DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   TEMAT NUMERU: CZY MIĘSOŻERCA MOŻE BYĆ ZBAWIONY?

Prof. Mieczysław Ryba: Przyroda – nowy proletariat

Prof. Mieczysław Ryba: Przyroda – nowy proletariat
fot. Nils Jorgensen / Capital pictures

Świat przyrody bez człowieka będzie światem o wiele bardziej okrutnym, bo człowiek jest jego integralną częścią i ma obowiązek racjonalnie wszystko w nim układać – przypomina profesor Mieczysław Ryba w rozmowie z Piotrem Relichem.

 

Coraz częściej podnoszą się głosy nie tylko wzywające do niezabijania zwierząt, ale wręcz do przyznania im praw. Niektórzy nawet sugerują, że tak naprawdę pomiędzy nami a innymi gatunkami nie ma istotnych różnic. Z czego wynikają takie koncepcje?

– Z wyrzucenia z opisu otaczającej nas przestrzeni Boga – wówczas cała hierarchia bytów ulega zachwianiu. Człowiek przestaje wtedy wiedzieć, kim w istocie jest i dokąd podąża. W związku z tym pojawiają się dwie tendencje rewolucyjne. Jedna z nich podnosi go do rangi anioła czy nawet boga, który nie musi się z niczym liczyć i może dowolnie przekraczać wszelkie zasady; druga człowieka animalizuje, czyli całkowicie zrównuje go ze zwierzęciem. Wtedy chwieje się wszystko: i rozumienie świata, i relacja z porządkiem natury.

 

Bóg stworzył porządek i naturę dla człowieka i dlatego człowiek powinien nią zarządzać – wszystko to zostało opisane w Biblii, z której bierze początek nauczanie Kościoła. Ateistyczne filozofie, odrzucając Boga, dały przestrzeń do pojawienia się bardzo skrajnych i często absurdalnych teorii w tym zakresie.

 

Zwierząt nie należy zabijać i zjadać?! Przecież w świecie fauny ten proces zachodzi przez cały czas. Dzisiaj potępia się zabijanie krów czy świń, ale przecież można pójść dalej i zakazać likwidacji szkodników. Bądźmy konsekwentni! Kiedy można zwierzęta „likwidować”, jeśli nam szkodzą, a kiedy nie? Zresztą, jak regulować relacje zwierzęce?

 

Nie wydaje się, by chodziło tu o jakieś kwestie praktyczne – już na pierwszy rzut oka to czysta ideologia…

– Owszem, tworzy się warstwę ideologiczną – taki ekologiczny „raj na ziemi”, który w rzeczywistości nie występuje i nie trzyma się racjonalnej oceny rzeczywistości. Ideologia ta postrzega człowieka jako zagrożenie, a zatem byt, który powinien zniknąć z powierzchni ziemi, a jeśli nie zniknąć to przynajmniej radykalnie ograniczyć swoją liczebność.

 

Ofiarą tej szkodliwej ideologii jak zwykle pada przede wszystkim zafascynowane „nowoczesnością” młode pokolenie. Znajdziemy w tym gronie również katolików ulegających ideologii jawnie sprzecznej z Pismem Świętym. Tymczasem katolicyzm jest wiarą racjonalną, w której absolutna większość rzeczy daje się rozeznać za pomocą rozumu. I dlatego właśnie ideologia ta usiłuje oddziaływać przede wszystkim emocjonalnie, a nie racjonalnie.

 

Jakim celom służy promowanie powyższych tendencji w społeczeństwie?

– Z całą pewnością stoją za tym jakieś cele biznesowe, jednak najważniejsze jest sianie zamętu w rozumieniu rzeczywistości. Zamiast łączyć świat duchowy i materialny oraz w pewnym sensie „uprawiać” naturę, człowiek jawi się jedynie jako szkodnik.

 

Dlaczego obraz rozrywanego przez wilki jelenia ma być cudowny (mimo że zgon biednego zwierzęcia jest dramatyczny i tragiczny), natomiast jeśli śmierć (i to znacznie bardziej humanitarnie) zadaje zwierzęciu myśliwy, to jego czyn odczytuje się jako niedopuszczalny i moralnie zły? To absurd! Świat przyrody bez człowieka będzie światem o wiele bardziej okrutnym niż z człowiekiem, bo człowiek jest jego integralną częścią; istnieje po to, by racjonalnie w nim wszystko układać.

 

Ale przecież podnosi się w wielu wypadkach uzasadnione kwestie dotyczące traktowania zwierząt w rzeźniach, ubojniach czy hodowli przemysłowej.

