DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   TEMAT NUMERU: CZY MIĘSOŻERCA MOŻE BYĆ ZBAWIONY?

Prof. Mieczysław Ryba: Przyroda – nowy proletariat

Prof. Mieczysław Ryba: Przyroda – nowy proletariat
fot. Nils Jorgensen / Capital pictures

Świat przyrody bez człowieka będzie światem o wiele bardziej okrutnym, bo człowiek jest jego integralną częścią i ma obowiązek racjonalnie wszystko w nim układać – przypomina profesor Mieczysław Ryba w rozmowie z Piotrem Relichem.

 

Coraz częściej podnoszą się głosy nie tylko wzywające do niezabijania zwierząt, ale wręcz do przyznania im praw. Niektórzy nawet sugerują, że tak naprawdę pomiędzy nami a innymi gatunkami nie ma istotnych różnic. Z czego wynikają takie koncepcje?

– Z wyrzucenia z opisu otaczającej nas przestrzeni Boga – wówczas cała hierarchia bytów ulega zachwianiu. Człowiek przestaje wtedy wiedzieć, kim w istocie jest i dokąd podąża. W związku z tym pojawiają się dwie tendencje rewolucyjne. Jedna z nich podnosi go do rangi anioła czy nawet boga, który nie musi się z niczym liczyć i może dowolnie przekraczać wszelkie zasady; druga człowieka animalizuje, czyli całkowicie zrównuje go ze zwierzęciem. Wtedy chwieje się wszystko: i rozumienie świata, i relacja z porządkiem natury.

 

Bóg stworzył porządek i naturę dla człowieka i dlatego człowiek powinien nią zarządzać – wszystko to zostało opisane w Biblii, z której bierze początek nauczanie Kościoła. Ateistyczne filozofie, odrzucając Boga, dały przestrzeń do pojawienia się bardzo skrajnych i często absurdalnych teorii w tym zakresie.

 

Zwierząt nie należy zabijać i zjadać?! Przecież w świecie fauny ten proces zachodzi przez cały czas. Dzisiaj potępia się zabijanie krów czy świń, ale przecież można pójść dalej i zakazać likwidacji szkodników. Bądźmy konsekwentni! Kiedy można zwierzęta „likwidować”, jeśli nam szkodzą, a kiedy nie? Zresztą, jak regulować relacje zwierzęce?

 

Nie wydaje się, by chodziło tu o jakieś kwestie praktyczne – już na pierwszy rzut oka to czysta ideologia…

– Owszem, tworzy się warstwę ideologiczną – taki ekologiczny „raj na ziemi”, który w rzeczywistości nie występuje i nie trzyma się racjonalnej oceny rzeczywistości. Ideologia ta postrzega człowieka jako zagrożenie, a zatem byt, który powinien zniknąć z powierzchni ziemi, a jeśli nie zniknąć to przynajmniej radykalnie ograniczyć swoją liczebność.

 

Ofiarą tej szkodliwej ideologii jak zwykle pada przede wszystkim zafascynowane „nowoczesnością” młode pokolenie. Znajdziemy w tym gronie również katolików ulegających ideologii jawnie sprzecznej z Pismem Świętym. Tymczasem katolicyzm jest wiarą racjonalną, w której absolutna większość rzeczy daje się rozeznać za pomocą rozumu. I dlatego właśnie ideologia ta usiłuje oddziaływać przede wszystkim emocjonalnie, a nie racjonalnie.

 

Jakim celom służy promowanie powyższych tendencji w społeczeństwie?

– Z całą pewnością stoją za tym jakieś cele biznesowe, jednak najważniejsze jest sianie zamętu w rozumieniu rzeczywistości. Zamiast łączyć świat duchowy i materialny oraz w pewnym sensie „uprawiać” naturę, człowiek jawi się jedynie jako szkodnik.

 

Dlaczego obraz rozrywanego przez wilki jelenia ma być cudowny (mimo że zgon biednego zwierzęcia jest dramatyczny i tragiczny), natomiast jeśli śmierć (i to znacznie bardziej humanitarnie) zadaje zwierzęciu myśliwy, to jego czyn odczytuje się jako niedopuszczalny i moralnie zły? To absurd! Świat przyrody bez człowieka będzie światem o wiele bardziej okrutnym niż z człowiekiem, bo człowiek jest jego integralną częścią; istnieje po to, by racjonalnie w nim wszystko układać.

 

Ale przecież podnosi się w wielu wypadkach uzasadnione kwestie dotyczące traktowania zwierząt w rzeźniach, ubojniach czy hodowli przemysłowej.

– Oczywiście, wypaczenia istnieją, ideologia musi na czymś żerować. Przemysłowy chów zwierząt wyraźnie odbiega od porządku natury i ostatecznie niespecjalnie nawet służy człowiekowi. Wymaga to uporządkowania i naprawy, przecież nie da się tego wszystkiego traktować w sposób mechanistyczny – natura jest czymś więcej.

 

Ideologia jednak, bazując na wypaczeniach, popada w absolutnie odwrotną skrajność, proponując odwrócenie porządku świata.

 

Dzisiejsze ruchy ekologiczne, wegańskie czy prozwierzęce charakteryzują się mocno lewicową proweniencją. Niektórzy dopatrują się w stojących za nimi ideologiach nowego wcielenia marksizmu. Czy takie stwierdzenie jest uzasadnione?

– Pamiętajmy, że na przykład niemiecka Partia Zielonych nie ukrywa swego przywiązania do postulatów rewolucji seksualnej. A jeżeli już o niej mówimy, to przecież zdefiniowano, że nowym proletariatem są wszelkie „mniejszości seksualne” i w celu ich „wyzwolenia” wywracamy do góry nogami całą kulturę. W tym procesie rolę kolejnego niszczonego przez człowieka „proletariatu” ma pełnić przyroda.

 

Te absurdy stanowią pokłosie konkretnych założeń filozoficznych, a neomarksizm jest w rewolucji kulturowej wszechobecny – zmienia tylko przedmiot „wyzwalania”. Obecnie mamy do czynienia z wyzwalaniem przyrody od człowieka – aby przyroda nie była poddana człowiekowi.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Tekst pochodzi z 71. numeru magazynu Polonia Christiana

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

powinni też wyzwolić bakterie z jelit człowieka dla ideologicznej poprawności
11 miesięcy temu / rucola
 
@Jot - to zaproś motylicę wątrobową.
11 miesięcy temu / Jot
 
Charakterystyczne,że w państwach komunistycznych nie przejmowano się zupełnie sprawa ekologii.A przecież sam Karol Marks wzywał do wyzwalania zwierząt i ochrony przyrody.Co ciekawe,uważał on,że za cierpienia tychże odpowiadają...Żydzi,którzy wyalienowali się zupełnie od świata przyrodniczego.Uwaznym czytelnikiem Marksa był natomiast Adolf Hitler,który wprowadził w życie jego filozofię ekologiczna ustanawiając cały pakiet praw ochrony zwierząt.
11 miesięcy temu / nauczkrzysztof
 
Jednak technologia 5G, która zagraża i człowiekowi i zwierzętom nie jest kłopotem dla ekologów.
11 miesięcy temu / Ryś
 
Biedni skrzywdzeni ludzie.Destrukcja człowieczeństwa.Wciągają w to bagno nasze niewinne dzieci.
11 miesięcy temu / kolo
 
Czy oni już zamienili się w proch ziemi? Ile ludzi umarło za życia?
11 miesięcy temu / Bury
 
 

Grupa lekarzy i naukowców ostrzega przed zgubnymi skutkami masowego zaszczepienia Polaków przeciwko koronaworusowi. Ich zdaniem oferowane preparaty nie są wystarczająco bezpieczne. Lekarze apelują, by nie sięgać tu po żadne środki przymusu oraz chcą rzetelnej informacji na temat skuteczności i powikłań szczepionki.

 
 

Wpis na Facebooku stał się przyczyną wykluczenia kobiety z klubu fitness w województwie wielkopolskim. Wyraziła ona poparcie dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej i krytycznie oceniła proaborcyjne manifestacje. Instytut Ordo Iuris podjął interwencję w tej sprawie, kierując do klubu wezwanie przedprocesowe, w którym domaga się przeprosin. W przeciwnym razie, prawnicy wystąpią na drogę sądową.

 

Spotkanie premiera Francji Jeana Castexa z przedstawicielami Konferencji Biskupów Francji (CEF), do jakiego doszło wczoraj wieczorem w Paryżu, kilka godzin po decyzji Rady Stanu, która zakwestionowała wprowadzony przez władze państwowe 30-osobowy limit wiernych w miejscach kultu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, było gestem fair play ze strony szefa rządu. Opinię taką wyraził przewodniczący episkopatu abp Eric de Moulins-Beaufort.

 

Wiele mówi się w Polsce o potrzebie budowy kultury posiadania i używania broni palnej. Fundacja Ad Arma zwraca w tej kwestii uwagę na fakt, że obecnie nie ma w naszym kraju kultury noszenia na co dzień jakiegokolwiek narzędzia służącego do obrony.

 

Jeszcze przed świątecznym weekendem w USA prezydent Donald Trump zdecydował się usunąć kilka osób z wpływowej organizacji ekspertów doradzającej Pentagonowi, Rady ds. Polityki Obronnej. Ponadto podjął działania, by ułatwić zwalnianie pracowników służby cywilnej i zastępowanie ich mianowanymi ekspertami politycznymi.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kon[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.