchła tuż po 10 kwietnia kiedy przełamano wiele barier, które bardzo trudno odbudować, barier cywilizacyjnych, które są potrzebne, takich jak na przykład szacunek do zmarłych, dla żałoby. Ale trzeba odbudować te cywilizacyjne struktury, które znowu nas połączą. To zajmie bardzo wiele czasu, tego się nie uda zrobić przy pomocy żadnego triku z dnia na dzień, myślę, że to jest praca na wiele lat. Trzeba ją zaczynać teraz, od siebie – powiedział w rozmowie z Krzysztofem Skowrońskim w programie „24 minuty” prof. Andrzej Nowak.

 

Jak zauważył historyk, mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której zginęło 96 obywateli Rzeczpospolitej, a nie ma winnych. Dopuszczono do wielu zaniedbań a mówi się, że państwo zdało egzamin. – Państwo nie zdało egzaminu z całą pewnością – ocenił naukowiec.

 

- Musi być w dialogu, w debacie społecznej zmieniony ton, z tonu wzajemnej nienawiści – apelował w TVP Info profesor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

- Jeżeli mamy czuć się pewniej, kiedy wsiadamy do samolotu jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, jeżeli mamy czuć się pewniej we własnym kraju, że nie grozi nam jakiś atak zewnętrzny, że nasze państwo będzie nas broniło, to musimy tę sprawę, która pochłonęła życie 96 naszych współobywateli wyjaśnić. Jeżeli nie wyjaśnimy dlaczego to tak się stało, kto zawinił, jak możemy sprawić, żeby tego rodzaju tragedia się nie powtarzała to, nie będziemy dobrze funkcjonowali jako społeczeństwo i jako państwo – ocenił prof. Nowak.

 

- Co się zdarzyło 10 kwietnia rano, nie mam wizji, bo nie ma żadnych przekonywujących dla mnie dowodów w tej sprawie, ponieważ te trzyma strona rosyjska i manipuluje nimi – stwierdził w programie Krzysztofa Skowrońskiego historyk. Zwrócił on także uwagę na zaniedbania, a nawet skandaliczne sytuacje do jakich doszło po katastrofie smoleńskiej.

 

- Dam jeden przykład skandalu po 10 kwietnia. Awans pana Janickiego na wyższy stopień generalski, którego 9 podwładnych zginęło. Jeżeli 9 podwładnych ginie, to jest to rzecz potworna – zauważył prof. Nowak.

 

Jego zdaniem, które badacz z UJ opiera na liście trzech rosyjskich dysydentów do rządu Donalda Tuska (Władimira Bukowskiego, Natalii Gorbaniewskiej i Andrieja Iłłarionowa), w imię ocieplania wizerunku polityki zagranicznej Tuska nie dochodzono prawdy.

 

- Ja nie wiem co tam było. Czy tam był zamach, czy nie było zamachu. Ale nie może być strachu przed prawdą. Inaczej rozwiążmy państwo, powiedzmy, że boimy się być państwem i niech lepiej będzie to Rosja, Niemcy albo inne porządne państwo, które dba o bezpieczeństwo swoich obywateli – dodał prof. Andrzej Nowak, uznawany powszechnie za jednego z najwybitniejszych światowych sowietologów. W jego opinii wyjaśnienia przyczyn katastrofy nie należy spodziewać się prędko.


 

Źródło: TVP Info

MWł   


DATA: 2016-04-12 08:59
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skundlone komunistycznymi rzadami (przy wsparciu czesci umoczonego w Jalcie Zachodu)elity Polski nie sa w stanie prowadzic nic wiecej poza krutkowzroczna polityka pozwalajaca Polsce zaledwie na wegetacje i to sie juz nie zmieni.Kliki oparte na poszerzaniu prywatnych geszeftow nie maja zadnej wizji rozwoju Polski.Nawet swietne projekty mogace byc szansa na rozwoj Polski (jak np. budowa autostrad) ponosza kleske gdyz nie ma dobrych ,,panstwowcow": ludzi daleko patrzacych w przyszlosc.
ponad 4 lata temu / bubu
 
Z każdym rokiem coraz trudniej oprzeć się wrażeniu, że ukonstytuował się nawet pewien niepisany sojusz ponad podziałami ? czego znamiennym świadectwem jest zgodne przemilczanie kluczowych warszawsko-smoleńskich zagadek przez polityków i publicystów ze zgoła przeciwnych, w innych sprawach zajadle zwalczających się obozów. Imponująca jest liczba i kaliber faktów zgodnie przemilczanych i pytań nigdy niezadanych ani przez ?Gazetę Wyborczą?, ani przez ?Gazetę Polską?. Jedni i drudzy wolą miesiącami uprawiać swego rodzaju polityczny ?wrestling? ? ale przecież ani jedni, ani drudzy nie zadają podstawowych pytań, np. o wojskowe Okęcie, o wyburzony tam hangar nr 21, o miejsca zbiórki i ostatnią drogę wszystkich pasażerów, o godziny wyjścia z domu i ostatnie telefony, o wizytę prezydenta Kaczyńskiego w Wilnie (9 kwietnia) czy o wizytę generała Petraeusa w Warszawie (7?9 kwietnia 2010), etc., etc.
ponad 4 lata temu / Głośniej nad tymi trumnami!
 
Polscy państwowcy nie powinni akceptować ?prawdy selektywnej? o zamachu warszawsko-smoleńskim 2010 r.; nie powinni brać za dobrą monetę wersji propagandowych ? niezależnie od tego, czy są one propagowane przez ?obóz zdrady? czy przez ?obóz patriotyczny?.
ponad 4 lata temu / głośniej nad tymi trumnami!
 
Trzeba zawsze mierzyc sily na zamiary. A u nas ... szlachta na kon wsiedzie jasnowcem na czele i jakos to bedzie! ech ...
ponad 4 lata temu / Zbigniew
 
Niektórzy z frustracji dokonują projekcji swoich cech na innych. Skoro taktyka Niemców nie wypaliła wskutek czego w ich kraju postępuje utrata bezpieczeństwa wewnętrznego, to znaczy że nie dbają o swoich obywateli. Nieważne że chcieli dobrze. Wyszło dla nich źle. Czyli chcieli zadbać, ale nie zadbali.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Drogi Panie Profesorze, właśnie osławiona polityka (post)jagiellońska wiadomego obozu i wiadomych osób na Ukrainie święci swój kolejny (arcy)trumf... ja tylko tego się obawiam aby nie skończyło się to wszystko jakimś pogromem (sprokurowanym lub nie) Polaków mieszkających na Ukrainie (bo różne scenariusze licho wiecznie nieśpiące pisze..)... czekam na Pana analizę aktualnej sytuacji i zarazem na jakąś próbę bilansu już teraz "dokonań" tej osławionej polityki... rozlana krew ludzka na majdanie, wojna-przewlekły konflikt z Rosją, głęboki kryzys gospodarczy, dezintegracja terytorialna a już dziś brak możliwości realizacji celu dla którego to wszystko było przedsiębrane czyli integracji tzw. z ue..... majstersztyk to mało powiedziane...
ponad 4 lata temu / marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.