– Oczywiście, wypaczenia istnieją, ideologia musi na czymś żerować. Przemysłowy chów zwierząt wyraźnie odbiega od porządku natury i ostatecznie niespecjalnie nawet służy człowiekowi. Wymaga to uporządkowania i naprawy, przecież nie da się tego wszystkiego traktować w sposób mechanistyczny – natura jest czymś więcej.

 

Ideologia jednak, bazując na wypaczeniach, popada w absolutnie odwrotną skrajność, proponując odwrócenie porządku świata.

 

Dzisiejsze ruchy ekologiczne, wegańskie czy prozwierzęce charakteryzują się mocno lewicową proweniencją. Niektórzy dopatrują się w stojących za nimi ideologiach nowego wcielenia marksizmu. Czy takie stwierdzenie jest uzasadnione?

– Pamiętajmy, że na przykład niemiecka Partia Zielonych nie ukrywa swego przywiązania do postulatów rewolucji seksualnej. A jeżeli już o niej mówimy, to przecież zdefiniowano, że nowym proletariatem są wszelkie „mniejszości seksualne” i w celu ich „wyzwolenia” wywracamy do góry nogami całą kulturę. W tym procesie rolę kolejnego niszczonego przez człowieka „proletariatu” ma pełnić przyroda.

 

Te absurdy stanowią pokłosie konkretnych założeń filozoficznych, a neomarksizm jest w rewolucji kulturowej wszechobecny – zmienia tylko przedmiot „wyzwalania”. Obecnie mamy do czynienia z wyzwalaniem przyrody od człowieka – aby przyroda nie była poddana człowiekowi.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Tekst pochodzi z 71. numeru magazynu Polonia Christiana

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

powinni też wyzwolić bakterie z jelit człowieka dla ideologicznej poprawności
1 miesiąc temu / rucola
 
@Jot - to zaproś motylicę wątrobową.
1 miesiąc temu / Jot
 
Charakterystyczne,że w państwach komunistycznych nie przejmowano się zupełnie sprawa ekologii.A przecież sam Karol Marks wzywał do wyzwalania zwierząt i ochrony przyrody.Co ciekawe,uważał on,że za cierpienia tychże odpowiadają...Żydzi,którzy wyalienowali się zupełnie od świata przyrodniczego.Uwaznym czytelnikiem Marksa był natomiast Adolf Hitler,który wprowadził w życie jego filozofię ekologiczna ustanawiając cały pakiet praw ochrony zwierząt.
1 miesiąc temu / nauczkrzysztof
 
Jednak technologia 5G, która zagraża i człowiekowi i zwierzętom nie jest kłopotem dla ekologów.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Biedni skrzywdzeni ludzie.Destrukcja człowieczeństwa.Wciągają w to bagno nasze niewinne dzieci.
1 miesiąc temu / kolo
 
Czy oni już zamienili się w proch ziemi? Ile ludzi umarło za życia?
1 miesiąc temu / Bury
 
 

„Benedykt XVI zauważył, że nie może milczeć w swojej nowej książce, ponieważ uważa głosy tych, którzy chcą znieść celibat kapłański, jako wielkie niebezpieczeństwo dla Kościoła” – powiedział kard. Gerhard Müller.

 
 

Metropolita krakowski sprawował Mszę św. z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka. W kazaniu abp Marek Jędraszewski podkreślił, że przynależność do Kościoła Chrystusowego jest chlubą i radością całego Narodu. – Nasz polski Naród będzie trwał, a wraz z nim będzie trwał Chrystusowy Kościół – powiedział.

 

W amerykańskim Plainfield w stanie New Jersey, policja aresztowała katolickiego księdza oraz pięciu obrońców życia, którzy odmówili opuszczenia kliniki aborcyjnej. Działacze pro life modlili się oraz chcieli udzielać pomocy matkom, które przybyły do kliniki zabić swoje nienarodzone dziecko.

 

W średniowiecznej sztuce chrześcijańskiej możemy zobaczyć, że podobnie jak św. Piotra przedstawia się z pękiem kluczy, a św. Pawła z mieczem, czterej ewangeliści są symbolicznie przedstawiani ze skrzydlatym zwierzęciem lub człowiekiem. Każdemu z ewangelistów przypisuje się jedno konkretne stworzenie. Znaczenie tego artystycznego zwyczaju nie jest powszechnie znane. Co zatem oznaczają symbole ewangelistów? 

 

Premier Mateusz Morawiecki w zdecydowany sposób odpowiedział na komentarze ze strony Moskwy, które prowadzą do manipulacji historycznych działających na niekorzyść Polski. – Nie damy się zastraszyć, nie damy się sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy – mówił szef rządu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.