DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Żołnierze Wyklęci dbali o zachowanie polskiej tradycji bożonarodzeniowej

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Żołnierze Wyklęci dbali o zachowanie polskiej tradycji bożonarodzeniowej

Mamy wiele świadectw mówiących o tym jak bardzo Żołnierze Wyklęci dbali o zachowanie polskiej tradycji (Bożonarodzeniowej – red.) – powiedział w poniedziałek na antenie TVP Info prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Prof. Szwagrzyk podkreślił, że eksterminacja, jakiej dokonywali komuniści na swoich przeciwnikach w czasach „instalowania” nad Wisłą „utopijnego systemu” Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina polegała nie tylko na ich fizycznej eliminacji oraz skazywaniu na zapomnienie w bezimiennych dołach śmierci. To również walka z tradycją, wiarą i wartościami katolickimi, jakie reprezentowali Żołnierze Wyklęci – Niezłomni oraz ci, którzy walkę z sowietyzacją Polski przypłacili swoim zdrowiem i życiem.

 

Zdaniem historyka jednym z najbardziej znienawidzonych przez komunistów aspektów polskości i wiary było obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia i dzisiaj nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ich reakcji, gdy zamknięci w katowniach UB żołnierze i opozycjoniści świętowali przyjście na świat Syna Bożego. – Wiemy, że tę tradycję starali się zachowywać w katowniach ubeckich. Tam, gdzie – wydawało by się – wszelkie człowieczeństwo, a tym bardziej odniesienie do polskich tradycji jest po prostu niemożliwe do zamanifestowania. A działo się inaczej – powiedział.

 

Podobnie działo się w lasach, gdzie „stacjonowali” Żołnierze Wyklęci – Niezłomni. – Mamy wiele świadectw mówiących o tym jak bardzo Żołnierze Wyklęci dbali o zachowanie polskiej tradycji. Nawet w warunkach leśnych dbali o to, żeby pamiętać o świętach i robić to w sposób możliwie godny. Nawet zagrożeni okrążeniem, nawet zagrożeni likwidacją dbali o to, żeby gdzieś w ostępach leśnych wspólnie przełamać się opłatkiem albo przynajmniej złożyć sobie życzenia – zaznaczył wiceprezes IPN.

 

Historyk wspomniał również o bożonarodzeniowej tradycji, jaką zachowały rodziny prześladowanych przez komunistów Polaków. Zwrócił uwagę m.in. na to, czym było dla nich puste nakrycie przy stole. – Było to świadectwo tego, że rodziny pamiętają i będą pamiętały o tych, których nie ma; że będą wierzyły, że przyjdzie taki czas, że będą mogli usiąść wspólnie przy stole - zakończył.

 

Źródło: TVP INFO

TK

 

 


DATA: 2017-12-26 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.