DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Prof. Jacek Bartyzel o właściwej ocenie rządów gen. Franco

Prof. Jacek Bartyzel o właściwej ocenie rządów gen. Franco
Pedrodg 11 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Dziś gen. Francisco Franco jest upamiętniany niemal wyłączne jako pogromca komunizmu. Tymczasem w istocie walczył nie tylko z komunizmem, ale i z masonerią i liberalizmem. Niestety, za tradycjonalistyczną fasadą państwa gen. Franco kryła się biurokratyczno-centralistyczna treść.

 

Gen. Francisco Franco zmarł 20 listopada 1975 roku. Przy okazji rocznicy jego śmierci prof. Jacek Bartyzel podzielił się na swoim facebookowym profilu kilkoma uwagami o właściwej ocenie okresu rządów generała.

 

„Przyznam, że trochę irytuje mnie coroczny rytuał chwalenia gen. Franco w rocznicę jego zgonu WYŁĄCZNIE za bycie pogromcą komunizmu. Paradoksalnie jest to pochwała zbyt bezpieczna, a nawet nieco konformistyczna, bo któż poza jakimiś troglodytami powie, że komunizm był czymś dobrym, a poza tym dziś to już papierowy tygrys” – napisał.

 

„Tymczasem hiszpańska Krucjata z lat 1936-39 była czymś daleko bardziej złożonym zarówno w negatywnym, jak i pozytywnym aspekcie. Wrogami byli nie tylko komuniści - zresztą ci stalinowscy byli na początku rzeczywiście marginesem reżimu rewolucyjnego, a ci trockistowscy to byli naiwni durnie - ani nawet nie socjaliści i anarchiści, ale również rak masonerii i liberalizmu, toczący Hiszpanię od ponad stu lat” – dodał uczony.

 

Wskazał dalej:

 

„A dla prawdziwych tradycjonalistów gra toczyła się nie tylko o pokonanie komunistów, lecz o restaurację Tradycji katolicko-monarchicznej w jej integralnym kształcie. Dopiero z tego punktu widzenia należałoby dokonywać ewaluacji frankizmu, a wówczas ocena może być co najwyżej dst+, albowiem fasada państwa Franco była tradycjonalistyczna, ale treść biurokratyczno-centralistyczna, z nalotami totalitarnymi w pierwszym okresie, a chadecko-liberalnymi w drugim; per saldo frankizm to była autorytarna chadecja, która na koniec i tak skapitulowała przed demoliberalizmem”.

 

Źródło: facebook

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-11-22 13:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@rtooper.Nie chce sie doczekac bidy z nedza.Apropos nie masz racji z tym ze Hiszpania za Franco taka biedna byla.7 rozwijajaca sie gospodarka.Dalej przedewszystkim rzeczy byly nazywane po imieniu,mowiono ze A to A ,B to B.Nie owijano w bawelne o jakis specjalnych prawach dla mniejszosci wszealkiej masci.Zachowano zdrowy rozsadek.A dzis go brakuje naszym rzadzacym i calej UE.Aha i mysle ze pod rzadami republikanow Hiszpania by zaznala jeszcze wiekszej biedy.
8 dni temu / Alan
 
I żadnych śląskich Hiszpanów ,Dąbrowski nie był głupi USA and all the world
8 dni temu / Wojciech
 
Komunizm to papierowy tygrys???! - ciekawe jak określa Pan prof. tzw. wolnomyślicieli w fartuszkach?! - pewnie pergaminowe krokodyle . . .
9 dni temu / AndzrejBR
 
@Alan Franco przez większość życia był bardziej etatystyczny niż YARO i MATEO. Dlatego w Hiszpanii przez większość rządów Franco była bida z nędzą. Może PiS doprowadzi do podobnej katastrofy gospodarczej. Trzeba poczekać to może się doczekasz.
9 dni temu / trooper
 
nalezy jednak pamiętać, że za drugą fazę rządów gen. Franco w bardziej demochrześcijańskim tonie jest odpowiedzialna polityka Jana XXIII. Gen. Franco jako pobożny katolik nie wyobrażał sobie sprezciwienia się papieżowi. To jest źródło tragedii hiszpani. Gdyby w Rzymie był dalej ktoś pokroju Piusa XII, inaczejby się wszystko potoczyło.
9 dni temu / sodalitiumpianu
 
W Hiszpanii winna nastąpić wcześniej, o całe pokolenie, restauracja monarchii i to monarchii karlistowskiej. A tego zaniedbał generał Franco, wybierając na króla kandydata niemal najgorszego. Gorszy byłby tylko Hrabia Barcelony, czyli ojciec Juana Carlosa. Podobny błąd zrobił w Portugalii prof. A. Salazar. I dzieła ich życia zeszły do grobu wraz z nimi. Obaj ewidentnie przecenili własne siły i niedoszacowali możliwości i wpływów masonerii.
9 dni temu / Jan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.