12 listopada 2017

Prof. Jacek Kowalski laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

(Fot. MG/Blogpress.pl)

Wybitny historyk sztuki, wykładowca akademicki, poeta, pieśniarz, publicysta, współpracownik dwumiesięcznika „Polonia Christiana” od jego pierwszego numeru, prof. Jacek Kowalski został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

 

Przyznawana cyklicznie w listopadowe Święto Niepodległości nagroda trafiła do Autora opublikowanej przez wydawnictwo Zona Zero książki pt. „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Mackiewicz był mitoburcą, zwalczał frazesy, stereotypy, schematy, komunały. Nie lubił myślenia stadnego. Był myślicielem bojowym, odważnym, lubiącym wchodzić w spór. Nie wahał się występować przeciwko modnym ideom i potężnym autorytetom. Podobnie jest w książce Kowalskiego, która jest dziełem jednocześnie bojowym, jak i mitoburczym. Jest rozprawą z mitami, a nawet zabobonami na temat Sarmacji, nieracjonalnymi, kłamliwymi i niemającymi podstaw, uporczywie powtarzanymi przez tych, który mienią się obrońcami sceptycyzmu i zdrowego rozsądku – mówił podczas laudacji przewodniczący Kapituły przyznającej jedno z najważniejszych literackich trofeów w Polsce, prof. Maciej Urbanowski. – Wojując z zabobonami, Jacek Kowalski jednocześnie pisze laudację na temat Sarmacji, jej obyczajowości, kultury, polityki, i duchowości. „Sarmacja” podobałaby się Józefowi Mackiewiczowi jako znakomite, ciekawie pomyślane i doskonale zrobione dzieło literackie – przekonywał.

 

–  Nie chodziło o to, żeby ją wybielić, Sarmacja nie zawsze była złota, ale jest oddzielona od nas murem niewiedzy i niezrozumienia, który zasłania niezwykłą barwność. Ona jest nieobecna, nie widzimy jej w programie szkolnym. A przecież: Myśmy z niej wszyscy. Wielką winą Sarmacji, jeśli trzeba mówić o winie, bo może lepiej powiedzieć o odpowiedzialności, była utrata bytu politycznego I Rzeczypospolitej. Ale z drugiej strony, to w czasach Sarmacji zaszczepiono Polakom umiłowanie wolności, nazywanej w tamtych czasach szczególnym darem Bożym dla Polaków. I dzięki niej przetrwaliśmy! – powiedział Laureat.

 

Wyróżnienie trafiło do rąk Jacka Komudy za powieść pt. „Hubal”, wydaną przez Fabrykę Słów.

Nagroda przyznawana jest od 2002 roku za istotne kulturowo, społecznie bądź politycznie utwory odznaczające się wybitnymi walorami literackimi. W tym roku Kapitułę tworzyli: prof. Jacek Bartyzel, Dorota Boether, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący), Stanisław Michalkiewicz (sekretarz) i Rafał Ziemkiewicz.

 

Nominacje do nagrody otrzymali: Leszek Elektorowicz („Rąbek Królestwa”, Arcana), Jacek Komuda („Hubal”, Fabryka Słów), Jacek Kowalski („Sarmacja. Obalanie mitów”, Zona Zero), Paweł Lisicki („Krew na naszych rękach”, Fabryka Słów), Stanisław Aleksander Nowak („Galicyanie”, WAB), Paweł Rojek („Awangardowy konserwatyzm”, Ośrodek Myśli Politycznej), Ks. Jan Sochoń („Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury”, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu), oraz Stefan Türschmid („Ikony. Opowieść o terrorystach”, Rebis).

 

Serdecznie gratulujemy!

 

 

Źródło: blogpress.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 084 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram