DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Prof. Jacek Kowalski laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Prof. Jacek Kowalski laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza
Fot. MG/Blogpress.pl

Wybitny historyk sztuki, wykładowca akademicki, poeta, pieśniarz, publicysta, współpracownik dwumiesięcznika „Polonia Christiana” od jego pierwszego numeru, prof. Jacek Kowalski został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

 

Przyznawana cyklicznie w listopadowe Święto Niepodległości nagroda trafiła do Autora opublikowanej przez wydawnictwo Zona Zero książki pt. „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”.

 

Mackiewicz był mitoburcą, zwalczał frazesy, stereotypy, schematy, komunały. Nie lubił myślenia stadnego. Był myślicielem bojowym, odważnym, lubiącym wchodzić w spór. Nie wahał się występować przeciwko modnym ideom i potężnym autorytetom. Podobnie jest w książce Kowalskiego, która jest dziełem jednocześnie bojowym, jak i mitoburczym. Jest rozprawą z mitami, a nawet zabobonami na temat Sarmacji, nieracjonalnymi, kłamliwymi i niemającymi podstaw, uporczywie powtarzanymi przez tych, który mienią się obrońcami sceptycyzmu i zdrowego rozsądku – mówił podczas laudacji przewodniczący Kapituły przyznającej jedno z najważniejszych literackich trofeów w Polsce, prof. Maciej Urbanowski. – Wojując z zabobonami, Jacek Kowalski jednocześnie pisze laudację na temat Sarmacji, jej obyczajowości, kultury, polityki, i duchowości. „Sarmacja” podobałaby się Józefowi Mackiewiczowi jako znakomite, ciekawie pomyślane i doskonale zrobione dzieło literackie – przekonywał.

 

–  Nie chodziło o to, żeby ją wybielić, Sarmacja nie zawsze była złota, ale jest oddzielona od nas murem niewiedzy i niezrozumienia, który zasłania niezwykłą barwność. Ona jest nieobecna, nie widzimy jej w programie szkolnym. A przecież: Myśmy z niej wszyscy. Wielką winą Sarmacji, jeśli trzeba mówić o winie, bo może lepiej powiedzieć o odpowiedzialności, była utrata bytu politycznego I Rzeczypospolitej. Ale z drugiej strony, to w czasach Sarmacji zaszczepiono Polakom umiłowanie wolności, nazywanej w tamtych czasach szczególnym darem Bożym dla Polaków. I dzięki niej przetrwaliśmy! – powiedział Laureat.

 

Wyróżnienie trafiło do rąk Jacka Komudy za powieść pt. „Hubal”, wydaną przez Fabrykę Słów.

Nagroda przyznawana jest od 2002 roku za istotne kulturowo, społecznie bądź politycznie utwory odznaczające się wybitnymi walorami literackimi. W tym roku Kapitułę tworzyli: prof. Jacek Bartyzel, Dorota Boether, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący), Stanisław Michalkiewicz (sekretarz) i Rafał Ziemkiewicz.

 

Nominacje do nagrody otrzymali: Leszek Elektorowicz („Rąbek Królestwa”, Arcana), Jacek Komuda („Hubal”, Fabryka Słów), Jacek Kowalski („Sarmacja. Obalanie mitów”, Zona Zero), Paweł Lisicki („Krew na naszych rękach”, Fabryka Słów), Stanisław Aleksander Nowak („Galicyanie”, WAB), Paweł Rojek („Awangardowy konserwatyzm”, Ośrodek Myśli Politycznej), Ks. Jan Sochoń („Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury”, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu), oraz Stefan Türschmid („Ikony. Opowieść o terrorystach”, Rebis).

 

Serdecznie gratulujemy!

 

 

Źródło: blogpress.pl

RoM

 

 


DATA: 2017-11-12 22:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto byłoby dopisać, że Jan Michał Małek jest współfundatorem tej nagrody.
ponad 2 lata temu / Iw
 
Byłem tam ale niestety książki Profesora nie znalazłem, a z przyjemnością bym zakupił
ponad 2 lata temu / Mucha86
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.