DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Prof. Mieczysław Ryba: układ anglosasko-polski jako alternatywa dla Brukseli

Prof. Mieczysław Ryba: układ anglosasko-polski jako alternatywa dla Brukseli
fot. REUTERS/Carlos Barria/FORUM

Kreśli się układ pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, w którym Polska zajmuje istotne miejsce. Jest to alternatywa dla zbliżenia Berlina z Moskwą oraz presji Brukseli – twierdzi historyk prof. Mieczysław Ryba, wykładowca KUL i WSKSiM.

 

Profesor Ryba był gościem Radia Maryja w programie „Aktualności dnia”. Ze słuchaczami podzielił się przewidywanymi skutkami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Zdaniem historyka w Europie kreśli się nowy układ sił,w którym Polska zajmuje strategiczne miejsce. Z jednej strony układu znajdują się Stany Zjednoczone wraz ze swymi sojusznikami, a z drugiej mamy do czynienia ze zbliżeniem niemiecko-rosyjskim. Nie bez znaczenia jest też rola Unii Europejskiej.

 

Swoje informacje prof. Ryba oparł o przemówienie Donalda Trumpa wygłoszone na tegorocznym zjeździe ONZ w Nowym Jorku. – Wskazywanie na Polskę oczywiście w jakiś sposób świadczy, że jesteśmy w tej ich [Amerykanów - przyp. red.] perspektywie krajem istotnym, a to przede wszystkim dlatego, że Eurazja jest bardzo istotna w układance światowej, a na tym megakontynencie tworzą się różne układy geopolityczne i ten układ energetyczny, jaki się zacieśnia między Niemcami a Rosją jest niekorzystny nie tylko dla Europy Centralnej, ale jest postrzegany jako niekorzystny również z perspektywy Stanów Zjednoczonych – zaznaczył historyk.

 

Zdaniem profesora, wypychanie Ameryki z tej układanki sił w Europie postrzegane jest przez USA jako bardzo niekorzystne. Historyk dodatkowo wskazał na istotne fragmenty przemówienia, w których Trump krytycznie odniósł się do polityki niemieckiej. Pokazuje to stopniowe krystalizowanie się układu sił w Europie.

 

Prof. Ryba wskazał, że sojusz polsko-amerykański dał nam pewną swobodę działania w Europie Centralnej. Jego zdaniem, nie jesteśmy skazani na bezalternatywne rozwiązania.  Jeśli mówimy o Nord Stream, to zaraz mówimy o Międzymorzu, jeśli mówimy o gazie, to nie tylko myślimy o tym układzie niemiecko-rosyjskim, ale o możliwościach amerykańskich w tym zakresie. Jest cały szereg konkretnych tematów, które należałoby realizować, wykorzystując napięcie, które – wydaje się – potęguje się, a nie osłabia  przekonywał.

 

 

Źródło: radiomaryja.pl

PR

 

 


DATA: 2018-09-28 10:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jak sojusz myszy z kotem. Sojusz w celu wyegzekwowania zwrotu mienia żydowskiego, pod nadzorem okupanta z USA.
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 
Proszę pana prof. Rybę o ustosunkowanie się do komunikatu Kongresu USA z dnia 26 września 2018 o którym jest mowa w rozmowie na ytube "Jakie Polska ma rzeczywiste sojusze międzynarodowe? Stosunki, interesy i polityka zagraniczna RP?" Proszę też o odpowiedź na pytanie Dlaczego rząd PiS (rzekomo propolskich i proamerykanski) wprowadza w Polsce dyrektywy unijne w formie o wiele ostrzejszej dla obywateli niż wymaga tego UE? W odczuciu Polaków polityka rządu PiS przeczy całkowicie polskiej racji stanu.
ponad 1 rok temu / 447
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.