DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Prof. Jan Szyszko: węgiel to niezwykle ekologiczny nośnik energii, ale pod pewnymi warunkami

Prof. Jan Szyszko: węgiel to niezwykle ekologiczny nośnik energii, ale pod pewnymi warunkami
Michal Kosc/FORUM

„Węgiel to nośnik energii, który można odpowiednio użytkować, a jest on niezwykle ekologiczny pod warunkiem, że zastosuje się najnowsze technologie spalania, najnowsze technologie użytkowania. O tym mówiło również porozumienie paryskie, czyli chcemy, aby pokazać Polskę jako wielki kraj sukcesu” – mówił prof. dr hab. Jan Szyszko na konferencji „Czysty Węgiel” współorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

 

Były minister środowiska zaznaczał konieczność włączenia się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej dążącą do stopniowego odchodzenia od gospodarki węglowej w myśl porozumień paryskich z 2015 roku. Zaznaczył, że w celu jej realizacji nie trzeba odchodzić od węgla, ale zmodernizować sposób jego wydobycia poprzez zastosowanie najnowszych technologii.

 

- Polska słynie z tego, że posiada prawie 90 proc. zapasów węgla kamiennego całej Unii Europejskiej, a więc węgiel do tej pory jest głównym nośnikiem energii również i w UE i trzeba go umieć racjonalnie wykorzystywać – podkreślał.

 

- To jest nośnik energii, który można odpowiednio użytkować, a jest on niezwykle ekologiczny pod warunkiem, że zastosuje się najnowsze technologie spalania, najnowsze technologie użytkowania. O tym mówiło również porozumienie paryskie – dodał. Warto nadmienić, że postanowienia z paryskiej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu zawierają obniżenie produkcji dwutlenku węgla „tak szybko jak to możliwe”. To właśnie obniżenie produkcji dwutlenku węgla ma być, w myśl postanowień konferencji, jednym z głównych sposobów obniżenia emisji gazów cieplarnianych.

 

Zastępca dyrektora departamentu geologii i koncesji geologicznej w Ministerstwie Środowiska, Rafał Misztal wskazał, że odejście od gospodarki opartej na węglu w Polsce nie jest właściwe. - Wydaje się, że rezygnacja z węgla kamiennego w przypadku Polski nie jest celowa z uwagi na to, iż mogłoby to mieć znaczące skutki gospodarcze, ale również i społeczne. W związku z tym jest tylko kwestia przedstawienia naszych zasobów w jak najbardziej racjonalny i przyjazny sposób – oznajmił.

 

Powstaje pytanie, czy nawet najbardziej racjonalne i efektywne rozwiązania przekonają Unię Europejską? Krytyka, jaka spadła na Polskę podczas COP24 w Katowicach, wskazuje na coś zupełnie przeciwnego.

 

Źródło: radiomaryja.pl

PR


DATA: 2019-05-08 10:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Aha - proszę czytać ze zrozumieniem. Wyraźnie jest napisane, że konieczne jest odpowiednie palenie węglem i jest to prawda. Wystarczy się zorientować, że zdecydowana większość ludzi nie potrafi nawet poprawnie rozpalić węgla w piecu rozpala się od góry a nie od dołu żeby palić "czysto" i nie emitując masy "śmieci". Zresztą również dotyczy to drewna. Problem tkwi w jeszcze jednej kwestii, o której zorientowani trąbią od dawna - istotne jest czym się pali. Jeśli państwo nałożyło tak horrendalne podatki na węgiel i z ceny 900 zł/tona ponad 500 zł to same podatki niestety tak to wygląda, to ludzi nie stać na dobry węgiel i kupują tani ze wschodu, który jest po 300 a nawet 400 zł tańszy, ale zawiera masę siarki i innych fatalnych substancji. Zamiast więc demonizować palenie węglem należy zacząć realnie patrzeć na brak wiedzy palących nim i na złodziejskie opodatkowanie, bo to stanowi źródło problemu.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
Wypowiedział się mędrzec viceukraiński, przez którego o minimum pięć lat została opóźniona budowa obwodnicy Warszawy.
ponad 1 rok temu / dla jasności
 
Zapraszam do Piotrkowa Trybunalskiego, Bełchatowa lub Radomska zbierać codziennie pył z okien, który my codziennie musimy wdychać. Średnia długość życia 10 lat krótsza od krajowej - doprawdy bardzo nieszkodliwy ten węgiel. Elektrownie węglowe to powolni mordercy milionów ludzi
ponad 1 rok temu / Aha
 
@Henryk, @Aha: zwykłe kopciuchy zainstalowane w domach to jedno, a nowoczesne technologie spalania zainstalowane i monitorowane w przedsiębiorstwach to drugie. Po za tym Niemcy finansują kampanię Biedronia i innych wariatów, bo chcą przejąć kontrolę nad złożami. A jako strategiczni partnerzy Rosji zamiarują sprzedać nam gaz.
ponad 1 rok temu / Onufry
 
Głupoty. Smog, zapylenie powietrza, trujące gazy. Skutkami są choroby płuc, nowotwory i inne dolegliwości. Żaden lekarz nie podpisze się pod taką tezą - dym jest szkodliwy, nie pro zdrowotny. Nawet najlepszy filtr nie eliminuje wszystkich negatywnych oddziaływań
ponad 1 rok temu / Aha
 
Dokładajmy więcej do kopalń,węgla,górników trujmy nasze dzieci i zwiększajmy wydatki na leczenie chorób związanych z zanieczyszczeniami.
ponad 1 rok temu / Henryk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.